Yanlış Hesaba Para Yatırma Ve İade İşlemi

Günümüzde banka şubesinden, atm ve internet bankacılığında hesaba para yatırma işlemi oldukça yaygınlaştı. Fakat bazı durumlarda parayı yanlış hesaba aktarma sorunları oluşuyor. Bu sorunun oluşma sebebi, hesap numarasının yanlış verilmesi oluyor. 

Bu yanlışlık tek bir rakamın bile yanlış verilmesi ya da girilmesi durumda da oluyor. Yani hesap numarasını tamamen değil, tek bir yanlış rakam dahi bu soruna sebep oluyor. Kişiler genelde bu yanlışlığı direkt değil sonradan kontrol ettiği zaman fark ediyor. Durum böyle olunca kişi bu sorunu çözmek için bazı yollara başvuruyor. 

Yanlış Hesaba Para Yatırıldığı Zaman Ne Yapılmalıdır?

Yanlış hesaba para yatırdığınızı fark ettiğiniz zaman ilk olarak direkt bankayı arayın ve durumu bildirin. Eğer ki parayı yanlış hesaba aktardığınız kişinin banka hesabı sizin müşterisi olduğunuz bankanın müşterisi ise, durum daha hızlı çözülebilir. Fakat karşı taraf başka bir bankanın müşterisi ise bu süreç biraz daha uzayabilir

Eğer yatırdığınız para miktarı yüklü bir miktarda ise bankayı arayıp o hesabın bloke edilmesini talep edebilirsiniz. Böylelikle karşı tarafın bu parayı olası bir durumda kullanma ihtimalinin önüne geçmiş olursunuz. 

Fazla miktarda para göndermiş iseniz hatta az miktarda olsa dahi bu işlemi yapın. Çünkü karşı taraf sizin hesaba aktardığınız parayı harcar ise harcadığı tutar size ödenmez. 

Banka ile iletişim sonrası parayı yatırdığınız hesabın sahibi ile görüşülür. Parayı iade etmesi istenir. Fakat bazı durumlarda karşı taraf parayı geri vermeyi kabul etmeyebilir.

Yanlış Hesaba Para Yatırıldığı Zaman Karşı Taraf Parayı İade Etmezse Ne Yapılmalıdır?

Bu durum sık yaşanıyor veya yaşanmıyor diyemeyiz. Fakat bazen böyle bir sorun ile karşı karşıya kalan insanlar olmuştur. Karşı taraf iade etmez ise bankanın yapacağı bir şey yoktur. Bu durumda sizin harekete geçmeniz gerekir. Karşı taraf ile konuştuğunuz halde ve ortak bir karar olmuyor ise bu kişiyi mahkemeye verebilirsiniz. Mahkemede siz haklı görüneceğiniz için karşı taraf hem paranızı hem de bütün dava masraflarını ödemek zorunda kalacaktır. 

Fakat çok nadir olsa da bazen yanlış hesaba para gönderme işlemi bankalar yüzünden olabilir. Bu durumda karşı taraf parayı ödemez ise banka davayı kendisi açar ve kendisi takip eder.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir