PTT İhtiyaç Kredisi | PTT Kredi Şartları | PTT Kredi Hesaplama | 2019

Bu Yazıda Neler Var?

PTT İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

Özellikle özel bankaların emeklilere uygun koşullarda kredi vermemelerinden dolayı PTT Bank tarafından kredi verilmektedir ve bu nedenle PTT ihtiyaç kredisi nasıl alınır? sorusu sıklıkla gündeme gelmektedir. PTT’nin düşük faiz oranları ile verdiği kredi, sadece emeklileri ve PTT Bank ile anlaşmalı olan kamu çalışanlarını kapsar. Emekliler, yaş durumları ve bazı sağlık sorunları nedeniyle çoğunlukla özel bankalardan kredi kullanamaz. Kredi alınsa bile öze bankaların kefil ya da ipotek istedikleri de bilinen bir gerçektir. Bu nedenle PTT, özel bankalarla mutabakat yapmakta, böylece emeklilerin kolayca kredi kullanabilmelerini sağlamaktadır. Ayrıca bu kredilere devlet garantisi verilmektedir. Uygun şartlarda PTT ihtiyaç kredisi nasıl alınır? denildiğinde en önemli ayrıntının emekli maaşının PTT’den alınması olduğu ifade edilir.

PTT Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

PTT ihtiyaç kredisi faiz oranları, PTT’nin kendi belirlediği oranlar değildir. Anlaşma imzalanan her banka kendi faiz oranları üzerinden kredi verir. PTT üzerinden Aktifbank’ın yanı sıra Alternatifbank, Fibabanka, Denizbank, Burgan Bank, ICBC Turkey Bank, Kuveyt Türk, ING Bank, Vakıfbank’tan alınan kredilerin geri ödemeleri PTT aracılığıyla kolaylıkla yapılabilmektedir. Alternatifbank aylık %2,30, Fibabanka aylık %2,49, Denizbank aylık %2,8, Burgan Bank aylık %2,45, ICBC Turkey Bank aylık %2,05, Kuveyt Türk aylık %1,81, ING Bank aylık %1,94, Vakıfbank aylık %1,94 olarak belirlenmiştir. Diğer bankalarla kıyaslandığında en uygun seçenekler sunan PTT, emeklilere özel avantajlar sağlamaktadır. Bu bilgiler ışığında PTT ihtiyaç kredisi nasıl alınır? denildiğinde, öncelikle başvuru formu imzalayarak alınır denilmektedir.

PTT Kredisi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

PTT kredisi için gerekli belgeler de hazırlanmalı ve başvuru sırasında sunulmalıdır. Öncelikle nüfus cüzdanı, pasaport ya da sürücü belgesi gibi kimlik belgesi istenir. Bunun yanı sıra PTT ihtiyaç kredisi nasıl alınır? denildiğinde, emekli aylığını gösterir belge de gerekli olduğu bilinmelidir. Bu belgelerin tamamlanmasının ardından ikametgah belgesinin de sunulması gereklidir. Sonrasında ek gelir belgesi ya da elektrik, su, telefon ya da doğal gaz faturası istenir. Bu belgelerin tamamı, kredinin çekileceği bankaya sunulmalıdır. İstenen belgelerden herhangi birinin eksik olması durumunda kredi kullanımı zora girmektedir. Başvurular bizzat yapılmalıdır. Vekaletle kredi başvurusu kabul edilmez. Başvuru formunun da eksiksiz bir şekilde doldurulması şarttır. Krediler maksimum 36 ay vadelidir.

PTT İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nakit ihtiyacı için PTT kredi başvurusu nasıl yapılır sorusu sorulduğunda, sadece PTT şubelerinden yapıldığı ifade edilir. En yakın PTT şubesine gidilerek görevlilerden PTT kredisi için destek istenebilir. PTT, kredi için öncelikle başvuru formunun doldurulmasını ister. Formda  TC Kimlik Numarası, anne adı, baba adı, doğum yeri ve doğum tarihi ile adres bilgileri yer almaktadır. Formun doldurulup görevliye teslim edilmesinin ardından kredi notu değerlendirilir. Bu değerlendirme sonucunda kredinin kullandırılıp kullandırılmayacağı ortaya çıkar. Sonuçların krediye başvuranın lehine çıkması durumunda kredi kullanım sözleşmesi imzalanır. Sözleşmenin imzalanmasının ardından kredi ödenir. Bu sırada paranın alındığına yönelik bir makbuz imzalanmalıdır. Makbuzun imzalanmasının ardından işlem tamamlanır.

Genellikle PTT ihtiyaç kredisi nasıl alınır? sorusu, bankalardan kredi alamayanlar tarafından sorulan bir sorudur. Bankalardan kredi alamayanların PTT’den kredi alması mümkün değildir. Çünkü PTT aracıdır. Kredi PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalar tarafından verilir. Başvuru formu da PTT üzerinden ilgili bankaya yönlendirilir. Dolayısı ile kredi notu düşük olanların PTT’den kredi kullanabilmeleri zordur. PTT kimi zaman maaş müşterilerine kampanya düzenler. Bu kampanyalar genellikle faiz oranları ve vade süreleri ile ilgilidir. Ancak bu kampanyalar, bankalarla yapılan anlaşma çerçevesinde yapılır. Ayrıca PTT’den emekli maaşı alanların PTT’den kredi kullanabileceğini göstermez. Çünkü kredileri veren PTT değil bankalardır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir