SGK Emekliye Kaplıca Desteği Veriyor

Günümüzde emeklilik hakkı kazananlara devlet tarafından birçok destek verilmektedir. Verilen destekler arasında emekliye kaplıca desteği yer almaktadır. Emekliye ücretsiz kaplıca hizmetinden yararlanabilmek için bazı şartların karşılanması gerekmektedir. SGK kaplıca şartları ve verilen hizmetin detayları hakkında bilgi almak isteyenler için yazımızı yayınladık.

Bu Yazıda Neler Var?

Emeklilere Bedava Tatil Hizmetinden Yararlanabilmek için Gerekli Şartlar

 

Emeklilere kaplıca bedava olarak sunulabiliyor. Ancak bunun için bazı şartların karşılanması gerekiyor. İşte şartlar:

  • Devletin verdiği kaplıca hizmetinden faydalanabilmek için öncelikle SGK’dan emekli olmanız gerekiyor. Daha sonra herhangi bir devlet hastanesinde sağlık kuruluna girerek kaplıcaya ihtiyacınız olduğuna dair rapor almalısınız. Kaplıca için hangi doktora gidilir? sorusu bu hizmetten yararlanmak isteyenlerin sorduğu soruların başında geliyor. Örneğin; bel fıtığınız varsa beyin cerrahisi ve ortopedi doktorlarından randevu alıp doktorunuzun onay vermesi halinde kurula girersiniz. Yani; hangi sağlık sorununuz için kaplıca raporu almak isterseniz o sağlık sorununa bakan ilgili doktora başvurmalısınız.
  • Kaplıcaya ücretsiz gidebilmek için sağlık kurulundan aldığınız raporun süresi 6 ay geçerlidir. Dolayısıyla raporu aldıktan sonra en fazla 6 ay içerisinde hizmetten faydalanmalısınız. Aksi takdirde rapor için yeniden sağlık kuruluna başvurmak zorundasınız.
  • Eğer kaplıcaya tek gidemeyeceğinizi düşünüyorsanız ailenizden bir üyeyle bu kaplıcaya gidebilirsiniz. Ancak bu kişinin sizin gibi sağlık kurulu raporu yoksa; ücretini kendisi ödemek zorunda kalır.
  • Raporunuzla ücretsiz olarak kaplıca desteği alabilmek için istediğiniz kaplıcaya gidemiyorsunuz. SGK her sene resmi sayfasında kaplıca listesi yayınlıyor. Bu sene de SGK anlaşmalı kaplıcalar 2020 listesi yayınlandı. Bu listedeki seçeneklerden kendinize en uygun olanını tercih edebilirsiniz.

SGK Emekliye Kaplıca Destek Ücreti Ne Kadar?

 

Öncelikle yukarıdaki şartlara uyarak hizmetten yararlanmak isterseniz en fazla 21 günlük bir destek verildiğini bilmeniz gerekiyor. Hizmetten yararlanan emeklilere günlük kaplıca desteği 16 TL kadar veriliyor. Verilen bu desteğin içerisinde kaplıca banyo bedeli yer alıyor. Kaplıcada geçirdiğiniz süre içerisinde yemek ihtiyacı giderlerinizi, günlük kalış bedellerinizi ya da gezmek istemeniz durumunda harcayacağınız ücretleri kendiniz ödemelisiniz. Tabi ekstra ne kadar gider harcamak isterseniz bu konuda bir kısıtlamanız bulunmuyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir