Kredi Notu Sorgulamak | Kredi Notumu Ücretsiz Öğrenebilir Miyim? | 2019

Bu Yazıda Neler Var?

Kredi Notu Sorgulamak Ücretsiz mi?

Bankalarla kredi ilişkisine girmek isteyenlerin ilk sorduğu soru, kredi notu sorgulamak ücretsiz mi olur çünkü kredi başvurusunun olumlu sonuçlanmasının en önemli kriteri, kredi notunun yüksek olmasıdır. Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından kayıt altına alınmaktadır ve kredi borcu, bu büro aracılılığı ile öğrenilir. KKB aracılığı ile kredi notu öğrenme hizmetinde belli bir ücret vardır. Bu ücretlendirme, kişilere ve kurumlara farklı uygulanmaktadır. KKB kredi notu öğrenme sistemi, Findeks kredi notu sorgulama olarak geçer ve not sorgulama işleminin yapılabilmesi için Findeks’in internet sitesine üye olunmalıdır.

Üyelik için herhangi bir ücret ödemez. Kredi notunun öğrenilmesi için de bankalara başvurulur ancak bankaların da kullandığı sistem Findeks’in altyapısına bağlıdır. Dolayısıyla bankalara da başvurulsa hizmet alt yapısı Findreks’indir. Kredi almadan önce kredi notu sorgulamak ücretsiz mi sorusu sorulduğunda, bu hizmetin belli bir ücretinin olduğu bilinmelidir. Bankalar bu hizmete ticari zihniyetle yaklaşır. Türkiye’nin önde gelen bankaları bile bu hizmeti Findeks’ten daha yüksek fiyata sunar.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulamak Mümkün mü?

Kredi notu sorgulama hizmeti internetten yapılırken beli bir ücret ödenmesi gereklidir ancak kredi notu sorgulamak ücretsiz mi diye sorulduğunda, bunun banka gişelerinden yapılabildiği söylenebilir. Bankaya herhangi bir işlem için gidildiğinde işlem yapılırken kredi notu sorulabilir. Bu işlem gişede görevli olan memura ya da bireysel müşteri hizmetleri bölümünde görevli olan memura sorularak yapılabilir. Bütün bankalarda Findeks’ten ticari olarak alınmış binlerce sorgulama paketi bulunur.

Diğer Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Yöntemleri

Kredi notunun ücretsiz sorgulanabildiği birisi de senetle beyaz eşya satan mağazalarıdır. Bu mağazalarda da Findeks’ten alınan ticari kredi sorgulama paketleri vardır. Beyaz eşya satan kurumsal mağazalarda senetle verilen ürünlerin borcuna sadık olan kişilere verildiğinden emin olunması gereklidir. Bu nedenle ticari kredi notu sorgulama paketleri kullanırlar. Kurumsal markaların satıcılarından alışveriş yapılmasa bile rica ile kredi notunun öğrenilmesi de söz konusudur. Bunların yanı sıra araç satış bayilerinden de kredi notu öğrenilebilir. Gerek sıfır gerekse ikinci el araç satan yerler, sattıkları kişinin ödemeler konusunda güveni olup olmadığını anlamak için Findeks ticari paketi kullanır.

Özellikle ikinci el araç satanlar, araç bedelinin bir kısmını peşin alır, kalanını da taksitle ödenmesini ister. Bu taksit aşamasında alıcının borcuna sadık olup olmadığını öğrenmek için kredi notunu inceler. Tabii borcuna sadık müşteri olup olmadığı başka yöntemlerle de incelenir. Yine buralardan rica ile kredi notunun ücretsiz olarak öğrenilmesi mümkündür. Bunun için tek yapılması gereken, TC Kimlik Numarası’nın verilmesidir. İnternet üzerinden Findeks web sitesine, mobil bankacılık uygulamalarına ya da bankaların internet sitesine girerek para ödemek yerine bu tür yöntemleri kullanarak kredi notu sorgulamak ücretsiz mi sorusuna bedel ödemeden kredi notu öğrenildiği belirtilir.

Hızlı ve Ücretsiz Kredi Notu Öğrenmek

Bilindiği gibi kişiler bankacılık işlemlerinin çoğunluğunu mobil uygulamalarla yapmaktadır. Mobil uygulamalar üzerinden kredi ve kredi kartı başvuruları da yapılabilir. Günümüzde çalışanların büyük bir çoğunluğu bir bankanın müşterisidir. Bunun nedeni, maaşların banka aracılığı ile ödenmesidir. Tek yapılması gereken, bir kuruş ödemeden müşterisi olunan bankaya telefon bankacılığı üzerinden kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmaktır.

Yapılan başvuru sırasında müşteri hizmetleri yetkilisi, kredi notunun sorgulamasını yapar. Bu sırada müşteri hizmetleri yetkilisine kredi notu sorulabilir. Bu sorulurken kredi çekmek de gerekmez. Başvuru esnasında sorulduğu için yetkili hemen yardımcı olacaktır. Bu sayede kredi notu sorgulamak ücretsiz mi sorusunun karşılığı olan “ücretsizdir” cevabı verilebilir. Telefon bankacılığının numarasını öğrenmek için maaş çekmek için kullanılan banka kartının arka yüzüne bakmak yeterlidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir