Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi

Ziraat Bankası arıcılık kredisi desteği ile yeni bir iş kurma hayalinde olanların yüzü gülmeye başladı. Peki, arıcılık kredisi nedir, nasıl alınır, şartları nelerdir?

Ülkemizde daha önceleri de çok sayıda arı üreticisi vardı. Ancak arıcılar, gerekli desteği alamadıkları için özellikle de son dönemde ekonomide yaşanan sıkıntılar nedeni ile zor zamanlar geçirmeye başladı. Arıcılık mesleğinin kaldığı yerden daha hızlı ve daha etkili bir şekilde yürümesi için kamu bankası Ziraat Bankası, arıcılara yönelik teşvik kredisi sunmaya başladı. Hem arıcılık sektöründe hali hazırda faaliyet yürütenler hem de bu alana yeni giriş yapmak isteyenlere sunulan kredi, 2,5 Milyon TL’ye kadar yüzde 50 oranında faiz indirimleri ile sunuluyor.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi

Bu Yazıda Neler Var?

Arıcılık nedir?

Bal arısı kolonilerinin bakımını ve besleme işinin yapılmasına arıcılık denir. Arıcılık, ülkemizde popüler bir meslek olmanın yanında rağbet de gören bir sektördür. Bal üretiminin doğru şekilde yapılması ve sağlıklı üretimin devam edebilmesi için arıcıların doğru yerlerde kovanlarını kurmaları gerekir. Bu da yeni döneme göre çok daha ciddi paralar gerektirmektedir. Devletin çiftçilere yönelik sağladığı desteklerin yerinde olması sayesinde, bu alanda kendini geliştirmek veya daha fazla işlem hacmi yapmak isteyenlere nefes aldırıyor. Ziraat bankası arıcılık kredisi ile bu alanda başarılı çalışmalar yapan kişiler, alacakları destek sayesinde çok daha ileri yönlü adım atabilecekler.

Arıcılık Kredisi Şartları Nelerdir?

Arıcılık kredisi alabilmek için Ziraat Bankası’nın koştuğu bazı şartlar var. Bu şartlardan en önemlisi, arıcılık yapan kişinin ya da yapmak isteyen kişinin “Arıcılık kayıt sistemi”ne kayıt olması gerekmektedir. Buna ek olarak asgari 50 kovan ile üretim yapması gerekmektedir. Arıcılık sektörüne yeni girmiş kişilere de kredi veren banka, bu kişilerin de arı kovan sayısını 50’ye çıkartmasını şart koşuyor. Ziraat Bankası arıcılık kredisikapsamında yer alan kollar şu şekildedir;

 • Arılı kovan
 • Polen kapanlı yeni kovan
 • Bal süzme makinesi
 • Polen kurutma ve temizleme ile kek hazırlama makinelerinin alımı
 • 200 adet veya daha fazla arılı kovan ile gezginci arıcılık yapanlar için jeneratör alımı
 • Güneş sistemi alımı,
 • Arı barakası alımı
 • Karavan alımı,
 • 100 veya daha üstü arılı kovana sahip arıcılar için arı üretiminde ana arı üretimi için jeneratör, güneş sistemi, en az 1.000 adet çiftleştirme kovanı ile arıcı karavanı alımı
 • Bombus arısı üreten arıcılar için bina yapımı ve tadilatı,
 • Raf sistemleri ve buna dayalı aletlerin alımı konusunda Ziraat Bankası arıcılık kredisi sunmaktadır.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi

Yukarıda saydığımız dalların yanı sıra birçok konuda arıcılara destek kredisi veren Ziraat Bankası, bu adımı sayesinde Türkiye’de arıcılık sektörünün yeniden ayaklanmasına ön ayak olmaktadır. Kredi hakkında daha fazla bilgi almak için bankanın iletişim numarasından iletişime geçebilir, internet sitesinden ilgili bölümü ziyaret ederek detaylar hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Başvuru şartları herkes için aynı mı?

Bankaların sundukları kredi desteklerinin şartları genel olarak aynı olsa da başvuru yapacak kişinin durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle en net bilgiyi, Ziraat Bankası şubelerine giderek Arıcılık kredisihakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Arıcılık Kredisi Geri Ödemesiz mi?

Arıcılık kredisi 2020 hakkında banka tarafından yapılan açıklamada, geri ödemesiz olduğu ile ilgili herhangi bir ibare yer almamaktadır. Yani alacağınız kredinin bir geri ödemesi var. Ancak şartlar ve ödemeler konusunda sağlanacak esneklik ve kolaylıkların neler olduğu ile ilgili ayrıntılı bilgileri yine bankanın internet sitesinden veya en yakın lubeye giderek öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi Başvuru Nasıl Yapılır?

Ekonomi alanında sürekli yeni adımların atıldığı ülkemizde, tüm sektörlere özel indirimli kredi destekleri sunulmaktadır. Daha önceleri tarım kredisi içerisinde yer alan ve verilen meblağın daha düşük olmasından dolayı bal üretimi yapmak isteyenler ya da arıcılık alanında daha da büyümek isteyenler, kredi başvurusunda bulunmak istemiyordu. Ancak çiftçilere sağlanan yeni destekler, arıcılık sektörüne özel olarak verilen geri ödemesiz 30 bin TL krediden sonra arıcılık sektörüne olan rağbet biraz daha artmaya başladı. Tabi ki yukarıda da belirttiğimiz gibi bankanın kişilere ne tür politika uygulayacağı başvuru sonrasında belli olduğu için yapılması gerekenleri yerine getirmekte azimli davranmak gerekir.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir