Spot Kredi Nedir?

Kredi türlerinin çeşitliliği nedeniyle, kredi alanlar arasında bir soru işareti olabilir. Bu makalede, farklı kredi başvuru türleri, spot krediler ve diğer kredi türleri açıklanmaktadır.

Bu Yazıda Neler Var?

Spot Krediler nedir?

Faiz oranı ve vade tarihinin kredinin çekildiği anda belirlendiği ve ileride banka veya borçlu tarafından değiştirilemeyen bir kredi türüdür. Yani spot kredi çeken kişi kredi sözleşmesini imzalayarak ödediği faizi ve vade tarihini de kabul etmiş olur. Artık bankalar faiz artırımı yapamayacak, borçların vadesinden önce ödenmesini talep edemeyecek, alacaklılar vade erteleme, faiz indirimi, hadiselerde faiz indirimi gibi taleplerde bulunamayacak. erken kapatma. Taraflardan biri bu tür değişiklikleri talep etse bile yasal olarak yapılmayabilir.

Spot kredinin avantajı, borçluyu piyasa oynaklığından ve ulusal ekonomik dalgalanmalardan korumasıdır. Dövizlerin değer kazanması, ülke ekonomik krizi gibi nedenler spot kredi kullananları etkilemiyor. Bunun nedeni, borcun değişken ekonomik sisteme göre değil, başlangıçta belirlenen faiz oranına ve vadeye göre ödenmesidir. Nakit krediler Türk Lirası veya döviz cinsinden çekilebilir.

Diğer kredi türleri nelerdir?

Spot kredilerden farklı olarak uygulanan kredi türleri şunlardır:

Rotatif kredi, farklı faiz oranları ve vadeleri olan bir kredi türüdür. Bu kredi türü ile banka erken geri ödeme talebinde bulunabilmekte ve kredi faiz oranını güncel faiz oranına göre değiştirebilmektedir. Borçlular ise vade erteleme, erken kapatma, faiz oranı değişikliği gibi taleplerde bulunabilmektedir. Erken kapatma durumunda bir oran indiriminden yararlanabilir, ancak diğer talepleri banka düzenleme kararlarına bağlıdır. Ekonomik koşulların iyiye gittiği, faizlerin düştüğü, piyasaların hareketli olduğu ve ticaret sonrası gelişmelerin olumlu etkilerinin olduğu bir dönemde veya ülkede rotatif kredi kullanıyorsanız. Ancak durum tersine dönerse kredi ödemeleri gecikebilir veya faiz oranları yükselebilir.

Döviz endeksi kredisi:
Döviz ihraç etmeyen yani döviz elde etmeyen ancak döviz cinsinden borçlanmak isteyen ticari kuruluşlara verilen bir kredi türüdür. Bu krediden doğan borç döviz cinsinden olmakla birlikte ödemeler döviz veya TL olarak yapılabilmektedir. Döviz durumuna göre TL olarak hesaplanacaktır.

Dövize endeksli krediler benzerlik açısından rotatif kredilere daha yakındır.
Bir müşterinin böyle bir taksitli kredi için ödediği tutar döviz durumuna bağlıdır. Borçlanma Kuruluşu, banka ile müşteri arasındaki sözleşmede vade öngörülmüş olsa bile, borçlanma tarihi ile taksit tarihi arasındaki kur farkına ve taksit tarihi arasındaki kur farkına tabidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir