Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim? | Ne Kadar Kredi Çekebilirim? | 2019

Kredi; para, mal yahut para cinsinden bir değerin, ihtiyaç sahiplerine, belirli bir süre ve koşulla geri alınmak üzere verilmesidir. Bankalar, belirledikleri faiz oranında, bu hizmete aracılık ederler.  Her çalışanın gelir miktarı farklılık gösterir. Dolayısıyla bankalar, herkese eşit oranda kredi vermezler. Kredi ihtiyaç sahipleri, özellikle kredi almayı düşündüklerinde maaşımın kaç katı kredi alabilirim şeklinde düşünürler. Ancak kredi verilişi tamamen bankaların inisiyatifinde olup kişiler, bankalar tarafından belirlenen kriterlere uyumları oranında, kredi çekebilirler. Bankalar bu konuda da, farklı inisiyatif kullanırlar.

Günümüzde konut, araba ve gayrimenkul sahibi olabilmek, kredi çekerek mümkün olmaktadır. İhtiyaç sahiplerinin aklında da maaşımın kaç katı kredi alabilirim sorusu dolaşmaktadır. Yazımızda bununla ilgili ayrıntılara değineceğiz. Bankaların, müşterilerine kredi verirken dikkate aldığı unsurları şöyle sıralayabiliriz:

Bu Yazıda Neler Var?

Ödeme Alışkanlıkları

İhtiyaç sahipleri, ilgili bankaya kredi için başvurduklarında, o kişilerin sicili araştırılır. Müşterinin daha önceki ödeme alışkanlıkları kontrol edilir. Borçlarını zamanında yatırıp yatırmadıkları, son ödeme tarihine uyup uymadıkları kontrol edilir. Borçlarını zamanında ödeyen, herhangi bir haciz işlemi uygulanmamış kişiler, avantajlı konumdadır. Çünkü kredi başvurusunun olumlu sonuçlanması için en önemli kriter, bankaya borcunuzu zamanında geri ödeyeceğinize inandırmaktır. Ödeme alışkanlıklarınız olumsuzsa, gelir durumunuz yüksek olsa dahi banka, kredi vermekte tereddüt yaşayabilir.

Kredi Notu

Kişilerin, tüm finans işlemlerinin toplamının, finans şirketlerince analiz edilmesi sonucu ortaya çıkarılan sayısal bir veridir. Bireysel müşteriler veya kurumlar, belirli bir ücret karşılığı bu hizmeti alabildikleri gibi, bankaların geliştirdiği puanlama sisteminden de yararlanabilirler Bankalar, ihtiyaç sahiplerinin kredi notuna bakarak, alacakları riskleri belirlerler. Her bankanın değerlendirme kriterleri farklı olsa da genelde müşterileri ortaya çıkan puana göre en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak gruplara ayırırlar. Bazı bankaların sistemleri en riskli ve orta riskli grubu değerlendirmeye tabi tutmadan otomatik olarak reddedebilir. Görüldüğü gibi yüksek kredi notu, kredi alma şansınızı artıracaktır.

Gelir Durumu

Gelir durumu, bazı bankalar için kredi vermede en belirleyici faktördür. Kredi notunuz yüksek olsa da, talep ettiğiniz kredi miktarı, gelirinizin yüzde yetmişinden yüksekse, kredi talebiniz reddedilebilir.  Maaş bordronuzda yazan miktar dışında, başka aylık gelirleriniz varsa, bunları da bankaya iletebilirsiniz. Örneğin her ay kira aldığınız bir dükkânınız varsa, bunu belgeyle bankaya beyan ettiğinizde, gelir durumunuzda yükselme olacak ve kredi onay şansınız artacaktır. Bankalar da, ticari faaliyet yürüten kurumlar olduğundan, verdikleri parayı geri alabileceklerinden emin olmak isterler.

Kredi Hesaplama

Bankaya gitmeden, maaşımın kaç katı kredi alabilirim? sorusunun cevabını vermek net bir şekilde söylemek mümkün değildir. Daha önce de belirlediğimiz gibi, kredi verme süreçleri her banka için farklıdır. Ödeme alışkanlıklarınız ve kredi notunuz banka kredisi almaya uygunsa, sıra aylık kazancınızı incelemeye gelir.  Aylık taksitlerinizi ödemek için, elinize yeterli para geçip geçmediği hesaplanır. Kesin olmamakla birlikte bu oran genelde yüzde 40, yüzde 70 arasındadır. Kredi hesaplama şöyledir: talep ettiğiniz kredi miktarı, genelde en fazla 36 ay olmak üzere taksitlere bölünür.

– Bunları da okuyabilirsiniz! –
Kredi Masrafları Nelerdir?
Kredi Çekerken Annem – Babam Kefil Olabilir Mi?
Hayat Sigortası Nedir?
Kredi Erken Ödeme Nedir?

Maaşımın kaç katı kredi alabilirim? Ortaya çıkan miktar, aylık gelirinizin yüzde yetmişinden yüksekse, banka büyük olasılıkla başvurunuzu iptal edecektir. Diyelim ki bankaya sadece maaş bordronuzu sundunuz. Aylık geliriniz 3000₺ olsun.  Bu miktarın %70’ini hesaplayalım. 3000*70/100=2100₺ olur. Eğer, talep ettiğiniz kredi miktarının aylık taksit miktarı 2100₺ yüksek ise, vadeyi uzatıp kredi alabilirsiniz. Eğer bu seçenek de işe yaramıyorsa, kredi başvurunuz iptal edilebilir. Konu ile ilgili aklınıza takılanları, müşterisi olduğunuz bankaların internet sayfalarını inceleyerek veya müşteri hizmetlerini arayarak giderebilirsiniz. Son olarak kredi notunuzun yüksek olmasında fayda olduğunu tekrarlayalım. Elbette son kararı,  belirledikleri araştırma verilerine göre bankalar verecektir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir