KYK Öğrenim Kredisi Nedir?

Yüksek öğrenim, gençlerin geleceğini şekillendirmede çok önemli bir eğitim adımıdır. Bütün gençler istedikleri dereceyi alıp üniversiteye gitmek isterler. Liseden mezun olduktan sonra bazı öğrenciler yaşadıkları şehirdeki bir üniversitede okumayı tercih ederken, bazıları da başka bir şehirdeki bir üniversiteye yerleşmeyi tercih edebilir. Her iki durumda da, öğrenme sürecinde karşılanması gereken birçok ihtiyaç vardır. Bu nedenle KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu) eğitim kredileri de oldukça önemli olup öğrencilerin bir nebze olsun rahatlamasına ve ihtiyaçlarının karşılanmasına olanak sağlamaktadır. Bu makale, KYK öğrenci kredileri ile ilgili tüm sorularınızı cevaplayacaktır.

Bu Yazıda Neler Var?

KYK Öğrenim Kredisi Nedir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun üniversite öğrencilerine sunduğu KYK öğrenim kredileri belli sayıda öğrenciye kullandırılmaktadır. KYK Öğrenim Kredileri, öğrencilerin eğitimlerinin tamamı boyunca ihtiyaçlarını karşılamak üzere kullandırılmakta ve üniversite eğitimleri boyunca aylık olarak ödenmektedir. KYK kredileri sayesinde öğrenciler aylık ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilir ve öğrenme güçlüğü çekmezler. KYK öğrenci kredilerinin tüm öğrencilere açık olduğu bilgisi yanlıştır. Açık öğretim öğrencileri, uluslararası öğrenciler, kayıt tarihinden itibaren bir yıl eğitimini kaybetmiş öğrenciler, polis okulu öğrencileri ve askeri okul öğrencileri KYK öğrenim kredisinden yararlanamazlar. KYK kredisi kazanan öğrenciler hakkında daha fazla bilgi için aşağıya bakınız. .

KYK öğrenim kredisi başvurusu için prosedür nasıldır?

KYK öğrenim kredilerinden faydalanmak için belirli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Her üniversite öğrencisi KYK kredisinden yararlanamaz.

KYK öğrenim kredisi başvuru şartları:

  • Ön lisans ya da lisans öğrencisi olmak

İki yıllık okullardan mezun olup dikey geçiş sınavına girerek 4 yıllık okulların 3. sınıflarına kayıt olan öğrenciler (3. sınıfa geçmek için mezuniyetten sonra ara verilmemesi gerekmektedir.)

  • Yüksek lisans öğrencisi olmak

Yukarıda yer alan şartları karşılayan öğrenciler her yıl belirlenen tarihler arasında e-Devlet üzerinden başvuru yapmalıdır. E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Burs/Öğrenim Kredisi Başvurusu” yazılması gerekmektedir. Sonrasında karşınıza çıkan ekranda ilgili alanda yer alan bilgilerin doğru şekilde doldurulması ve başvurunun tamamlanması gerekir. Başvuru tamamlandıktan sonra KYK öğrenim kredisi almaya hak kazanan öğrenciler belirlenen tarihlerde duyurulur.

KYK öğrenim kredileri geri ödenecek mi?

Üniversite öğrencileri, özellikle finansal ihtiyaçlarını karşılamak için KYK öğrenci kredilerine başvururlar. Ancak öğrenciler, özellikle ilk kez başvuranlar, KYK bursları ile KYK öğrenci kredilerini karıştırmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi, KYK bursları, belirli bir bölümü geri ödemesiz olarak tamamlayan başarılı öğrencilere verilmektedir. KYK öğrenim kredileri geri ödemelidir. Her ikisinin de son başvuru tarihi aynıdır, bu nedenle başvururken dikkatli olun. Öte yandan, KYK’nın öğrenci kredisi ücretleri her yıl dalgalanmakta ve öğrencinin eğitim düzeyine göre farklı miktarlarda ödenmektedir.

Eğitim süreniz boyunca KYK öğrenim kredisine başvurmazsınız, ancak eğitiminizi tamamladıktan iki yıl sonra kredi ödemeye başlamanız gerekir. KYK öğrenim kredisi alan öğrenciler, başvuru sırasında verdikleri beyannamede bunu kabul ederler. Öte yandan, KYK öğrenim kredilerini ne kadar uzun süre kullanırsanız, geri ödeme süresi o kadar uzun olur. KYK öğrenim kredileri öğrencinin talebi üzerine iptal edilebilir. Bu nedenle, bir öğrenci sadece bir yıl boyunca KYK öğrenim kredisi almışsa, ödemeler buna göre yapılacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir