Krediyi Erken Kapatmak Kredi Notunu Etkiler Mi ?

Erken kredi çekmek kredi notunuzu etkiler mi Erken kredi çekmenin veya kredi kartı borcunuzu erken kapatmanın artıları ve eksileri nelerdir?

Tüketicilerin kredileri yetersiz olduğu için bir sonraki dönemde kredi alamamaktan endişe duydukları sorular arasında, krediyi kapatmak ister misiniz yoksa krediniz düşer mi, faydadan çok fayda sağlar. Aynı durum kredi kartı borcu için de geçerlidir. Ne kadar erken kapatırsanız, o kadar fazla kar elde edebilirsiniz. Nedeni ise ilk aylarda ödenen yüksek faiz. Yani faiz ödemelerini bir an önce tamamlayın. Banka borcunu kapatmanın faydalarından bahsettiğimizde önümüzde uzun bir sorun var.

Bu Yazıda Neler Var?

Krediyi Erken Kapatmak

Bir bankadan alınan kredinin vadesi 36 aydan kısadır ama geçmişte 60 ay uzun vadeli borcunuz varsa daha fazla para ödersiniz. Ödeme planınıza bakarsanız, ilk birkaç ayda anaparanın daha az, faizin daha fazla olduğunu fark edeceksiniz. Bu aşamada kredi borcunuzu ne kadar erken öderseniz o kadar iyi. Yani burada ödediğiniz faiz miktarı önemlidir. Ayrıca taksit ödemenize gerek yok, bu nedenle rahatlama yolundasınız. Başka bir deyişle, geliriniz cebinizde kalır ve hayatınızı finanse etmek için yeterli mali güce sahipsiniz.

Hayat Sigortası Poliçesinin İadesi Mümkün

Kredi borcunuzu erken öderseniz, ödemediğiniz hayat sigortası tutarı da kullanılmayan süre için geri ödenir. Sigorta tutarının belirlenmesinde yaş, kredi türü ve vade gibi faktörler el ele gider, ancak nakit olarak ödediğiniz tutar önemli olabilir. Bu aşamada ödenen para iade edilecektir. Sigorta bedeli, teminatın alınmasından borcun ödenmesine kadar geçen süre düşüldükten sonra sigortalıya iade edilir. Yani borcunuzu ödeyerek hayat sigortasına göre belirgin bir avantaj yaşarsınız.

Krediyi Erken Kapatmak Avantajlı Mı?

Kredi borcunuzu erken ödemeniz kredi notunuzu düşürmez aksine yükseltir. Bu önceki gün ödediğim borç. Aktif olarak kişinin bir önceki gün bankadaki ödemesini görerek reytingini yükseltmek için yola koyulur ve arka planda internet bankacılığı, ATM ve SMS üzerinden kredi vermek için kampanyalar yayınlar. Aynı zamanda mobil bankacılık çoğu bankada anında kredi limiti sağlamaktadır. Yine, banka borcunuz vadesinden çok daha erken ödenirse, bu ek bir avantajdır. Enpara kullanıcıları dijital bankacılığı kullandıkları için erken ödemeleri durumunda kredi yükümlülüklerinin faydasını görmelerine olanak sağlamaktadır. Örneğin, yaptığınız işlemler karşılığında belirli bir miktar para kazandığınızı da belirtir. Bu kâr çok doğru değil ama kredi borcunuzu erken kapatırsanız bankanız otomatik olarak PlusMoney limitinizi yükseltir ve zaten ikinci kredi alımınız için kredi limitinizi yükseltir. Yani kredi borçlarını erken kapatmak her zaman avantajlıdır.

Kredi Kartı Borcunu Erken Kapatmak

Etkinlik kartları, kredilerden farklı olarak aylık harcamalarınız için sabit bir tutar ödeme imkanı sunar. Ancak burada belirlenen minimum tutar, bakiyeye faiz işleyeceği anlamına gelir. Kart borcunu erken ödemenin kredi avantajları olsa da, zamanında ödemek defter tutmaya benzer olabilir. Kart borcunu otomatik ödemeye tabi tutan kesimden bahsediyorsak o hesaptaki para son ödeme tarihinde asgari kart borcunu kapatmaya yetiyor. Bu aşamada kişi, son ödeme tarihine kadar banka hesabına yatırılan mevduat hesabını kazanabilir. Örneğin, Garanti BBVA Elma Hesabı, otomatik ödeme talimatı alsanız dahi, son ödeme tarihinize kadar paranızı gecelik faizle tutar. Bu operasyon çok para değil ama parasal kazanç anlamına geliyor. Bu nedenle kredi kartı borcunuzu son ödeme tarihine kadar ödemeniz mantıklı olmayabilir.

Kartın yükümlülüklerini yerine getirirken asgari tutarı ödemek yerine tamamını ödemek daha avantajlıdır. Bakiyeye faiz ödemek yerine borcunuzu ödüyorsunuz. Elbette bu durum kredibilite açısından olumlu bir not oluşturmaktadır. Ancak kredi notunuzu düşürmez. Bu tür endişelerden uzakta banka borcunuzu dilediğiniz zaman kolayca kapatabilirsiniz.

Kredi Kartının İptal Ettirmek

Elbette finans kuruluşlarından alınan kredi kartlarına da zamanında bloke koyma hakkımız bulunmaktadır. Burada BDDK gerekli adımları atmış ve gerekli adımları başlatmıştır. Aynı zamanda 2014 yılında çıkarılan Tüketici Kanunu şeffaf bir şekilde tüketicilerin yararına uygulanmaya başlandı. Bu aşamada gerçek ve tüzel kişiler borçlu olsalar bile kredi kartlarını kapatma hakkına sahiptir. Kapatılan kredi kartında herhangi bir borç varsa, borç ödenene kadar kredi kartı ekstresi kişiye gönderilir. Burada kişi hesabını takip etme hakkı ile hareketlerini görebilir. Kredi kartınızı iptal etmeniz kredi notunuzu olumsuz etkilemez. Bu konuyla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, kredi kontrolü korkusuyla kartınızı kullanmaya devam etmelisiniz.

Kapatılan Kartın Tekrar Açılması

Kapatılan kredi kartı tekrar açılamasa da yeni kart talebinde bulunabilirsiniz. Kredi notunuz bu noktada önemli ama kartınızın bloke edilmesi sonucunda notunuz etkilenmeyeceği için bankanız size onay verecektir.İnsanların bu tür seslerden gelen duyumlara nasıl tepki verdiği hayret verici. Bu kafa karışıklığının en büyük sebebi ise insanların bankacılık ürünlerini alamayacakları endişesidir.

Kredi Notum Düşük Kartımı Kapatabilir miyim?

Kredinizi artırmanın adımlarından biri de kredi kartı sahibi olmak ve borcunuzu ödemek için düzenli alışverişler yapmaktır. Ancak istemezlerse kartı bloke etme hakları olduğunu söylediler. Kötü yapsanız bile bu doğrudur. Artık düşmek demek değil. Tersine, birden fazla kartınız varsa, bu kartların sayısını azaltmayı deneyin; notlarınız yükselebilir.

Ön Ödemeli Kartlar Puan Artırmaya Yardımcı

Puanınızı yükseltmek için bir kredi kartı aldıysanız, finans kurumunuzdan ön ödemeli bir kart satın almak puanınızı yükseltmenin başka bir yoludur. Tek fark, karta önceden para yükleme ve bu tutarı harcama seçeneğiniz olmasıdır. Örneğin İnal kart kullanıcıları, online ödemelerin yanı sıra milyonlarca POS cihazından ve üye işyerlerinden ödeme yapabilmektedir. Nakit taşımak yerine bu kartlardan birini ödeme aracı olarak kullanmak mantıklı bir adımdır.

Aylık ekstrenizde yapacağınız her düzenli ödeme olumlu bir etki yaratacak ve kredi notunuzu kademeli olarak artıracaktır. Kredi kartı asgari ödemeleri hızlı bir şekilde artmadı, ancak tüm kredi borçlarının erken kapatılması daha büyük bir hamle yapıyor.

Bankalar ve finansal kuruluşlar, tüketicilerin sundukları her hizmet karşılığında gelir elde etme ilkesini benimseyen, kâr amacı güden, kâr amacı güden işletmelerdir. Bu aşamada kredi kartınızı veya çektiğiniz krediyi vadesinden çok önce kapatmak istemezler çünkü gelirleri azalacak ve gelirleri azalacaktır. Tüketiciler olarak haklarımız var ve bunlardan biri de kredi borcumuzu erken ödemek.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir