Temel ihtiyaç kredisi sorgulama

Ülkemizde kendini gösteren Coronavirus (COVID-19), devlet tarafından alınan bazı tedbirler sayesinde daha kolay atlatılması planlanıyor. Alınan yeni önlemler arasında maddi anlamda zorluk çeken vatandaşlara temel ihtiyaç kredisi veriliyor. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ın sunduğu temel ihtiyaç kredisi başvuruları alınmaya devam ediyor.

3 kamu bankası tarafından sağlanan 5 bin, 7 bin 500 ve 10 bin TL Temel İhtiyaç Kredisi için aranan şart, başvuracak kişilerin aylık hane gelirinin 5000 TL ve altında olması. Başvurular devam ederken bir yandan da başvuru sonucunu merak edenlerin sayısı da her geçen gün artmaya devam ediyor. Peki, 6 ay geri ödemesiz kredi başvuru nasıl yapılır, sonuçlar nereden öğrenilir?

Temel ihtiyaç kredisi başvuru

Bu Yazıda Neler Var?

Vakıf Bank Temel İhtiyaç Kredisi Başvuru Nasıl Yapılır?

Üç kamu bankasından biri olan Vakıfbank da müşterilerine 6 ay ödemesiz temel ihtiyaç kredisi sunan isimlerden biri. Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında orta ve düşük gelir grubunda yer alan müşterilerin başvuru yapabilecekleri kredi için aranan şart, diğer bankalarda olduğu gibi aylık hane geliri 5000 TL ve altında olması. Peki, Vakıfbank Temel İhtiyaç Kredisi Başvuru Nasıl yapılır?

Başvuru için tıklayın:

Açılan sayfada TCK No, Cep telefonu numarası ve Onay Kodunu doğru şekilde girip ilgili ekrana yönlendirileceksiniz. Ardından cep telefonunuza gönderilen SMS şifresini ilgili bölüme girin ve sizden istenen bilgileri doğru şekilde girerek ihtiyaç kredisi başvuru işlemini tamamlayın.

Vakıfbank temel ihtiyaç kredisi basvuru

Vakıfbank Temel İhtiyaç Kredisi Nasıl Kullanılır?

Başvuru işlemini gerçekleştirdikten bir süre sonra banka kredi başvurunuz hakkında bilgi verecektir. Olumlu olması durumunda, kredinizi mobil uygulamadan veya banka şubesine giderek kullanabilirsiniz. Onaylanan Kredinizi;

10.000 TL’ye kadar,

6 ayı ödemesiz dönemli, 36 aya kadar vadeli,

Aylık eşit taksitli,

Aylık %0,49 faiz oranıyla kullanabilirsiniz.

Geri Ödeme Planı Nasıl Olacak?

Kredi başvurusunda bulunup onaylanan kişiler, kredilerini kullanabilirler. Ancak vatandaşların aklına takılan soru, geri ödeme planının nasıl olacağıdır. Bu konuda da aşağıda vereceğimiz örnek tabloyu inceleyebilirsiniz.

 • 10 bin TL için; ilk 6 ay geri ödeme yok, sonrasında 30 ay boyunca her ay 376 TL ödenecek.
 • 7 bin 500 TL için; ilk 6 ay geri ödeme yok, sonrasında 30 ay boyunca her ay 282 TL ödenecek.
 • 5 bin TL için; ilk 6 ay geri ödeme yok, sonrasında 30 ay boyunca her ay 188 TL ödenecek.

Halkbank Temel İhtiyaç Kredisi Başvuru Nasıl Yapılır?

Devlet bankalarının sunduğu temel ihtiyaç kredisi kapsamında yer alan Halkbank da başvuruları almaya başladı. “Ekonomik İstikrar Kalkanı” kapsamında kabul edilmeye başlanan kredi taleplerinde önceki başvurular sonuçlanmaya başladı. Peki, Halkbank temek ihtiyaç kredisi başvuru işlemi nasıl yapılır?

Halkbank müşterilerinin gıda, sağlık, kira, fatura ödemeleri (elektrik, su, doğalgaz vb.) gibi temel ihtiyaçlarının finansmanının sağlanması amacıyla sunulan kredi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Halkbank temel ihtiyaç kredisi başvurusu

Başvuru ekranı için tıklayın.

Açılan ekranda öncelikle Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi tutarını ve vadesini seçtikten sonra ilerleyin. Arından gelen sayfada ödeme planı tablosunu gözden geçirin ve ileriki sayfaya devam edin. Açılan forumda;

 • TCK No,
 • Doğru tarihi,
 • Cep Telefonu numarası,
 • Güvenlik Kodu bilgilerini girerek koşulları kabul ettikten sonra bir sonraki sayfaya ilerleyin.

Açılacak yeni sayfada, hanedekilerle ilgili gerekli bilgileri ve aylık hane gelirini girdikten sonra başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Ya da tüm bunlar yerine SMS ile de Halkbank Temel İhtiyaç Kredisi başvuru işlemini de yapabilirsiniz. Bunun için Aralarında birer boşluk bırakarak “DESTEK, TC Kimlik No, Gelir Bilgisi, Talep Edilen Tutar” ( Örnek SMS Metni: DESTEK 12345678910 3000 10000 ) yazıp 3452’ye SMS gönderebilirsiniz.

Halkbank Temel İhtiyaç Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

“Ekonomik İstikrar Kalkanı” kapsamında kamu bankalarının sunduğu Temel İhtiyaç Kredisi’nden yararlanabilecek kesimler; ücretliler, asgari ücretliler, emekliler, serbest meslek mensubu olarak belirlenmiş. Aylık hane geliri (eş, çocuk) 5000 TL ve altında olan herkes, kredi destek talebinde bulunabilir.

Ziraat Bankası Temel İhtiyaç Kredisi Başvuru Nasıl Yapılır?

Temel İhtiyaç Kredisi veren bankalardan bir diğeri olan Ziraat Bankası da aylık hane geliri 5000 TL ve altında olan müşterilerine kredi veriyor. Yine diğer bankalarda olduğu gibi eş, çocuk ve başvuru yapacak kişinin toplam aylık gelirinin 5000 TL ve altında olması ön görülen şarttır. Peki, Ziraat Bankası Temel İhtiyaç Kredisi başvuru nasıl yapılır?

Ziraat bankası temel ihtiyaç kredisi başvurusu

Başvuru ekranı için tıklayın

Linke tıkladığınızda açılan sayfada sizden istenen bilgileri doğru şekilde girmeniz gerekir.

 • C Kimlik No,
 • Cep telefonu,
 • Vade sayısı,
 • Talep edilen kredi tutarı,
 • Taksit ödeme günü,
 • Hane halkı geliri,
 • Medeni durum,
 • Çocuk Sayısı (Bakmakla Yükümlü Olunan)
 • Güvenlik kodu bilgilerini girdikten sonra “Gönder” butonuna tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
 • Açılan ekranda cep telefonunuza gelecek SMS doğrulama kodunu girerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Kredinizi Nasıl Kullanabilirsiniz?

Kredinizi kullanabilmek için Ziraat Bankası mobil uygulamasından başvurular-Başvuru Takip-Ürün Başvuruları adımlarını takip ederek kredinizi kullanabilirsiniz.

Temel İhtiyaç Kredisi Sonuçları Açıklandı mı?

“Ekonomik istikrar Kalkanı” kapsamında kamu bankalarının sunduğu Temel İhtiyaç Kredisi sonuçları açıklanmaya başladı. Ancak bazı vatandaşlar, durumdan oldukça rahatsız. Özellikle Vakıfbank, bazı müşterilerine kredilerinin onaylandığını söylediği halde mobil şubeden kredilerini göremiyorlar, banka şubesine gittiklerinde ise personeller, bankanın bir daha geri dönüş yapacağını bildiriyor. Bu sorunun tam olarak neden kaynaklandığı ile ilgili henüz bankalar tarafından yapılan bir açıklama yok.

Corona virüs ne zaman bitecek?

Ciddi anlamda ölümlere neden olmaya başlayan ve dünya genelinde ciddi tedbirlerin alınmasını gerektiren korona virüs hakkında söylenenler çok olsa da tam olarak ne zaman biteceği ile ilgili net bir tarih veren yok. Ancak korona virüsün etkili olması, sağlık alanında başta olmak üzere ekonomiyi ciddi anlamda zora sokuyor. Esnafların kapalı olması, kargoların kısıtlı çalışması gibi birçok etken, yaşanan sıkıntıların boyutunun daha da büyümesine neden oluyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir