Senetle Araba Nasıl Alınır 2021?

Araç sahibi olmak isteyenler, eğer yeterli kadar parası yoksa kredi gibi yollara başvurmaktadır. Bu yazımızda ise kredi misali taksitle araba almanın farklı bir yönteminden bahsedeceğiz. Senet ile araba almak, kredi ile araba almaktan daha mantıklı diyebiliriz. Çünkü senet ile alınan araçlarda bir miktar fiyat farkı olsa dahi kredi kadar faiz miktarı ödenmemektedir. Yani borç olarak alınan para size fala ödemeleriyle birlikte dönüş yapsa da bu fazla miktar kredi faizleri kadar yüksek değildir.

Senet ile araba satışı yapan birçok galeri mevcuttur. Galerilerin senetle araba satmasının asıl amacı ise daha çok kar etmektedir. Çünkü senet ile satılan araçlarda aracın normal değerinden fazla ödeme alındığı için kar oranı da bu ödemeye oranla yükselmektedir. Ayrıca sadece galeriler değil, senetle satış yapan resmi firmalar da bulunmaktadır. Bir yönden araç sahibi olmak isteyen kişilerin işini kolaylaştıran bu yöntem, birçok kişi tarafından da tercih edilmektedir. Ayrıca bu yöntemle araç sahibi olacağınızda dilerseniz önden bir peşinat ödeyerek, dilerseniz de hiç peşinatsız aracınıza ulaşabilirsiniz.

Alacağınız aracın fiyatına göre araç alacağınız galeri ile senet imzalarsınız. Her ay yaptığınız ödemeler ile de bu senetlerden birini alırsınız. Bu şekilde düşünürsek de taksitle araba almış olursunuz.

Bu Yazıda Neler Var?

Peşinatsız Senetle Araba;

Peşinatsız olarak senetle araç sahibi olmak istiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken güvenilir bir galeri bulmak olacaktır. Çünkü senet imzalayacağınız için tanımadığınız kişiler tarafından dolandırılma riskiniz de bulunmaktadır. Bu nedenle de kesinlikle ama kesinlikle son derece güvenilir biriyle veya bir arkadaşınızla bu işlemi yapmalısınız.

Peşinat ödemek istemiyorsanız öncelikle aracı satın alacağınız kişiyle bu konuyu konuşup onay almanız gerekecektir. Aracı satacak olan kişi peşinat almamayı kabul ederse peşinatsız şekilde aracı alabilirsiniz. Daha sonra ise senetleri gerekli şekilde doldurup ödeme günlerini belirleyerek ödemelerinize başlayabilirsiniz. Bu şekilde para birikimi yapmayı beklemeden aracınıza sahip olabilir ve bir yandan aracınızı kullanırken diğer yandan da ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Fakat senetle araba satın alırken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer senetle araç satın alacağınız kişi bu işlem için sizin adınıza bankadan kredi çekecekse, geri ödemeyi alırken sizden hem kredinin faizini hem de kendi komisyonunu alacaktır. Durumun böyle olması da senetle araç almakta bir mantık bırakmamaktadır. Senetle satın almak yerine bankadan kredi çekilerek araç satın alınabilir. Çünkü böyle olduktan sonra hem faiz hem de komisyon ödemek yerine sadece faiz ödemek sizin için daha mantıklı olacaktır.

Senetle Araç Almak Riskli Midir?

Senetle araç satın almanın bazı riskli durumları söz konusudur. Fakat güvenilir kişi ile bu alışverişi yapmanız veya resmi bir kurumla anlaşmanız taksitlerinizi düzenli ödediğiniz sürece sizin için sorun arz etmeyecektir. Fakat eğer daha önce bu şekilde araç satın almadıysanız yanınızda tecrübeli bir kişi ile galeriye gitmenizi öneririz. Araç seçimini yaptıktan sonra ise aracın gerekli testlerini yaptırarak kesin kararınızı vermeniz daha güvenli olacaktır. Çünkü bir hevesle aldığınız araç sorunları nedeniyle daha sonradan sizin başınızı ağrıtabilir.

Senet yaparken de dikkat etmeniz gereken bir durum var. Örneğin 36 ay taksitle bir araç alacaksanız 36 farklı senet yapmanız sizin adınıza daha güvenli olacaktır. Çünkü her ay yaptığınız ödemelerle senedin birini alabilir ve senetten kurtulabilirsiniz. Tek senet durumu söz konusu olduğunda ise son 3 ayın taksitini ödeyemediğinizi varsayarsak galerici sizden paranın tamamını talep edebilecektir. Tabi çok güvendiğiniz kişilerde bu sorun olmaktan çıksa da işinizi sağlama almak sizin için en doğrusu olacaktır.

Senetle Araba Veren Galeriler;

Senetle araç almaya karar verdiyseniz, senet ile araç satan bir galeri bulmanız gerekecektir. Günümüzde karı dolayısıyla bu işi hemen hemen tüm galeriler yapmaktadır. Bu nedenle senetle araba veren galeriler saymakla bitmez diyebiliriz. Fakat bu işi yapan resmi kurumlar da olduğundan bahsetmiştik. Bu resmi kurumlara birkaç tane örnek verebiliriz. Bu kurumlardan yapılan alışverişler daha güvenli şekilde yapılacaktır. Senet ile araç veren birkaç resmi firmaya örnek verecek olursak;

  • Wowwo
  • Bir Arabam
  • Birikim Oto
  • Katılım Evim

Gibi örnekler çoğaltılabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir