Otomatik BES Nasıl İptal Edilir? | BES İptal Telefon Numaraları

Otomatik Katılımlı BES’ten ayrılmak için hangi adımlar izleniyor? 2017 yılı itibariyle zorunlu olarak başlayan Bireysel Emeklilik Sigortasından ayrılmak için ne yapmalı? BES’ten çıkmak mümkün mü? Otomatik Katılımlı BES nasıl iptal edilir? Mevcutta Bireysel emekliliğiniz var, yeni bir emeklilik sözleşmesi yapacak durumunuz yok ya da emekliliğiniz için siz yatırım yapıyorsunuz. Otomatik BES iptal ettirmek istiyorsunuz, süreç nasıl olacak?

Bu Yazıda Neler Var?

Otomatik BES Nasıl İptal Edilir?

Emeklilik planına dahil edildiğiniz size bildirildiği tarihten itibaren 2 ay içerisinde otomatik BES iptali için başvuruda bulunabilirsiniz. Cayma talebinizi, emeklilik sözleşmesi hükümlerine göre emeklilik şirketine ya da işverene iletiyorsunuz. Paranız yasal olarak 10 gün, emeklilik şirketinin işlem hızına göre 2-3 gün içinde hesabınıza geri ödeniyor. Cayma süresi geçti diyelim; daha sonra da bireysel emeklilik sistemindeki çıkış kuralları geçerli olacaktır.

Bireysel Emeklilik Sigortasından Cayma Hakkı

Cayma hakkı özetle, sisteme dahil edilen çalışanın iki ay içerisinde başvurarak sistemden ayrılmasıdır. Bu hakkını kullanan katılımcıya o ana kadar yapılan tüm kesintiler iade edilir. Çalışanın maaşından yapılan kesintinin bireysel emeklilik şirketine intikalinden sonra kendisine posta, SMS, faks, e-mail vb. yolla bildirim yapılır. Bu bildirimden itibaren cayma hakkı süresi başlar. Cayma hakkını kullanarak Otomatik BES’ten ayrılmak isteyen çalışan, bildirim tarihinden itibaren 2 ay içerisinde başvurması gerekmektedir. Bu hakkını kullanması için çalışanın nereye başvuracağı emeklilik şirketiyle iş yeri arasında imzalanan sözleşmede belirlenir.

Fakat kurumların iş yükü vb. sorunlarla uğraşmak istemeyeceği düşünülürse başvurunun emeklilik şirketine yapılacağı değerlendirilmektedir. Bu işlemlerin kim tarafından yapılacağı muhtemelen çalışana bildirilecektir. Şayet bu konuda bir tereddüdünüz varsa çalıştığınız kurumdan başvurunun nereye yapılacağını öğrenebilirsiniz. Otomatik BES’ten cayma hakkı kullanarak ayrılma talebi şirkete ulaştıktan sonra 10 iş günü içerisinde çalışandan yapılan tüm kesintiler ve varsa bunların getirileri başvuruda belirtilen hesaba yatırılır.

Zorunlu BES İptali İşlemleri

Cayma Hakkını kullanmak için tanınan 2 aylık süreyi aştıysanız Otomatik BES İptali için; Çalışan, bireysel emeklilik şirketine ayrılmak istediğini iletir (telefon, faks, e-mail, posta v.s. yoluyla). İptal talebini alan şirket 5 iş günü içerisinde çalışana ayrılma bilgi formu, ayrılma talep formunu ve hesap özetini gönderir. Çalışan ayrılma talep formunu doldurup imzaladıktan sonra emeklilik şirketine faks veya posta yoluyla gönderir. Ayrılma talep formu şirkete ulaştıktan sonra çalışanın otomatik BES hesabında biriken para ve devlet katkısı hesabında varsa hak ettiği tutarlar 20 iş günü içerisinde çalışanın hesabına yatırılır.

Telefon ile BES İptal Ettirme

Otomatik BES Nasıl İptal Edilir?; bağlı olduğunuz emeklilik şirketine telefon etmeniz yeterli olmayacaktır. Çünkü çıkış işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için ya bireysel emeklilik iptali için dilekçe hazırlamalı ya da bireysel emeklilik şirketlerinin ayrılma talep formunu doldurarak ilgili şirkete göndermelisiniz. Göndermek için ise; faks ya da e-posta yolunu kullanabilirsiniz. BES iptal telefon numaralarını da bu süreci başlatmak için arayabilirsiniz. Yani herhangi bir belge göndermeden ilgili BES şirketini telefonla aramalı, iptal sürecini başlatmalı daha sonrasında da belge gönderimi yapmalısınız.

 • Allianz BES İptal Numarası Telefon: 0 850 399 9999
 • Aegon BES İptal Numarası Telefon: 0850 222 0 312
 • Anadolu Hayat BES İptal Numarası Telefon: 444 55 00
 • Asya BES İptal Numarası (Bereket Emeklilik) Telefon: 0 850 222 55 55
 • Aviva SA BES İptal Numarası Telefon: 444 11 11
 • Axa Hayat BES İptal Numarası Telefon: 0 850 250 99 99
 • TEB BES İptal Numarası (Cardif Emeklilik ) Telefon: 444 43 23
 • Cigna Finans BES İptal Numarası Telefon: 444 0 984
 • Fiba BES İptal Numarası Telefon: 444 82 88
 • Garanti BES İptal Numarası Telefon: 444 0 336
 • Groupama BES İptal Numarası Telefon: 0212 367 67 67
 • Halkbank BES İptal Numarası Telefon: 444 44 00
 • NN Hayat BES İptal Numarası (ING Bank Bireysel Emeklilik ) Telefon: 0850 210 66 94
 • Katılım BES İptal Numarası Telefon: 0850 226 0 123
 • Metlife BES İptal Numarası Telefon: 0216 538 91 00
 • Vakıfbank BES İptal Numarası Telefon: 444 9 237
 • Ziraat BES İptal Numarası Telefon: 0 850 222 97 00

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir