Kredi Notum Neden Yükselmiyor?

Kredi notu kişilerin borçlarını ödeme durumlarını gösteren bir puanlama sistemidir. Kişinin kredi notu ne kadar yüksek olursa kredi başvuruların onaylanması da o kadar kolay olmaktadır. Kredi notunun yüksek olması için kişinin ödemelerini düzenli yapıyor olması gerekir. Bu ödemeler nakit yapılan ödemeleri kapsamamakla birlikte sadece kredi ve kredi kartı ödemelerini kapsamaktadır.

Kredi Notu Neye Göre Hesaplanır?

Bir banka müşterisinin kredi notu en temelde ödemelerini ne kadar düzenli olarak yaptığına bağlıdır. Ödemelerini düzenli yapmayan ve geciktiren kişilerin kredi notları sürekli olarak düşer. Kredi notu kişinin finansal anlamda güvenilirliğinin bir simgesidir. Kredi notu yüksek olan kişiler bu nedenle kolaylıkla kredi kullanabilirler. 

Kredi ödemelerinin aylık taksitleri ve kredi kartı borcu ödemeleri düzenli olarak yapılmalıdır. Kredi ve kredi kartı kullanımında pasif olan müşteriler düşük kredi notuna sahip olsalar da zamanla yavaş yavaş Kredi notları artacaktır. 

Kredi Notunun Yükselmemesi İçin Sebepler

Kredi notunun yükselmemesi için birden fazla sebep olabilir. Bu sebeplerden ilki belirli aralıklarla ya da her ay ödemelerin geciktiriliyor olmasıdır. Eğer kişi aylık yapması gereken ödemeleri geciktirmiyorsa bu durumda kişinin kredi ve kredi kartı kullanımı son derece düşük demektir. 

Çok fazla kredi kullanmak istemeyen ve günlük harcamalarını genellikle nakit olarak yapan kişilerin banka hesaplarında kayıtlı harcamaları ve ödemeleri az miktarda olduğu için kredi notundaki artışta yavaş olacaktır. Kredi notunun neden artmadığını merak eden pek çok kişi aslında bu durumdadır.

Kredi Notumu Daha Hızlı Yükseltmek İçin Neler Yapabilirim?

Kredi kullanımı az olsa da kredi kartının aylık düzenli olarak kullanılması kredi kartında belirli miktarda harcama yapılmasını sağlar. Aylık olarak yapılan bu harcamaların Kredi notuna bir etkisi olmasa da kredi kartına yapılan ödemenin Kredi notuna olumlu yönde etkisi vardır. Bu nedenle kişi kredi ve kredi kartı kullanımına maksimum seviyede tutarsa Kredi notundaki artışta maksimum hızda olacaktır. 

Buna ek olarak kişinin kredi kullanım miktarını ve sıklığını artırması durumunda Kredi notundaki artışta daha hızlı olacaktır. Kişi ne kadar fazla miktarda kredi kullanırsa o kadar fazla miktarda ödeme yapar. Yapılan bu ödemelerin sıklığı ve miktarı kişinin kredi notunu olumlu yönde etkilemektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir