Taksitli Nakit Avans Veren Bankalar | Nakit Avans Faizi Ne Kadar? | 2019

Kredi kartı olan kişiler, bu kartların limitlerinin minimum %50’lerini nakit avans olarak kullanabildiklerini görebilirler. Nakit avans kredi kartından çekilecek nakit limittir. Örneğin kartın toplam kullanılabilir limiti 10.000₺ ise kart sahibi bu limitin 5.000₺ nakit olarak çekebilir. Üstelik tek çekim yapılabileceği gibi tutar taksitlere de bölünebilir. Taksitli nakit avans veren bankalar bu üründen faiz getirisi elde ettikleri için müşterilerine sıkça önerirler.

Taksitli nakit avansın en önemli özelliği, kredi gibi nakit sağlıyor olmasına rağmen, kredi gibi dosya masrafı ve işlem ücreti içermiyor olmasıdır. Yani sadece belli bir faiz üzerinden kullandırılırlar ve bunun dışında herhangi bir bedel ödenmek durumunda kalınmaz. Ancak tek çekim olarak yapılacak nakit avans işlemleri belli bir işlem ücretine de tabidir. Bu nedenle nakit avansın taksitli şekilde kullanılması hem ödeme kolaylığı sağlar, hm de işlem ücretinden muaf kılar. Tabi bu noktada her kart kullanıcısının aklında tek bir soru oluşuyor. En uygun taksitli nakit avans veren bankalar hangileridir?

Bu Yazıda Neler Var?

Taksitli Nakit Avans Faizi Nasıl Belirlenir?

Kredi kartından yapmış olduğunuz alışverişlerin tutarları, eğer son ödeme tarihinde ödenmez ise alışveriş faizi ile ücretlendirilir. Bunu kart kullanıcıları ekstrelerinde kolaylıkla görebilirler. Nakit avans faizi ile alışveriş faizi aynı oranda işler. Ayrıca bu iki faiz Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından belirlenmektedir ve her bankada aynı olmaktadır. Dolayısıyla nakit avans faizi de diğer kredi kartı faizleri gibi bankadan bankaya değişmez. Yani en uygun taksitli nakit avans veren bankalar gibi bir sıralamadan söz etmek mümkün olmaz.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından 2019 yılı ilk çeyrek için belirlenmiş olan nakit avans faizi %2.25’dir. Yani kabaca bir hesaplama yapılacak olur ise 1000₺ olarak 5 ayda çekilen bir nakit avans için aylık 216₺ ödenmelidir. Ödenecek toplam faiz ise 69₺’dir. Bu her banka için geçerli bir durumdur. Ayrıca nakit avansın en fazla 12 aya kadar bölünebildiği de unutulmamalıdır.

Minimum Taksitli Nakit Avans Veren Bankalar

Belki en uygun taksitli nakit avans veren bankalar sıralamasından söz edemedik ancak taksitli nakit avans tutarları en düşük ve yüksek olan bankalardan söz edebiliriz. Yani bazı bankalar taksitli şekilde kullanılacak nakit avans bedelini minimum 250₺ belirlerken, bazı bankalar da bu limiti 100 TL olarak belirleyebiliyor. Burada avantajlı olan taraf elbette 100-150₺ gibi küçük tutarlarda nakit avans çekmek isteyen kişiler oluyor. İşte en düşük limitle taksitli nakit avans veren bankalar;

Minimum Taksitli Nakit Avans Veren Bankalar
Minimum Taksitli Nakit Avans Veren Bankalar
INGBank Taksitli Nakit Avans

INGBank taksitli olarak kullanılacak nakit avans limitini 50₺ olarak belirliyor. Üstelik taksit sayısı 2 ile 12 arasında değişiyor. Özellikle öğrenciler ya da acil nakde ihtiyaç duyanlar bu üründen sıkça faydalanıyor.

Ziraat Bankası Taksitli Nakit Avans

Ziraat Bankası 100₺ minimum limit ile taksitli nakit avans kullandırabiliyor. Yine taksit sayısı 2 ile 12 arasında değişiyor.

Halkbank Taksitli Nakit Avans

Halkbank Paraf kredi kartından minimum 3, maksimum 12 ay vadede en az 200₺ taksitli nakit avans kullanabilirsiniz.

Akbank Taksitli Nakit Avans

Akbank da Axess kredi kartı ile minimum 200₺ taksitli nakit avans kullandırabiliyor. Taksit sayısı ise 2 ve 12 ay arasında değişiklik gösteriyor. – Akbank Axess Kredi Kartı Başvuru Yolları

Vakıfbank Taksitli Nakit Avans

Vakıfbank World kart ile en az 250 TL taksitli nakit avans kullandırıyor. Taksit sayısı ise 4’ten başlayıp 12 aya kadar uzatılabiliyor

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir