Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir 2021

Gezmek, alışveriş yapmak, araba almak ya da sadece kişisel ihtiyaçlarını karşılamak için kredilere başvuruyorlar. Günümüzde insanların nakit sıkıntısı yaşaması onları en kolay sonuca götürüyor; bankalardan kredi çekmek. Bankalar kredi başvuru ve onay sürecini hızlandırarak tüketiciyi kredi çekmeye daha da teşvik eder hale geliyorlar. Acil nakit ihtiyacı olduğunda kişi, bankadan 5 dakika içinde düşük ya da yüksek tutarda kredi çekebiliyorlar. Bankalar her ne kadar herkes için kredi onayı vermeye çalışsa da bazı noktalara çok dikkat ediliyor. Bunlardan en önemlisi kredi notu.

Kredi notu kişinin geçmişte yaptığı kredi ödemeleri, fatura ve kredi kartı ödemeleri gibi ya da varsa borçtan dolayı yasal takip olduysa eğer bu süreç, gibi verilerin sonucunda yapılan hesaplama ile verilen bir puanlamadır. Kredi notu ne kadar yüksek olursa bankaların düşük faiz imkânıyla yüksek tutarlarda kredi verme oranı o kadar artıyor.

Bu Yazıda Neler Var?

Kredi başvurusu kredi notunu etkiler mi? 

Evet. Eğer kredi onaylanırsa bankalara göre artık düzenli olarak ödeme yapılması gereken bir yer oluşuyor. Eğer kredi başvurusu reddedilirse bankaların kişiye olan güveni azalıyor ve kredi onayı vermiyorlar. Kredi notunun belirlenmesinde etkili olan faktörlerin yüzdeliği şu şekilde oluşuyor; kredi puanında kredi ödeme alışkanlığının payı %35. Yeni kredili ürün açılışı da bu puanın %11’ini oluşturuyor. Diğer önemli faktör ise kredi çekerken var olan borçlar. Çünkü borçlar kredi puanının %35’ini oluşturuyor. Kredi kullanım yoğunluğu ise %10’luk kısmı oluşturuyor. Bunlar dışında kredi notunu etkileyen diğer kavramlar ise %9’luk kısmı oluşturuyor.

Kredi Notu Düzeltme Yolları;

Çeşitli bankaların internet siteleri üzerinden kredi notu öğrenme imkânı mevcut. Ya da kredi başvurusu sırasında ilgili bankadan kredi notu öğrenilebilir. Ayrıca bunların dışında daha hızlı bir sonuç olarak Findeks uygulaması ile kredi notu sorgulama da mümkün. Kredi notları 1 ile 1900 arasında değişiklik gösteriyor, kişilerin gruplanması şu şekilde oluyor; 1-699 arası en riskli grup, 700-1099 arası orta riskli grup, 1100-1499 arası az riskli grup, 1500-1699 arası iyi ve 1700-1900 arası çok iyi olarak adlandırılıyor. Eğer riskli grupta olunursa, risk grubundan çıkmak için yapılması gerekenler;

  • Kredi kartı borcu kapatılmalı
  • Kullanılmayan hesaplar kapatılmalı
  • Kredi kayıt geçmişinizdeki hatalar araştırılmalı
  • Yeni bir kart sahibi olunabilir
  • Kısa aralıklarla kredi başvurusu yapılmamalı
  • Bankalardaki kişisel bilgiler güncel tutulmalı
  • Bankalar ile mevduat ilişkileri kurulabilir

Kredi Notu Geçerlilik Süresi

 

Birçok kişinin kredi ihtiyacı arttığı için kredi notu da önemli bir hale geliyor. Kredi puanı yükseldikçe istenilen miktarda kredi çekme fırsatı oluşuyor. Düşük kredi notları için düzenlenmesi ile ilgili olarak kredi notu kaç ayda düzelir dendiğinde net bir süre verilemiyor. Ortalama olarak 3-6 ay denilse de finansal çalışmalar hızlandıkça kişinin kredi notu da düzelmeye başlıyor yani aslında bir nevi borç azaldıkça kredi puanı yükselmeye başlıyor.

Kara Listeye Girme Nedenleri;

 

Resmi olarak kredi sicil kaydı adıyla geçen kara liste kredi veya kredi kartlarını ödememe durumunda girdikleri bir listedir. Ödenmesi geren borç 90 günü geçtikten sonra bankaların yasal takip başlatma hakkı doğuyor. Tüketiciler kara listedeyken başka hiçbir bankadan kredi çekemez veya kredi kartı çıkartamaz. Kara listeden çıkmak için yapılması gereken tek şey ise ödemeleri zamanında gerçekleştirmek. Ardından tüketici 5 yıl bekledikten sonra kara listeden çıkmış olabiliyor. Kara listeden çıkmak için herhangi bir başvuru yapmaya gerek duyulmuyor. Direkt ilgili banka ile konuşup ödemeleri zamanında yapacak olmanı yeterli.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir