Kredi Kartından Fazla Para Çekilmesi | İki Kez Para Çekilmesi

Kredi kartları her cüzdanda bulunması gereken bir zorunluluk haline geldi. Nakit para taşımaktan daha güvenli ve kolay olan kredi kartları bazen sizi zora sokabilir. Haberiniz olmadan kredi kartından fazla para çekilmesi ve kredi kartından iki kez para çekilmesi en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Peki bu olası durumlarda ne yapmanız, nereye başvurmanız gerekir?

Bu Yazıda Neler Var?

POS Cihazından Fazla Para Çekilmesi

POS Cihazından Fazla Para Çekilmesi, sık karşılaştığımız durumlardandır. Pos cihazından fazla para çekildiğinin hemen farkına varırsanız yapmanız gerekenler oldukça basittir. Durumu fark eder fark etmez, pos cihazı sahibine söyleyin. Pos cihazı sahibi işlemi hemen iptal eder ve fazla çekilen tutar kredi kartına iade edilir. Fakat, fazla para çekildiği anında fark edilmezse ve kredi kart ekstresinde görüldüğü zaman anlaşılırsa, iş biraz daha uzar.

Bu durumda, pos cihazının sahibi, fazla paranın çekildiği slipi bankaya iletip paranın kredi kartına iadesini talep eder. Böylece banka da pos cihazı sahibinin isteği doğrultusunda fazla çekilen miktarı kredi kartının hesabına aktarmaktadır.

Bilginiz Olmadan Kredi Kartınızdan Para Çekilmesi

Bilginiz Olmadan Kredi Kartınızdan Para Çekilmesi, en istenmeyen olaydır. Kredi kartı ekstrelerine baktığınızda şüpheli ve sizin tarafınızdan yapılmayan bir harcama gördüyseniz, kredi kartı harcama itirazında bulunabilirsiniz. Hatalı olduğunu düşündüğünüz ya da sizin tarafınızdan yapılmadığına emin olduğunuz işlemler varsa bankanıza başvurabilir ve kredi kartı harca itirazında bulunabilirsiniz. İtirazınız banka tarafından belirli şartlar ve değerlendirme süresi mevcuttur.

Değerlendirme sonunda haklı bulunursanız, banka para iadesi yapacaktır. Kredi kartı harcama itirazı konusunda bilinmesi gereken önemli detaylar mevcuttur. Garanti Bankası’na göre kredi kartı harcama itirazı şartlarını sizlerle paylaşıp fikir edinmenizi sağlayacağız. (Kredi kartını aldığınız bankanın şartlarına bakın ve ona göre başvuruda bulunun.)

Kredi Kartından Fazla Para Çekilmesi ve Kredi Kartından İki Kez Para Çekilmesi Nasıl İtiraz Ederim?

İtiraz şekli : Uluslararası işlem itirazı kuralları gereği, işlem itirazı yazılı olarak iletilmelidir. İşlem itirazınızı harcama itiraz formunu doldurarak veya dilekçe yazarak iletebilirsiniz. (Bazı bankalara internet üzerinden de iletebilirsiniz.)
İtiraz Süresi : Mastercard, Visa ve American Express gibi kredi kartı kuruluşları kurallarınca işlem itirazlarının belli bir süre içinde gerçekleştirilmesi gerekir. İtirazınızın zaman aşımı sebebiyle “geç itiraz” olarak değerlendirilmemesi için ekstrenizi düzenli olarak incelemeli ve son ödeme tarihi geçmeden talebinizi iletmelisiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir