Kredi Kartımı Yurt Dışında Nasıl Kullanırım?

Kredi kartları günlük hayatta oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır ve birçok avantajı bulunmaktadır. Taksitli ödeme imkanı sunan kredi kartı ile acil ihtiyaçlarınızı nakit ödemeden karşılayabilirsiniz. Öte yandan, kredi kartlarının bilinçli kullanımı finansal geleceğiniz için çok önemlidir. Birçok kredi kartı kullanıcısı bu kartların yurt dışında geçerli olup olmadığını merak etmektedir.

Bu Yazıda Neler Var?

Türk Banka Kartları Yurt Dışında Geçerli mi?

Yurt dışında sadece kredi kartı kullanımı ile ilgili değil, banka kartı kullanımı ile ilgili de pek çok soru geliyor. Yurt dışında hemen hemen tüm Türk banka kartları kullanılmaktadır. Ancak şimdilik banka kartınızla işlem yapabilmek için Visa veya Mastercard tarafından desteklenen bir ATM seçmelisiniz. Visa veya Mastercard genel olarak tüm ülkelerde geçerli olduğundan, banka kartınızı ATM işlemleri yapmak, bakiye kontrolü yapmak, yerel para biriminize çevirmek ve hesabınızdan para çekmek için kullanabilirsiniz.Banka kartınızı yurt dışında alışveriş yapmak için kullanabilirsiniz, ancak bazıları POS cihazları kartı tanımayabilir. Bu nedenle banka kartı kullanmak, ATM’den işlem yapmanın daha güvenli bir yoludur. Ancak, her bankanın aldığı ücretleri ve herhangi bir kesinti olup olmadığını kontrol etmek önemlidir.

Yurt Dışında Hangi Kredi Kartı Kullanılır?

Mastercard veya Visa altyapısına sahip kredi kartları dünyanın tüm ülkelerinde geçerlidir. Kredi kartınızı yurt dışında kullanmak için yurt dışına çıkmadan önce bankanızla görüşmenizi öneririz. Bazı kartlar, ek yetkilendirme olmaksızın uluslararası olarak kullanılamaz. Öte yandan yurt dışında American Express kabul eden bir kredi kartı kullanmak çok daha kolay. Aynı zamanda yurt dışında kredi kartı ile işlem yaparken ekstrenizde ek masraflar çıkabileceğini bilmelisiniz.

Yurt Dışı Kredi Kartı İle POS Cihazı Nasıl Kullanılır?

Yurt dışında kartlı alışverişe olanak sağlayan POS terminallerinde kredi kartları kullanılabiliyor. POS cihazının yazılımı, bağlı bankanın ücret sistemine uyum sağlar. Yurt dışında kredi kartı işlemi yapmak isterseniz, POS cihazınıza okutulan kart, kullanılan para birimini tanıyacaktır. Yani kart bir Türk bankasına ait olsa bile bulunduğu ülkenin para birimini tanıyacak ve otomatik olarak bu para birimine çevirecektir. Kartınızın temassız özelliği varsa şifrenizi girmeden bu işlemi tamamlayabilirsiniz. Alışverişinizin ardından işlemin cari kur üzerinden kredi kartı ekstrenize yansıdığını göreceksiniz.

Kredi Kartı Yurt Dışı Kullanıma Nasıl Açılır?

Yurt dışına gittiğinizde kredi kartınızı kullanmanız mümkün olsa da, öncelikle kartınızın yurt dışı kullanımına açık olması lazımdır. Çünkü çoğu kredi kartı güvenlik önlemleri nedeniyle yurt dışı kullanımına kapalıdır. Eğer kartınızı kullanıma açmazsanız, yurt dışına gittiğinizde kredi kartınızla alışveriş yapmanız mümkün olmayacaktır. Kredi kartınızı yurt dışında kullanmak için aktif hale getirmenin birkaç yolu vardır, aşağıda liste halinde bulabilirsiniz:

  • İnternet bankacılığını kullanarak ayarlar menüsünden kartınızı yurt dışına açabilirsiniz. Bu işlemi yurt dışına gittikten sonra da kullanmanız mümkündür.
  • Bankanızın müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek kartınızın yurt dışı kullanımına açılmasını talep edebilirsiniz.
  • Bankanızın herhangi bir şubesine giderek kartınızı yurt dışında kullanmak istediğinizi söyleyerek aktif hale getirilmesini isteyebilirsiniz.

Kredi kartınızı yurt dışında kullanmak yanınızda yüksek miktarda nakit bulundurmak zorunda kalmamanız adına fayda sağlasa da, özellikle temassız özellikteki kartlar yurt dışında risk teşkil etmektedir. Bu nedenle herhangi bir olumsuz durumda kendinizi güvenceye almak için temassız işlem limiti belirlemenizi öneririz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir