Ticket Nasıl Paraya Çevrilir, Ticket Nakit Paraya Çevirme

Hem şirketler açısından hem de çalışanlar açısından birçok avantajı bir arada sunan Ticket, aslında bir yemek kartıdır. Yemek kartları, firmaların personellerinin öğle yemeklerini karşılamak için firma içerisinde oluşturulan mutfak bölümü yerine, aylık olarak yemek masraflarının hesaplanması ile direkt olarak ticket kartına yüklenerek öğle yemeklerini dışarıdan karşılamalarını sağlayan elektronik ödeme kartıdır. Tabi her ne kadar adı “yemek kartı” olsa da bu kart, farklı alanlarda da kullanılabilir. Mesela mağazaların üzerine “Ticket ve yemek kartları geçerlidir” ibaresi sık gördüğümüz ibarelerden biridir. Bu ibarenin olduğu her yerden alışveriş yapabilirsiniz. Giyim, gıda, elektronik alışverişi vs. peki, ticket nasıl paraya çevrilir, ticket nakit paraya çevirme işlemi nasıl yapılır?

Normal şartlarda ticket, kişinin yemek ihtiyacını ve Ticket kartın geçerli olduğu yerlerde alışveriş yapmak için kullanılan bir elektronik ödeme yöntemidir. Ancak nakit zorluğu yaşayanlar, hesaplarında arta kalan parayı nakit paraya çevirmek isterler. “Ticket kartı paraya nasıl çevrilir?” sorusu da bu bağlamda sık sorulan soruların başında geliyor. Peki, bu işlem nasıl yapılır?

Ticket Nasıl Paraya Çevrilir

Bu Yazıda Neler Var?

Ticket Nasıl Paraya Çevrilir?

Modern teknoloji dünyasına giriş yapmamızdan sonra birçok alanda olduğu gibi firmalarda da bazı değişiklikler kendini göstermeye başladı. Yemek kartı ya da diğer adıyla yemek fişi, bazı firmalarca uzun zamandan bu yana tercih edilen bir yöntemdir. Yasal olarak devletin firma sahiplerine sağladığı avantajlar arasında, ticket yemek kartı ile yemek ihtiyaçlarının karşılanması haline vergi muafiyetinin uygulanacağını belirtti. Yani mutfak bölümü oluşturarak personellerin öğle yemeklerini hazırlamak, hem masraf açısından çok yüksektir hem de zaman kaybına en çok neden olan durumlardan biridir.

Ticket Nasıl Paraya Çevrilir

Mesela küçük bir firmada 10 kişinin çalıştığını hesap ettiğinizde, öğle yemeklerini belli dakikalar arasına böldüğünüzde ve personelleri ikiye böldüğünüzde ortalama 1 saat kadar bir zaman kaybolur ve bu da tabi ikiye bölünen personellerin iş yükünü ağırlaştıracağı için de işlerin zamanında yetişmemesi gibi durumlara sebebiyet verir. Ayrıca mutfak alanında verilen yemeklerin vergiye tabii olması da işin cabası. Ticket ile yemek işlemleri hem zaman almadığı için hem de vergi muafiyeti hakkı verildiği için daha çok tercih edilen bir yöntemdir. Ancak bazen personeller, arta kalan parasını nakit paraya çevirerek diğer ihtiyaçlarını karşılamak isterler. Peki, bu durumda nasıl bir çözüm yolu deneyebilirler, ticket nasıl paraya çevrilir?

Ticketin nakit paraya çevrilmesi aslında yasal bir işlem değildir. Bu yüzden her önünüze gelen yerden bu işlemi yapmanız biraz zor olur. Ama işi biraz daha araştırırsanız bunun mümkün olduğunu görebilirsiniz. Mesela aşağıda vereceğimiz sektörlerde tanıdığınız birileri varsa bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz. Peki, ticket hangi sektörlerde geçerlidir, ticketi paraya çeviren sektörler hangileridir?

 • Gıda
 • Market
 • Restoran
 • Giyim
 • Akaryakıt
 • Konaklama
 • Ulaşım
 • Araç Kiralama

Daha önceleri yemek kartları sadece öğle yemeklerinin karşılanması için kullanılıyordu ve çok az ortak firma bulunmaktaydı. Ancak günümüzde artan rağbet ile birlikte birçok sektörde geçerli olmaya başladı. Mesela gıda alışverişinde, market alışverişinde, restoran, giyim alışverişlerinde geçerli olmaya başlamasından sonra daha fazla alana yayılmaya başlayan ticket, araç kiralama sektörüne kadar girmeye başladı.

Ticket paraya çevirme işlemi için yukarıda saydığımız sektörlerden birini değerlendirebilirsiniz. Ancak bu işlemi yapmanın bazen bedeli olabiliyor. Çünkü siz ticket ile alışveriş yaptığınızda, firma bunun ödemesini bir gün sonra veya var olan anlaşmasına göre farklı bir zamanda alır. Bu durumda, firmanın cebinden nakit paranın çıkması, firma açısından iyi olmayacaktır. Bu durumda, sizden komisyon ücreti alabilir.

Ticket Nasıl Paraya Çevrilir

Ticket paraya çevirirken nelere dikkat edilmelidir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi aslında bu işlem yasal değildir. Ancak ekonomik sıkıntıların yaşandığı günümüzde herkesin bir şekilde nakit paraya ihtiyacı olabiliyor ve bunu elde edebilmek için elindeki imkanları kullanmak durumunda kalabiliyor. Ticket nakit paraya çevirme işlemini, üst tarafta belirttiğimiz gibi geçerli olan sektörlerde tanıdıklarınız varsa, onlardan ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bunun yanında bazı internet sitelerinde, forum sitelerinde veya sosyal medya sitelerinde de ticket bozdurma ile ilgili açılan hesaplar, yapılan reklamlar karşımıza çıkabiliyor. Böyle bir ortamda ticket nakit paraya çevirme işlemi yapacaksanız, 3 defa düşünmeniz, bir adım atmanızı öneririz. Neden mi?

 • Bilmediğiniz bir internet sitesine ticket kart bilgilerini vermeniz ileride başınıza sorun açabilir.
 • Güvenmediğiniz bir sitede kart bozdurma işlemi yapmanız farklı riskler içerebilir.
 • Dolandırıcı bir siteye denk gelmeniz durumunda istediğinizden daha fazla para çekilebilir veya paranız ödenmeyebilir.
 • Bu işlem yasal olmadığı için oluşabilecek aksi bir durumda kimseden hak talebinde bulunamayabilirsiniz.
 • Dolandırıcılara yakalandığınızda, farklı bilgilerinizle farklı işlemler yapılabilir.

Yukarıda saydığımız hususlara dikkat etmeniz ve buna göre hareket etmeniz, ticket nakit para çevirme işleminde işinizi kolaylaştırmakla birlikte daha güvenilir bir şekilde nakit para ihtiyacınızı gidermenize yardımcı olacaktır.

Ticket nakit paraya çevirmek güvenilir mi?

İnternet ortamında yapılan her işlem risk barındırır. Bu sadece ticket nakit paraya çevirme işlemi için geçerli değil, internet sitelerinden alışveriş yaparken kart bilgilerinizi vermeniz, bir yere ödeme yaparken hesap kartınızın bilgilerini vermeniz gibi her şeyde bir risk vardır. Ama tabi bu durum, internet sitelerine güvenilmez gibi bir duruma neden olmamalıdır. Bu alanda çalışan çok ciddi ve güvenilir firmalar elbette vardır. sadece bu firmaların hangileri olduğunu öğrenmek için biraz araştırma yapmanız gerekir. Ticktet nakit paraya çevirmek güvenilir midir? Sorusuna da bu şekilde cevap verebiliriz.

Ticket Nasıl Paraya Çevrilir

İşlem yaptığınız site veya firmaya güveniyorsanız, kart bilgilerinizi paylaşmıyorsanız, alışveriş yaptığınız sitelerin güvenliğinden emin iseniz herhangi bir sorun olmayacaktır. Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi bu tür işlemleri yapmak aslında yasal değildir ve başınıza gelebilecek durumlar karşısında güvenliğinizi kendiniz oluşturmanız gerekiyor. Bu yüzden mümkün olduğunca ticket nakit para çevirme işlemleri için güvendiğiniz ve yüz yüze görüştüğünüz insanlardan destek almanız daha sağlıklı olacaktır.

Ticket nedir?

Ticket, bir yemek kartıdır. Bunun gibi birçok farklı isimde kurulan yemek kartları bulunmaktadır. Bu kartların amacı, firmada çalışan personellerin öğle yemeklerini karşılamalarıdır. Yemek maliyetleri, bir firma için oldukça yüksek rakamlara tekabül edebilmektedir ve buna ek olarak masrafların üzerine binen vergi yükü de işin cabasıdır. Ticket yemek kartı ise vergi muafiyeti özelliği sunan bir elektronik ödeme yöntemidir. Aynı zamanda personellerine ikramiye vermek isteyen, yılın belli döneminde promosyon maaş vermek isteyen firma sahipleri de bu karttan yararlanabilirler. Hem muhasebe departmanının işinin kolaylaşmasını sağlayan hem de vergi muafiyeti ayrıcalığı sunan kart ile çok daha rahat hareket edilebilmektedir.

Ticket Nasıl Paraya Çevrilir

Ticket bozdurma veya tickter nakit paraya çevirme işlemleri, son dönemlerde çoğu kişi tarafından tercih edilen bir yöntem haline gelmeye başladı. Başında da belirttiğimiz gibi bu konuda dikkatli hareket ederseniz herhangi bir sorunla karşılaşmak gibi bir şüpheniz olmaz ama güvenmediğiniz ya da bilmediğiniz bir firmadan böyle bir şey talep etme durumunda hem hesabınızdaki paradan olabilir hem de farklı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir