Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? Nasıl Belirlenir?

Bir bankaya gidip kredi veya kredi kartı talebinde bulunduğunuzda bakılan ilk kriterlerden bir tanesi kredi notunuz oluyor. Kredi notunuzda finansal geçmişinizin tamamı yer almaktadır. Tüm finansal kurumlar düzenli olarak Kredi Kayıt Bürosuna (KKB) bilgi göndermektedir. Bu bilgiler doğrultusunda kredi notu hesaplanmaktadır.

Günümüzde kredi notunu doğru belirleyen veri kaynağına sahip olan tek kurum KKB’dir ve kredi notunu belirleyen tek yetkili kurumdur.

Bu Yazıda Neler Var?

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notunuz, bankalarla olan ilişkinize bağlı olarak hesaplanmaktadır. Yani, daha önceden kullandığınız kredi kartları, kredi ödemeleri, gelir durumunuz, kredi başvurularınız, kredi kullanma yoğunluğunuz gibi etkenler göz önünde bulundurularak kredi karneniz oluşmaktadır.

Kredi notu 1 ile 1900 puan arasında olmaktadır ve kredi notu, en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak sınıflandırılmıştır. Genellikle kredi notu 900’den aşağıda olan kişilere bankalar kredi vermeyi tercih etmemektedir. Bir bankadan kredi almak için ideal kredi notu 1200 ve üstü olarak görülmektedir. Rahatlıkla kredi almak içinse en az 1500 kredi notunuzun olması gerekmektedir.

Kredi Notu Nasıl Yüksek Olur?

Kredi notunuzu yükseltmek için yapmanız gereken şeyler en basitinden; kredi kartı ödemelerinizi düzenli ve mümkün olduğunca en azından asgari tutarın üzerinde ödemek, sık sık kredi başvurusunda bulunmamak, gelir ve harcamalarınız oranlı olması kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır.

Herkesin Kredi Notu Var Mıdır?

Herkesin kredi notu bulunmamaktadır. Ancak, daha önceden kredi kartı kullanmış, herhangi bir tutarda kredi çekmiş, kredili mevzuat hesabı kullanan veya daha önceden kredi çekmiş birisine kefil olan herkesin kredi notu bulunmaktadır.

Kredi Notum Neden 0 Görünüyor?

kredi notu

Yukarıda bahsettiğimiz üzere kredi notu 1 ile 1900 puan arasında olmaktadır. Ancak, daha önceden kredi kullanmamış (kredi sicili oluşmamış) kişilerin kredi notu 0 olarak görünmektedir.

Kredi notunuz sıfır olduğu için kolay kredi alacağınızı düşünmeniz oldukça yanlış bir fikir olacaktır. Daha önceden hiçbir kredi ürünü kullanmamış olması bankaların sizi tanımıyor olması anlamına gelmektedir. Bu durumda da bankalar genellikle tanımadıkları kişilere kredi vermek istemiyor veya temkinli yaklaşıyor. Bu durumda yapılacak en mantıklı hamle düzenli ödeme yapabileceğiniz bir kredi kartına sahip olmanız ve ödemelerinizi aksatmamanız.

Kredi Notunun Düşük Olmasıyla Kara Listeye Girmek Aynı Mıdır?

Daha önceden geç ödeme yaparak veya ödeme yapamayarak yada farklı sebeplerden dolayı kredi puanınız düşük olabilir ancak hemen endişelenmeyin. Kredi notunuzun düşük diye kara listeye gireceğiniz anlamına gelmemektedir. Kara listede olmanız yasal takibe düştüğünüz anlamına gelmektedir. Kullandığınız kredi kartları, kredi, kredili mevzuat hesapları, kefil olduğunuz kişinin kredileri 90 gün boyunca ödememesi durumunda hakkınızda yasal işlem başlatılmaktadır. Bunun sonucunda TBB Risk Merkezi ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından kara listeye alınırsınız.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu öğrenmek online olarak gerçekleştirilebilir ancak bu işlem karşılığından ücret alınmaktadır. Kredi notunuzu öğrenmek için iki yol izleyebilirsiniz. Birincisi Findeks‘in internet sayfasına girerek üye olmanız gerekmektedir. Üyelik işlemi yaklaşık olarak 8 lira karşılığında yapılmaktadır. Üyelik işlemlerinizi tamamladıktan sonra kredi notunuzu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise bankalar aracılığıyla kredi notu öğrenmektir. Çoğu banka müşterilerine kredi notunu sorgulaması için imkan sunmaktadır. Bazıları internet bankacılığı üzerinden bazılarıysa şubeye giderek belirli bir ücret karşılığında kredi notunuzu sizinle paylaşmaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir