Kreş Yardımı Nasıl Alınır? | Kreş Yardımı Ne Kadar? | 2019

Çocuklu ve çalışan anneler için devlet tarafından verilen kreş yardımı 2019 yılı için 415₺ olarak belirlendi. Geçtiğimiz yıl başlatılan kreş yardımı 2019 yılında aynı koşul ve şartlar altında verilmeye devam edilecek. Bu yardım için birden fazla çocuğunuz olması durumunda her biri için ayrı başvuru yapma hakkınız vardır.

Kreş yardımı almak isteyen annelerin gelir düzeyleri asgari ücretin olması durumunda bu yardımdan faydalanamazlar. Eşi olmayan ve çocuğuna bakacak herhangi birinin yardımını alamamış olması durumunda yardım almaları kesindir. Fakat asgari ücretin üstünde çalışan gelir seviyesi yüksek olan anneler bu yardımdan faydalanamazlar. Bu kapsamda annesi olmayan baba tarafından bakılan çocuklarda kreşe gitmeleri durumunda yardım alabilecekler.

Bu Yazıda Neler Var?

Kreş Yardımını Nasıl Alırım?

Devlet tarafından çalışan anneler için verilen kreş yardımı için öncelikle yukarıda belirtilen koşullara uymanız gerekmektedir. Sonrasında bağlı olduğunuz Aile ve sosyal politikalar bakanlığı il merkezine evraklar ile birlikte teslim etmeniz gereklidir;

  • Çocuğuna ait nüfus cüzdanı fotokopisi (aslı talep edilebilir)
  • Kreşe gönderdiğine dahil ıslak imzalı belge (kreş tarafından sağlanmalı )
  • Aylık kreş ödeme faturası (eğer henüz ödeme yapmadıysanız resmi ücret evrakı )

Hazırladığınız evraklar ile birlikte başvuru formunu doldurarak yetkiliye teslim etmelisiniz. Başvurular okul dönemi öncesinde başlar. Sonuçları yaklaşık 1 ay sonra sistem üzerinden ya da tarafınıza gönderilen resmi evrak sayesinde öğrenirsiniz.

İş-Kur Kreş Yardımı 2019

Çalışan anneler kreş desteği kapsamında İş kur üzerinden ya da doğrudan başvuruları yapmak için sigortalı olarak çalışmaktadır. Sigortalı olarak 30 tam gün çalışan annelere verilecek çocuklarını bakım evlerine vermeleri durumunda vergi indirimi olarak verilecektir. Her ay düzenli olarak verilecek bu ücret sayesinde kreş masraflarının bir kısmını karşılama imkanları olacaktır.

  • Ailenin toplam geliri ( anne, baba ve diğer çalışanlar)
  • Çalışan annenin eşinin çalışırlık durumuna bakılır
  • Ailenin eş ve akrabalarının yanında kalıp, kalmadığına bakılmaktadır. (çocuğa bakacak kimse olmaması durumunu teşkil eden unsurlar )

İşveren Kreş Yardımı 2019

Gündüz evde bakım ve kreş yardımı için işveren tarafından yardım yapılması kapsamında yeni yaptırımlar uygulanmaya başladı. İş verene bağlı olmak kaydı ile üst limit belirlenmeden verilmesi gerek bu yardım zorunluluğu şuan için bulunmuyor.

Büyük tesislerde ya da çalışanı fazla olan fabrika gibi yerlerde çalışanları için kreş açan firmaların olmasına istinaden işveren kreş yardımı gündemde. Çalışanlar bunun yasal olması üzerinde taleplerde bulunsa bile şuan için işveren kreş yardımı 2019 yılında gündemde gözükmüyor. Çalışan anneler için sunulan yardımlar için güncel konularımız ile bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir