Ziraat Bankası Faizsiz Hayvancılık Kredisi Nedir? Nasıl Başvurulur

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın düzenlediği son çalışmalarla beraber Ziraat Bankasının hayvancılık yapmak isteyenlere devlet destekli faizsiz kredi vermesi sağlandı. Bu krediyi onaylamak için yetkilendirilen kurum ise Tarım Kredi Kooperatifleri oldu.

Tabi ki Ziraat Bankasından bu kadar kolay ve faizsiz kredi almak mümkün olmayacaktır. Faizsiz hayvancılık kredisi almak için bazı prosedürleri yerine getirmeniz gerekecektir. Aynı zamanda bu kredi herkesin kullanımına da açıktır.

Bu Yazıda Neler Var?

Ziraat Bankası Faizsiz Hayvancılık Kredisi Nedir?

Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından verilen faizsiz hayvancılık kredisinden yararlanmak isteyen kişiler şu faaliyetlere yönelmelidir.

 • Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği,
 • Küçükbaş hayvan besiciliği,
 • Arıcılık,
 • Kanatlı hayvan yetiştiriciliği,
 • Kanatlı damızlık hayvan yetiştiriciliği,
 • Hindi besiciliği,
 • Su ürünleri yetiştiriciliği,
 • Su ürünleri avcılığı.
 • Damızlık süt sığırı yetiştiriciliği,
 • Yaygın hayvansal üretim,
 • Damızlık etçi kombine sığır yetiştiriciliği,
 • Damızlık düve yetiştiriciliği,
 • Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği,
 • Büyükbaş hayvan besiciliği,

Ziraat Bankası üzerinden faizsiz hayvancılık kredisi başvurusu yapmak isteyen kişiler muhakkak yukarıdaki listede yer alan faaliyetlerde çalışmalıdır veya çalışmayı vaat etmelidir. Eğer istenirse birden fazla başlık altından kredi talebinde bulunulabilir. Bu durumda kredi üst limiti, başvuru iletilen başlıklar arasındaki en yüksek kredi limiti kadar olacaktır.

Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Nedir? Ne Kadar Kredi Verilir?

Kanatlı hayvan yetiştiriciliği içerisinde tavuk, kaz vb. sektörlerde yer almaktadır. Bu sektörde faaliyet göstermek isteyenler 7 milyon 500 bin ₺’ye kadar faizsiz kredi başvurusunda bulunabilir. Bu kredinin 750 bin liraya kadar olan kısmı yatırım döneminde faizsiz olarak kullanılabilir.

Küçükbaş Hayvancılık Nedir? Ne Kadar Kredi Verilir?

Küçükbaş hayvan yetiştirmek isteyen girişimciler 1 milyon 500 bin ₺’ye kadar faizsiz krediye başvurabilir. Yatırım döneminde krediler faizsiz olarak kullanılabilecek, işletme döneminde ise krediler için %50 faiz indirimi uygulanacak.

Büyükbaş Hayvancılık Nedir? Ne Kadar Kredi Verilir?

faizsiz hayvancılık kredisi nedir

Besicilik yapmak isteyen kişiler de 3 milyon liraya kadar kredi kullanma hakkına sahiptir. Bu kredi ise yatırım döneminde %50 faiz indirimi, işletme döneminde ise %25 faiz indirimine tâbi tutulur.

Damızlık Süt Sığırı Yetiştiriciliği Nedir? Ne Kadar Kredi Verilir?

Süt üretim sektöründe yer almak isteyen girişimciler ise 12 milyon 500 bin ₺’ye kadar kredi kullanma hakkına sahiptir. Bu meblağdan 750 bin lirası yatırım döneminde faizsiz olarak kullanılabilir. İşletme döneminde kullanılan kredilere de %50 faiz indirimi uygulanacaktır.

Damızlık Etçi ve Kombine Sığır Yetiştiriciliği Nedir? Ne Kadar Kredi Verilir?

Kırmızı et üretim sektöründe yer almak isteyen girişimcilere de 7 milyon 500 bin ₺’ye kadar kredi imkanı sağlanmaktadır. Bu kredi miktarının 750 bin liralık kısmı yatırım döneminde faizsiz olarak kullanılabilir. İşletme döneminde ise %75 faiz indirimi sağlanacaktır.

Ziraat Bankası Faizsiz Hayvancılık Kredisine Nasıl Başvurulur?

Her ne kadar bahsi geçen krediyi Ziraat Bankası tahsis edecek olsa bile Tarım Kredi Kooperatifleri kurumunun onayı gerekmektedir. Bunun için Ziraat Bankasına başvuru yapmadan önce Tarım Kredi Kooperatiflerine başvuru yapmak gerekmektedir. Bunun için Tarım Kredi Kooperatifleri şubesine giderek prosedürleri başlatmanız gerekmektedir.

TKK başvuru sonrasında, Ziraat Bankası ile beraber çalışmaya başlayacaktır. Eğer kredi talebiniz onaylanırsa, faizsiz hayvancılık kredisi Ziraat Bankası tarafından tahsis edilecektir.

Tarım Kredi Kooperatiflerinden süreç içerisinde bilgi almak ve başvuru için gereklilikleri öğrenmek için 0312 216 40 00 numarasını kullanabilirsiniz yada bunun yerine en yakın TKK şubesini ziyaret edebilirsiniz.

Faizsiz hayvancılık kredisi veren diğer bankaları öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir