Sendikasyon Kredisi Nedir?

Kredi denilince herkes bireysel krediler hakkında çok şey bilir ancak kredi türleri bireysel kredilerle sınırlı değildir. Çoğu insan, farklı kredi türleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ister. Bazı krediler ihtiyaçlarını karşılamak için, bazıları ev veya araba sahibi olmak için ödünç alınabilir, ancak bazı krediler bir iş planının parçası olarak tercih edilir. Her kredinin kendi koşulları vardır, ancak çoğu kredi türü belirli faiz oranları ve süreler sunar. Sendikasyon kredisi, birçok kişinin duyduğu ancak ne anlama geldiğini tam olarak anlayamadığı bir kredi türüdür. Makalemiz sendikasyon kredileri ile ilgili tüm sorularınızı cevaplayacaktır.

Bu Yazıda Neler Var?

Sendikasyon kredisi nedir?

Sendikasyon kredisi, bir bankacılık grubunun fon sağlama amacıyla bir hükümet, kurum veya grubun ortak yararına kredi vermesi durumudur. Sendikasyon kredileri uluslararası krediler olduğu için çok önemlidir. Sendikasyon kredisi her kurumda bulunmamaktadır. Bu krediden yararlanmak isteyen kurumların hem ulusal hem de uluslararası alanda ayakta durmuş olmaları önemlidir. Bu noktada sendikasyon kredisinin ticari bir sözleşme olarak kabul edilebileceği söylenebilir.

Sendikasyon kredisi nasıl kullanılır?

Sendikasyon kredisi de diğer kredi türleri gibi belirli bir faiz oranı ve belirli sayıda vade ile sunulmaktadır. Ancak, sendikasyon kredileri için faiz oranları, LIBOR (Londra finans piyasasındaki üyeler için bankalararası borçlanma oranları) ve EURIBOR (büyük Avrupa bankaları için borç verme oranları) gibi uluslararası faiz oranlarından daha yüksek sabit faiz oranlarında sabitlenmiştir. Öte yandan sendikasyon kredileri dünyanın en çok tercih edilen kredilerinden biri olarak kabul edildiğinden, kullanılabilmesi için bir takım şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Öncelikle kredi için bir konsorsiyum oluşturacağız ve kurumun detaylı incelemesini yapacağız. Daha sonra kredinin maliyeti hesaplanır ve faiz oranı belirlenir. Bir sonraki adımda, sendika lideri olarak seçilen borçluların kredi bulması için bankalardan teklifler alınır. Teklif verdikten sonra kredi alın ve bir ödeme planı yapın.

Sendikasyon kredileri ne işe yarar?

Sendikasyon kredilerinin en büyük avantajı birden fazla kredi verenin bir araya gelerek kurum için gerekli kredileri kullanabilmesidir. Bu noktada kredi alanlar bireysel kredi kullanmak yerine sadece sendikasyon kredileri ile maliyetlerini düşürebilmektedir. Aynı zamanda sendikasyon kredileri her ülkenin itibarını artırmaya yardımcı olduğundan uluslararası ortamda oldukça faydalı bir yöntemdir.

Sendikasyon kredisinin özellikleri nelerdir?

Sendikasyon kredileri ile ilgili olarak, kredilendirme sistemi ile ilgili çeşitli özellikler vardır. En önemli özelliği kredi tutarıdır. Sendikasyon kredilerinde alt limit 10 milyon dolar civarındadır. Aynı zamanda sendikasyon kredilerinin vadesi de orta ve uzun vadeli olarak sınıflandırılmaktadır. Sendikasyon kredileri genellikle 3 ila 10 yıllıktır. Sendikasyon kredisinin en önemli özelliği taraflardan gizlenmeden küresel finans piyasalarına açık olmasıdır. Bunun nedeni, bankaların sendikasyon ilişkilerini aklayarak prestij elde etmek istemeleridir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir