Kredi Nasıl İptal Edilir? | Onaylanmış Kredi İptal Edilir Mi? | 2019

İhtiyaç sahipleri, mali durumları yeterli olmadığı zamanlarda bankaya başvurarak, belirlenen sürede ve faiz oranlarında ödemek koşulu ile kredi alırlar. Bankalar da, krediyi onaylamadan önce müşterinin ödeme alışkanlıklarını, kredi notunu ve aylık gelirini araştırır. İncelemeler sonucunda uygun görülürse, kişiye kredi verilir. Kredi talebi kısa mesaj, internet bankacılığı ya da doğrudan şube aracılığıyla iletilebilir. Kredinize ön onay verilirse, evrakların tamamlanması için bankaya davet edilirsiniz. Bazı durumlarda kişiler onaylanmış kredi iptali talep edebilirler. Tam bu noktada; kredi nasıl iptal edilir? veya onaylanmış kredi iptal edilir mi? gibi sorular akıla geliyor. Bu noktada izlenecek yol şu şekildedir:

Kredi çektiğiniz zaman sizinle bir sözleşme yapılır. Eğer iptal kararı sırasında bu sözleşmeyi imzalamadıysanız, kredinizi kolaylıkla iptal edebilirsiniz. Bunun için ek para ve çaba harcamazsınız. Onaylanmış kredi miktarı, bazı bankalarca müşteriden onay aldıktan sonra hesaba aktarılırken, bazı bankalarda direkt hesabınıza yatılır. Böyle bir durumda da yine aynı haklarınızı kullanabilirsiniz. Kredi nasıl iptal edilir? Yapılması gereken, bankaya kredi iptal dilekçesi vermektir.

Sözleşme imzaladıktan sonra, onaylanmış kredi iptali için yasal süreniz 14 gündür.  Bu süre zarfında masrafsızca iptal işlemi gerçekleştirilebilir. Burada önemli nokta, paranın hiç harcanmamış, en ufak bir hesap hareketi yapılmamış olmasıdır. Aksi durumda, banka bunun için para kesintisi yoluna gider. Elbette bu süreç, bankaların kendi prosedürleri ve inisiyatifleri doğrultusunda değişiklik gösterir. Onaylanmış kredinizi iptal etmeniz halinde bankalar kredi notunuzu düşüreceklerdi. Bu, müşteriler için bir dezavantaj oluşturur. Çünkü kredi talebinde bulunulduğunda, kredi notunun yüksek olması, kredi onay şansını yükseltir.

Bu Yazıda Neler Var?

Onaylanan Konut Kredisi İptal Edilir Mi?

Nakit parayla ev sahibi olmak,  her zaman mümkün değildir. Bu nedenle ihtiyaç sahipleri, bankalardan konut kredisi çekerler. Konut kredisi, ilgili kişinin satın alacağı evin banka tarafından teminat altına alınmasıyla verilen bir kredidir.  Kredi alınması gayrimenkulün mesken olarak gözükmesi şarttır.  Arsa ve araziler için konut kredisi verilmez. Genel olarak 5- 30 yıl arası vade yapılır. Konut kredisi alacak kişiler, öncelikle satın alacakları evi seçerler.  Her bankanın faiz oranları farklıdır. En uygun olan belirlendikten sonra bankaya başvuru yapılır.

Ön onay çıktıktan sonra, kesin onay için bankaya gidilir. İstenen belgeler nüfus cüzdanı, ikametgah ve gelir beyanıdır.  Karşılıksız çek verme, borçlanma gibi unsurlar yoksa onay alınır. Ev, teminat olarak alındığı için kefil istenmez.  İlgili ev bir eksper tarafından incelenerek bir değer biçilir. Bankalar genelde evin %75’lik kısmı için kredi verirler. Kalan kısmı ev sahibi olacak kişi tarafından peşin olarak ödenmelidir. Taksitler, kredi sahipleri tarafından belirlenen sürede ve faiz oranında, aylık olarak ödenir.

Konut Kredisi İptali

Kişiler, konut kredisi aldıktan sonra, çeşitli sebeplerle iptal isteyebilirler. Bu, yasal bir haktır. Bankadan kredi aldığınızda, onay çıktıktan sonra da iptal etme şansınız vardır. Bu süre 14 gündür. 14 günden sonra, sadece ek masrafları ödersiniz. Konut kredisinde ise, eğer sözleşme yapılmadıysa, kredi almaktan vazgeçilebilir. Fakat onaylanmış kredi iptali için, bankalar erken kapatma cezası talep ederler. Başvurulan konut kredi nasıl iptal edilir? 3’üncü Hukuk Dairesi’nin verdiği bir karar mevcuttur.  Bu karara göre, erken kapatma cezası da iptal edilebilir.

– Bunları da okuyabilirsiniz! –
Kredi Masrafları Nelerdir?
Kredi Çekerken Annem – Babam Kefil Olabilir Mi?
Hayat Sigortası Nedir?
Kredi Erken Ödeme Nedir?

Bazen şöyle durumlarla da karşılaşılabilir. Konut kredisi onaylanmış olsa dahi, tapuda yaşanan sorunlardan dolayı, alım – satım işlemi gerçekleşmeyebilir.  Bu durumda, sözleşme banka tarafından iptal edilmelidir. Görüldüğü gibi, kredi çekmek için yasal prosedürler izlenir. Yapılan sözleşme ile bankanın ve kişilerin hakları korunur. Peki onaylanmış kredi nasıl iptal edilir? Evet; bankadan kredi alınabildiği gibi, onaylanmış kredinin de iptali söz konusu olabilir. Önemli olan, kişilerin yasal haklarının bilincinde olmasıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir