Vize İçin Banka Dökümü Nasıl Alınır?

Yurt dışına çıkış yapmak isteyen Türk vatandaşları, vize için banka dökümü nasıl alınır sorusunun yanıtını aramakta. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize uygulamasına tabii tutuldukları ülkeye yaptıkları vize başvurusundan sonra, ibraz etmesi gereken evraklar hakkında bilgilendirilir. Bu evrak listesi, hangi sebepten ötürü ve hangi ülkeye gideceklerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ancak vize dökümü için standart bir prosedür olduğunu söyleyebiliriz. Eğer kendinize ait bir banka hesabınız yoksa, ilk olarak bir hesap açmak zorunda olabilirsiniz. 

Vize başvurusu için almanız gereken hesap dökümü son 3 aya ait olmalıdır. Bu noktada ibraz edeceğiniz evrakta bulunan herhangi bir noksana bağlı olarak vize işlemleriniz sekteye uğrayabilir. İptal edilen veya ertelenen vize başvurunuz size vakit ve nakit kaybı olarak geri dönebilir veya seyahati bağlı gerçekleştirebileceğiniz işleri sekteye uğratabilir. Peki vize için banka dökümü nasıl alınır?

  • Vize işlemleri için beyan etmeniz gereken banka dökümünü internet üzerinden aldığınız takdirde belgeniz geçersiz sayılacaktır.
  • Bankaya giderek başvurunuzu bireysel olarak yapmalısınız. Belgeyi teslim almadan önce görevlilere ne için aldığınızı iletmeli ve kaşe vurdurmalısınız.
  • Bankadan bizzat alsanız dahi, üzerinden kaşe ve mühür olmayan belgeler geçersiz kabul edilir.
  • Vize dökümü almak için hesaplarınızın bağlı bulduğu bankanın bireysel müşteri temsilcileri ile görüşebilir ve bankaya gitmeden önce randevu alarak işlemlerinizi daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bu Yazıda Neler Var?

Neden Vize İçin Banka Dökümü İstenir?

 

İlk kez vize alacak kişilerin en merak ettiği konulardan birisi de neden vize için bana dökümü istenir? Öncelikle bunun standart bir işlem olduğunu ve dünya üzerindeki hemen her ülkenin bunu talep ettiğini bilmelisiniz. Bu yolla ülkelerin yetkilendirdiği konsolosluktaki kontrol birimleri, kendi ülkenizde bir düzeniniz olup olmadığı, ekonomik durumunuz ve mülteci olup olmama ihtimaliniz gibi sorular için bir cevap niteliği taşır. 

Bunun dışında, vatandaşı olduğunuz ülkedeki maddi durumunuz hakkında bilgi sahibi olabilirler. Ayrıca turist olarak ziyaret etmek istediğiniz ülke için ne kadarlık bir harcama yapabileceğinizin ihtimali veya çalışmak için gidip gitmediğiniz hakkında bir fikir sahibi olabilirler. Bu sayede işlemleriniz daha hızlı bir şekilde gerçekleşir ve vize alma ihtimaliniz artar. 

Vize Başvurusu İçin Hesabınızda Ne Kadar Para Olmalı?

 

İşlemlerinizi hızlı gerçekleştirmek ve seyahatinizi planladığınız tarihte yapabilmeniz için vize başvurusu için hesabınızda ne kadar para olmalı?

Schengen vizesi almak isteyen kişiler için standart bir hesap yapılabilmekte. Ancak son 3 aya yönelik bilgilerinizin kontrol edileceğinden, yakın tarihte hesabınıza yatırılan yüklü meblağlar göze batabilir ve aleyhinize sonuçlanabilir. Buna bağlı olarak neden seyahat ettiğinize yönelik durum göz önüne alındığında, hesabınızda bulunması gereken para bu hususlar göz önünde bulundurularak yapılır. Örneğin yapacağınız bir haftalık turistlik seyahatlerinizde, kaldığınız gün başına yapacağınız ortalama konaklama, yeme içme ve gezme harcamaları, gideceğiniz ülkenin para birimi göz önüne alınarak değerlendirilir. Dolayısıyla vize başvurusu için hesabınızda ne kadar para olmalı sorusunun cevabını gideceğiniz ülkenin para birimi ve süresini değerlendirerek yapabilirsiniz.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir