Maaşımın Kaç Katı Kredi Çekebilirim?

Maaşımın kaç katı kredi çekebilirim? gibi soruları merak ediyorsanız, bunun için uygulayabileceğiniz bazı hesaplama yöntemleri mevcuttur. Eğer önceden kredi çekip ödemeyi sürdürüyorsanız, yeni kredi başvurunuzda önceki kredi ödemelerinizde önem arz etmektedir.

Hem maaşınız hem dönem borçlarınız ve aylık gelirleriniz kredi almanızda önem taşır. Ödemeye devam ettiğiniz bir kredi borcunuz aylık gelirinize denk ise işleri zorlaştıracaktır. Bunun için yapabileceğiniz şey ise ilave geliriniz var ise bankaya göstermektir.

Önemli olan bir diğer soru ise maaşımın kaç katı kredi alırım olacaktır. İsterseniz devam edelim.

Bu Yazıda Neler Var?

Maaşımın Kaç katı Kredi Çekerim?

Bankalardan kredi çekmek istediğinizde, birçok kriterleri göz önünde bulunduracaklardır. En önemli nokta ise kredi notunuzdur. Kredi notunuz ve siciliniz iyi değil ise kredi çekmeniz olanaksız olacaktır.  Böyle bir durumda notunuzu iyileştirmeniz, ödemeleri düzenli halde yatırmanız gerekecektir.

Peki maaşımın kaç katı kredi çekebilirim? Sorusunun yanıtını cevaplayalım.

Maaşınızın en fazla %70’ine denk bir tutarda kredi çekebilirsiniz.

Bu durum tüm bankalar için geçerlidir. Kullandığınız başka krediler varsa bunlarda değerlendirmeye alınacaktır. Maaşımın kaç katı kredi çıkar veya maaşımın kaç katına kadar kredi verilir sorusunun cevabı bu şekildedir. Belirtiğimiz gibi en önemli hususlardan biri kredi notunuzu yüksek tutmaktır.

Emekliler Maaşının Kaç katı kredi Çekebilirler?

Son yıllarda sıkça sorulan sorulardan diğeri de emekliler maaşının kaç katı kredi çekebilir. Emekliler de diğer vatandaşlar gibi maaşının sadece belirli bir kısmını kredi şeklinde çekebilecektedir. 

Düzenli maaşı olan kişilere kredi vermesi daha rahat olacağı için emeklilerinde bu yönden herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. Emekli maaşı iki bin lira maaşı olan bir kişinin maksimum aylık bin dört yüz lira kredi başvurusu yapabilmektedir. İsterse daha yüksek tutarlı kredilere uzun vadeli hesaplar ile başvuru yapabilmektedir. Kısaca şöyle özetleyebiliriz.

  • Maaşı bin lira olan emekli bir kişi, aylık taksiti yedi yüz lira civarında ise en fazla çekebileceği tutar yirmi beş bin lira olacaktır.
  • Maaşı iki bin lira olan emekli bir kişi, aylık taksiti bin dört yüz lira civarında ise en fazla çekebileceği tutar elli bin lira olacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir