Kredim Kaç Gün Gecikirse Faiz Gelir? 2023

Bankalar sunduğu kredilerde gecikme olması durumunda tüketiciler kredim kaç gün gecikirse faiz gelir? sorusunu sormakta ve aldıkları cevap ise bir gün bile geciktiğinde faiz geldiği yönündedir. Bankalar taksitin gecikmeye başladığı ilk andan itibaren iletişime geçmektedir. Taksit geciktiği andan itibaren banka, telefon, SMS, e-posta gibi iletişim araçlarını kullanarak kredinin geciktiğine yönelik bildirimde bulunmaktadır. Kredinin bir kısmının bile ödenmesi halinde bu durumu banka bildirmekte, kalan bölüm için gecikme faizi uygulamaktadır. Ayrıca gecikme bilgisi, Kredi Kayıt Bürosu’na gönderilen raporlarda yer almaktadır. Bir günlük bir gecikme bile Kredi Kayıt Bürosu’na bildirilmektedir. Bu bildirim sonucunda banka günlük gecikme faizi uygularken kredi notunda da olumsuz bir durum görülmektedir.

Bu Yazıda Neler Var?

Kredim Kaç Gün Gecikirse Faiz Uygulanır?

İhtiyaç konut ya da taşıt kredilerinin ödemelerinde zaman zaman zorlanmalar olabilmektedir ve kimi zaman taksit bir gün sonra ödenmektedir. Böyle bir durum yaşandığında ilk sorulan kredim kaç gün gecikirse faiz gelir? sorusudur. Sn ödeme tarihinde gece saat 23:59’da kredinin ödenmesi durumunda gününde ödeme olarak nitelendirilmektedir. Ancak saatler 00:01’i gösterirken ödeme yapıldığında bu bir gün gecikmeli kredi olarak adlandırılmaktadır. Bunda bankanın faiz uygulayıp uygulamaması inisiyatifine kalmıştır ancak ertesi sabah olduğunda, gecikme faizinin uygulanması kaçınılmazdır. Bu nedenle hangi tür kredi olursa olsun kesinlikle ödeme gününün aksatılmaması gereklidir. Aksi takdirde faizden kaçınılması mümkün değildir. Bankaların uyguladığı gecikme faizi oranı da kredi verirken kullandırılan faiz oranının %30’unun eklenmesidir. Yani %2 ile kredi kullandırıldığında bir günlük gecikme faizi %2,60 olmaktadır. Bu nedenle kredilerin gününde ödenmesine dikkat edilmelidir.

Kredim Kaç Gün Gecikirse Yasal Takip Başlar?

Kredinin bir gün gecikmesi durumunda anında gecikme faizini uygulayan bankalar, kredinin iki ay üst üste ödenmemesi durumumda yasal sürece başlamaktadır. Böyle bir durumda kullanılan krediden çok daha yüksek bir meblağın ödenmesi gerektiği unutulmamalıdır. Çünkü takibe giren kredilerde gecikme cezasının haricinde takip masrafları, avukat masrafları, icra masrafları gibi sayısız eklemeler yapılmaktadır. Bu nedenle kredim kaç gün gecikirse faiz gelir? sorusu sorulmadan önce kredi ödemesinin geciktirilmemeye çalışılmasına özen gösterilmelidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir