Kredi Kartı İle Taksitli Araba Almak | Taksitli Satış Yapan Galeriler | 2019

Bu Yazıda Neler Var?

Kredi Kartı ile Araba Alınabilir mi?

Kredi kartı kullanımı o kadar yaygınlaştı ki, artık araba alım satımında bile kullanılabilir hale geldi. Bütçesi gereği satın almak istediği araba ücretinin tamamını, peşin ve nakit olarak ödeyemeyenler; alternatif bir ödeme şekli olan kredi kartını tercih ediyor. Ancak tahmin edileceği üzere kredi kartı ile taksitli araba almak için öncelikle sağlam bir limite sahip olmak gerekiyor. Bir başka ihtimal de otomobil ücretinin bir kısmını kredi kartı ile ödeyip, kalan kısmı nakit olarak vermektir. Eğer satın almada bu da yetersiz kalırsa, bankaların kredi ürünlerine başvuruda bulunup daha büyük bir bütçe oluşturulabilir.

Yazımızın devamında kredi kartı ile taksitli araba almak mümkün mü?, sorusuna yanıt bulabileceğiniz gibi; alternatif ödeme yöntemleri ve değerlendirebileceğiniz acil nakit türlerinden bahsedeceğiz. Bu bilgilerle birlikte, sıfır veya ikinci el oto alımında bütçenizi nasıl kullanabileceğinizi, ek kredi ürünlerinden nasıl yararlanabileceğinizi ve kredi kartı ile araba satışı yapan galeriler nasıl ulaşabileceğinizi öğreneceksiniz.

Kredi Kartıyla Araba Nasıl Alınır?

En popüler ödeme yöntemlerinden biri olan kredi kartı ile taksitli araba almak mümkün. Ancak bazı prosedürleri var ve birçok farklı firmadan araba satın alabileceğiniz seçenekler bulunuyor. Kendiniz için en uygun olanı, maddi açıdan sizi zora sokmayacak yöntemi seçebilmeniz önemli. Birkaç farklı alternatiften bahsedeceğiz. Bunlardan ilki kredi kartıyla araba satan galeriler. Sahibinden, Letgo gibi çeşitli ilan sitelerinde, oto galericilerinden ilanlarını görmüşsünüzdür. Bazı başlıklarda “Kredi kartıyla taksitli ödeme imkanı.”, “Kredi kartıyla peşin ödeme imkanı.”, “Kredi kartı ile taksitli araba sahibi olun.” gibi ifadeler yer alıyor. Bu ilanların detaylarında satıcının kurumsal bilgileri (galeri ismi) yer almaktadır. İsmi geçen galericiler, peşin olarak veya vadeli olarak kredi kartıyla ödeme kabul edebiliyor. Ancak taksitli ödemelerde büyük çoğunluğu vade farkı uygulamaktadır.

Genel olarak kredi kartı ile taksitli araba almak isteyenlere bizim araştırmalarımız sonucunda vade oranının yıllık %20’lerde olduğunu söyleyebiliriz. Tabi bu oranlar seçilen vade sayısına ve otomobilin satış fiyatına bağlı olarak değişmektedir. Buna göre 100.000₺ 12 ay vadeli %20 yıllık faiz oranıyla yapılan toplam ödeme 120.000₺ olacaktır. Aylık ödemesi ise 12.000₺ tekabül etmektedir. Bu oranın %30 olduğunu varsayarsak toplam miktar 130.000₺ ve aylık ödeme miktarı 13.000₺ denk gelecektir. Burada bütçenizi aşmayacak ve zorlamayacak bir alternatif arıyorsanız, vade sayısını mümkün olduğunca azaltmalısınız. Ayrıca bazı galericiler 3-6 ay arası taksitlendirmelerde 0 vade farkı uygulayabiliyor. İnternet üzerinden yapacağınız ilan araştırmalarıyla daha kârlı bir alışveriş gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartına Taksitle Araba Satışı Yapan Galeriler

Oto galericiler, kredi kartı ile taksitli araba almak isteyen müşterilerine tamamen farklı ödeme seçenekleri sunabiliyor. Kimisi 3 aya kadar olan kredi kartı ödemelerinde herhangi bir vade farkı aramadan işlem yapabiliyor. Kimisi de peşin ödemeler haricinde her ay için vade farkı uygulayabiliyor. Ancak bütçenizi zorlamaması için vade oranlarını incelerken, bankaların sunmuş olduğu kredi ürünlerindeki oranları dikkate almanızı tavsiye ederiz. Eğer bankalardan kredi çekmeniz, kredi kartına taksitle araba satışı yapan galerilerin sunmuş olduğu vade farkı oranlarından daha düşükse; kredi başvurusu yapmanızı öneririz. Bu sayede para ihtiyacınızı daha ucuza giderebilir, bankaların geniş vade (36 aya kadar) seçeneklerinden birisini seçerek, ödemelerinizi daha uzun süreye yayabilirsiniz.

Otokoç Kredi Kartına Taksitle Araba

Ford binek, ticari ve ağır ticari araçların satışını yapan Otokoç firması, yeni araç alımlarında müşterilerine bazı ödeme kolaylıkları sağlıyor. 0 faizli 12  aya varan ödeme kolaylıklarıyla, 2018 ve 2019 model araçlar sunuyor. Otokoç kredi kartına taksitle araba vermiyor, ancak kredi kartı kullanıcıları ve diğer müşteriler araç alımlarında kredi seçeneğinden yararlanabiliyor.

Otokoç Ford Otomobil Kampanyası: Stoklarla sınırlı olan Otokoç Ford Otomobil Kampanyası kapsamında 2018 model Ford otomobillerin alımında full kasko yada bakım paketi seçiminde, 80.000₺ bir krediyi 12 ay %0 faiz veya 40.000₺ bir krediyi 12 ay %0 faizle alabilirsiniz. Eğer 2019 model Ford otomobil satın almak isterseniz, 40.000₺ ve 80.000₺ kredileri %0.98 faiz oranıyla alabilirsiniz.

Otokoç’un göze çarpan bir diğer kampanyası da Ford Focus Trend X Manuel Şanzıman araçlarda geçerli olan %9’luk bir peşin avantajıdır. 2018 modelli araçlarda ise %7’lik bir peşin ödeme indirimi uygulanmaktadır.

Kredi Kartına 36 Ay Taksitle Araba

Son dönemlerde birçok galeri vade seçeneklerini uzatarak, müşteri kitlesini artırmayı amaçlıyor. Genel olarak 12 ay veya daha düşük vadeler yaygınken, bazı firmalar kredi kartına kredi kartı ile 36 ay taksitle araba satışı yapıyor. Ancak son dönemlerde faiz oranlarının artmasıyla, 36 ay vadeli alımlarda uygulanacak vade farkı oranları epey artmış durumda. Sizlere gerçek rakamlarla 36 ay vadeli otomobil almak istediğinizde, ödemeniz gereken tutarlardan bahsedeceğiz.

Örneğin 50.000₺ bir otomobili 36 ay vadeli olarak satın almak istediniz. Güncel vade farkı oranlarını göz önünde bulundurduğumuzda yıllık %30’luk ortalama bir değerden bahsedebiliriz. Yani her yıl 15.000 TL vade farkı uygulanır. 36 ay süresince bu vade farkı oranı 15.000 x 3 = 45.000₺ eşittir. Daha net açıklayacak olursak 50.000₺ bir otomobilinizin geri ödemesi 50.000 TL + 45.000₺ = 95.000₺ olacaktır. Ancak kredi kartına 36 ay taksitle araba almak yerine, 36 aylık bir ihtiyaç kredisi çekecek olursanız, güncel faiz oranları ele alındığında 50.000₺ bir araç için ortalama 30.000₺ faiz ödemiş olursunuz. Her halükarda kredi kartına yüksek vade oranlarıyla araba almaktansa, bankalardan ihtiyaç kredisi veya taşıt kredisi çekerek daha ekonomik bir bütçe planı oluşturmuş olursunuz.

Volkswagen Kredi Kartına Taksit
Volkswagen Kredi Kartına Taksit

Volkswagen Kredi Kartına Taksit

Yukarıda bazı galerilerin uyguladığı taksitli otomobil satın alma seçeneklerinden bahsettik. Şimdi de Volkswagen marka otomobiller için kredi kartı ile taksitli araba almak veya satın alabileceğiniz firmalardan ve nasıl ödeme kolaylıkları sunduğundan bahsedelim. Araştırmalarımız sonucunda General Oto ve Erel Otomotiv firmalarının Volkswagen marka otomobillerin satışında kredi kartı ve kredi seçeneklerinin sunulduğunu gördük.

General Oto, müşterilerinin kredi kartı ile ödemelerinde anlaşmalı banka kartlarına sahip olanlara vade farksız taksit seçeneği sunuyor. Buna göre Volkswagen kredi kartına taksit seçenekleri şu şekildedir:

Kredi kartı ile taksitli araba almak isteyenler için kart sahiplerine bilgilendirme:

  • Garanti Bankası Bonus Kart sahipleri: 2 + 4 taksit
  • World Kart sahipleri: 2 + 6 taksit
  • Shop & Miles kart sahipleri: 2 + 4 taksit
  • Garanti Bankası Flexi Kart sahipleri: 2 taksit
  • Advantage Kart sahipleri: 2 + 2 + 3 + 4 taksit
  • Maximum Kart sahipleri: 2 + 3 taksit
  • Axess Kart sahipleri: 2 + 6 taksit
  • Wings Kart sahipleri: 2 + 6 taksit
  • QNB Finansbank Kredi Kartı sahipleri: 2 + 3 taksit seçeneğinden yararlanabilir.

Erel Otomotiv ise Kredi kartı ile taksitli araba almak isteyenlere Volkswagen marka otomobillerin yanı sıra Skoda marka otomobillerde de avantajlı ödeme kolaylığı sunuyor. Buna göre, Autocredit kullanımında araç tutarının en az yarısını nakit olarak ödeyen müşteriler, geri kalan tutarı 36 ay sonraya erteleyebiliyor. Ayrıca kalan ödemeler için düşük taksitlerden faydalanabilir ve 36 aya kadar vade seçeneğinden yararlanabilirsiniz. Autocredit sayesinde garanti süresi devam eden araçlar için 1 yıl ek garanti sunulmaktadır. Aracınızı sonraki bir tarihte yenilemek isterseniz de değerinde geri satabilirsiniz.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir