Kredi Notu Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Kredi çekmek isteyen kullanıcılar için kredi puanı oldukça önemlidir. İhtiyaçlarınızı karşılamak ve yeni bir ev ya da araba almak istiyorsanız bankadan kredi çekerek nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bir borçlunun bilmesi gereken en önemli faktör kredi notudur.

Kredi değerliliği, bankalarla olan ilişkinizi ve ödeme alışkanlıklarınızı belirleyen bir rapordur. Kredi türü için yeterli kredi değerliliği, kredi başvurunuzun onaylanmasını sağlar. Gelin kredi notunun ne olduğuna ve nasıl yükseltileceğine daha yakından bakalım.

Bu Yazıda Neler Var?

Kredi Notu Nedir?

Findek’in kredi notu, kredi arayan kişilerin kredi durumu, ödeme alışkanlıkları ve kredi ile ilgili bilgileri içeren bir rapordur. Kredi notu değerleri 1 ile 1900 arasında değişmektedir. Peki kredi notu nedir?

Kredi puanı, kullanıcının kimlik kartı gibi bir belgedir. Bankanızdan aldığınız kredi kartı, kredili mevduat hesabınız, ödemelerin devamlılığı gibi unsurlar baz alınarak hesaplanır. İhtiyaçlarınıza, alacağınız konut veya taşıt kredisinin türüne göre kredi puanınız yeterli olmalıdır. Aksi takdirde kredi başvurusu reddedilecek ve bu da borçlu için üzücü bir durum olacaktır. Geri ödeme gücünüzü gösteren kredi puanınız ne kadar yüksek olursa riskiniz o kadar düşük olur ve kredi başvurunuzun onaylanması o kadar kolay olur.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilebilir?

Kredi notu düşük veya sıfır olan bir kişi yüksek miktarda kredi çekemeyebilir. Kredi değerliliği krediler için çok önemlidir, ancak kanıtlanmış gelir ipoteğinizi veya garantili kredi onayınızı etkiler. Şimdi kredi notu düşük veya sıfır olan birinin kredi notu nasıl yükseltilir ona daha yakından bakalım.

Öncelikle mevcut kredi kartı ve kredi kartı borcunun silinmesi gerekir, ödenen borç kredi notunu yükseltir,

Onaylanmayanlar diğer bankalardan kredi başvurusunda bulunabilirler. Bir kredi için tekrar tekrar başvurmak, bir kredinin onaylanma şansını azaltır. Kredi ve kredi kartı ödemelerinin zamanında yapılması kredi notunuza olumlu etki eder.

Bir bankadan hiç kredi veya kredi kartı almadıysanız, sizi tanımlayamazlar. Kredi puanınızı yükseltmek için maaşınıza göre yeterli limitli kredi kartı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Takibe Düşen Borçlarınızı Yapılandırın

Ödenememe nedeniyle idari takibe konu olan borçlarınızın yeniden yapılandırılması için yasal yollara başvurmadan önce bankanızla görüşerek ödeme planı yaptırabilirsiniz.

Unutmayın, bu plan kapsamındaki borçlarınızı bir gün bile geç öderseniz, borçlarınız dava konusu olacaktır. Kredi notunuzu olumsuz etkileyen borç ödemeniz uzun zaman almaktadır.

Gecikmiş Ödemelerinizi Takibe Düşmeden Ödeyin

Üç ve daha fazla dönem vadesi geciken müşterilerin borçları banka tarafından önce idari, ardından adli takibe konu olacaktır.

Geciken ödemeleri bir an önce tamamlayıp idari süreçten kurtularak kredi puanınızın düşmesini ve kredi başvurunuzun başarısızlıkla sonuçlanmasını önleyebilirsiniz.

Düzenli Ödeme Yapın

Kredi itibarınız geçmiş gecikmelerden etkilenebilir veya kredi limitinizin altında olabilir. Bu durumda en önemli şey bankayı baştan rahatlatmaktır. Yani bir bankada çek hesabı açarak ya da düzenli ödemeler yaparak bu işe başlayabilirsiniz.

Kredi notunuzu etkileyen en önemli faktörlerden biri de ödemelerinizin düzenli olmasıdır. Kredi notunuzu yükseltmek için yapmanız gereken ilk şeylerden biri zamanında ödeme yapmaktır. Bir ödemede birkaç gün gecikme, hiçbir şey olmayacak gibi görünebilir, ancak bir gün gecikme bile puanınızı etkileyebilir. Asgari tutarı ödemiş olsanız dahi, lütfen ödemeyi gününde yapmayı unutmayınız. Sadece birkaç aylık zamanında ödemeler, kredi puanınızı artıracaktır.

Asgari Tutar Yerine Borcun Tamamını Ödeyin

Bilmeniz gereken ilk şey, kredi puanınızın aniden yükselmeyeceğidir. Kalkmak zaman alıyor.

Bu nedenle borcunuzun kapatılması çok önemlidir. Ayrıca, kredi değerliliğini artırmak için düzenli ödemeler gereklidir. Herhangi bir nedenle ödenmeyen veya vadesi geçmiş borçlarınız kredi notunuzu düşürür. Yukarıdaki madde, borcun asgari ödemesinin o gün ödenmesini öneriyordu. Ancak, kredi puanınızın kısa sürede artmaya devam etmesini istiyorsanız, her ay borcunuzun tamamını ödemenizi öneririz.

Çünkü minimum tutarı 3 ayda bir ödemeniz gerekiyor ki bu minimum tutarın üzerinde. Bu yazıya dikkat etmeniz kredi ya da kredi kartı başvurusu yaparken solma şansınızı artıracaktır.

Sık Sık Kredi Başvurusu Yapmayın ya da Kredi Çekmeyin

Bir bankaya kredi başvurusunda bulunsanız bile kredi alamayabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşırsanız lütfen hemen diğer bankalarla iletişime geçmeyin. Çünkü ne zaman bir kredi reddedilse kredi notunuz düşmektedir.

Çok hızlı düşünüp başka bir bankadan kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunmak aylar içinde çözülebilecek sorunları uzatabilir veya kredi notunuzu kötüleştirebilir. Böyle bir durumda ısrarla başka bir bankaya gitmektense kredi geçmişinizi sağlam bir şekilde öğrenmeniz ve uygun önlemleri almanız daha iyidir.

Düşük Limitli Kredi Kartı

Tüm borcunuzu ödedikten veya düzenli ödemeler yaptıktan sonra kredi notunuzu yükseltmek için yapmanız gereken en önemli şeylerden biri daha düşük limitli bir kredi kartı almaktır.En az 3-4 ay ödeme yaptıktan sonra, bankanızdan daha düşük limitli kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bankanız üzerinden yapılan işlemlerin kredi puanınızı doğrudan etkilediğini unutmayın. Bu nedenle giyim, market, akaryakıt gibi pek çok alışverişinizde kredi kartınızı kullandığınızdan emin olun.

Her işlem yaptığınızda kendinizi kredi kartınızı aktif olarak kullanırken buluyorsunuz. Kredi puanınız, yinelenen bir ekstre ödemesi yaptığınız her seferde yükselir. Bu kredi kartı borcunuzun düzenli ve zamanında ödenmesi kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır. Bu yöntem kredi notu sıfır olanlar için en çok önerilen yöntemdir.

Kullanmadığınız Kredi Kartlarını İptal Etmeyin

Bazı kredi kartları yıllık ücret ödemenizi gerektirir. Yıllık aidatsız kredi kartınız varsa iptal etmeyin. Yukarıdaki noktalardan birinde belirtildiği gibi, kredi değerliliğinizin bir kısmı mevcut toplam kredi limitinize ve kullandığınız miktara bağlıdır.

Kredi kartınızı iptal etmeniz limitinizi düşürür ve kredi puanınızı düşürür. Kredi kartınızı iptal etmeye karar verirseniz, hesabı dikkatli yapın veya hesabı yapan bir profesyonelden yardım alın.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir