Ziraat Bankası Borç Yapılandırma | 2019 Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Ziraat Bankası borç yapılandırma nasıl yapılır? Kimler kredi borcunu yapılandırabilir? Hangi ürünlere ait borçlar yeniden yapılandırılabilir? Ziraat Bankası kredi borcu işlemi nasıl yapılır? Kredi kartı borcu yapılandırma ve taksitlendirme nasıl yapılacak? 2019 Ziraat kredi kartı yapılandırma başvurusu ne zaman? 2019 Ziraat kredi kartı borçları nasıl yapılandırılacak? Kredi kartı borcu taksitlendirme nasıl yapılacak? İşte tüm detaylar bu başlık altında! Kredi kartı borcu olanlara müjdeli haber Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin gurup toplantısında yaptığı açıklamada kredi kartı borcunu ödemekte zorluk çekenlere Ziraat Bankası’ndan kredi verileceğini açıkladı. Ziraat Bankası kredi kartı yapılandırma nasıl yapılır? Erdoğan, kredi kartı borçlarının tek bir çatın altında toplanması gerektiğini ve bu işlem için Ziraat Bankası ile anlaşmalı olarak aylık maaşa uygun bir ödeme planı çıkarıp borçlarını bitirebileceklerini söyledi. Peki, Ziraat Bankası kredi kartı borcu yapılandırmak için bir şart var mı?

Bu Yazıda Neler Var?

Ziraat Bankası Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Yapılır?, Şartları Nelerdir?

1) Ziraat Bankası’nın kredi kartı borçlarını ödemekte zorlananlar için kullandıracağı kredi ‘Birleştiren İhtiyaç Kredisi.’ Ziraat Bankası ya da diğer bankaların müşterileri bu krediyi kullanarak kredi kartı borçlarını kapatabilecek.

2) Kredi kartı borcunu yapılandırmak isteyenlerin ya asgari ödemeyi yapmış olması ya da borcunu geciktirmiş ama takibe düşmemiş olması gerekecek.

3) Ziraat bankası borç yapılandırma için şu anda kredi kartlarının gecikme faizi %2.75. Ziraat Bankası’nın kullandıracağı kredide 24 aya kadar faiz %1.10 olacak. 24 aydan sonrası için kredi faizi %1.20 olarak uygulanacak.

4) 10 bin liralık bir kart 24 ay hiç ödenmezse %2.75’lik faiz üzerinden 21 bin 798 liraya ulaşıyor. Ziraat Bankası’ndan kredinin kullanılması halinde eğer 24 aya kadar kullanılırsa %1.10’luk faiz üzerinden aylık taksit 489 lira olacak ve dönem sonunda ödenecek tutar 11 bin 733 lira olacak.

5) 10 bin lira, 60 ay vadeli alınırsa %1.20’luk faiz üzerinden aylık taksit 250 lira olacak ve dönem sonunda 15 bin lira olarak ödenecek.

6) Birleştiren İhtiyaç Kredisi kullanabilmek için tarih sınırı 31 Aralık 2019 olarak belirlendi. Kapsama bireysel krediler giriyor. Ticari krediler girmiyor. Kredi kartları kapsama dahil, tüketici kredileri dahil değil.

7) Ziraat bankası borç yapılandırma için kredi kartı borçlarını kapatanların bir gelirinin olması gerekiyor. Diğer bankalar kredi verirken kişilerin aldığı maaşın %50-55’ini takside bağlıyorlar. Ziraat Bankası’nın bu konuda esnek davranabileceği ve maaşın %70-75’ini kişiye bırakılabileceği belirtiliyor. Ancak bu oran da kişinin dosyası incelenirken karara bağlanacak.

8) Kişinin iki kartı varsa ve birisini alışveriş kartı olarak kullanıp asgari ödemeyi gerçekleştiriyorsa, diğer karttan nakit çekmişse her iki kartındaki borcunu da kapatabilecek, birleştirebilecek. Diğer bankalardaki borçlar kapatıldıktan ve kartlar iptal olduktan sonra Ziraat Bankası kişiye kendi kredi kartını önerecek.

9) Yapılandırılan borçlar için sınır yok. 500 liralık borç da 100 bin liralık kredi kartı da yapılandırılabilecek. Ancak kişinin gelir düzeyinin borcu ödeyip ödemeyeceği kriterine bakılacak.

10) Tüketici kredilerinde genel sınır şu anda 36 ay. BDDK’nın Ziraat Bankası’nın kredi kartı borçlarını yapılandıran modeli için yeni geçici bir düzenleme hazırlığı yaptığı belirtildi.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

1) Ziraat Bankası Erdoğan’ın müjdesinin ardından kapılarını neredeyse kredi kartı borçlarını kapatmak isteyenlere açtı. Bankaya giderken yanınıza TC numaranızın yazılı olduğu kimliğinizi ve çalışıyorsanız maaş bordronuzu alın. Emekliyseniz e-devlet şifrenizi bilmeniz yeterli. Geliriniz alacağınız krediyi karşılayabilecek durumda değilse bir de kefil gerekebilir. Siz her ihtimale karşı, ikinci bir iş olmasın diye, kefilinizi de bordrosuyla yanınızda götürün.

2) Borcunu kapatmak istediğiniz kredi kartınızın/kartlarınızın yanınızda olmasına gerek yok. Zira TC numaranız girildiğinde sistemden tüm kart borçlarınız görülebiliyor. Borç miktarına göre kredi limitiniz belirleniyor ve Genel Müdürlük’e onaya gönderiliyor.

3) Banka kredi vermek için borçlu kartlarınızın iptalini istiyor. Krediniz Genel Müdürlük tarafından onaylanırsa, kartı aldığınız bankadan, tüm kredi kartları ve toplam kart limitinin iptalinin sağlanması için, toplam kapama bakiyesini gösterir belge alıyorsunuz. Bu belgeyi başvurduğunuz Ziraat Bankası şubesine teslim ediyorsunuz.

4) Ziraat bankası borç yapılandırma için diğer bir şart, Banka aldığınız krediyi EFT ile doğrudan borçlu olduğunuz banka/bankalara gönderiyor. Bunun için aldığı EFT/sigorta vs masrafları da alacağınız kredinin içine dahil edebiliyorsunuz.

5) Kartınız kapandığı an borcunuz da bitiyor. Tek borçlu olduğunuz yer Ziraat Bankası oluyor. Kredi kartsız yapamam diyorsanız Ziraat Bankası size, limitini gelirinize göre belirleyeceği, yeni kredi kartı da önerebiliyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir