Kredi Kartı ile Ehliyet Harcı Ödeme

Kredi kartları sağladığı birçok avantajın ve kolaylıkların yanında hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Ehliyet harcı ödeyecek kişiler genellikle sıraya girmek yerine kredi kartı ile ehliyet harcı ödeme yöntemine başvururlar. Bunun önde gelen sebepleri arasında hızlı ödeme yapma, güvenli kullanım, taksit seçenekleri gibi imkanlar gösterilebilir. Kredi kartı ile ehliyet harcı ödemek isteyen kişiler bu işlemin nasıl yapıldığını merak etmektedir. Ehliyet harcını kredi kartı ile ödemek isteyen kişiler için iki seçenek yer almaktadır. Bu işlemi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmî web sitesinden ya da çeşitli bankaların internet şubesi üzerinden yapabilirler. 

Bu Yazıda Neler Var?

Gelir İdaresi Başkanlığı Sitesinden Ehliyet Harcı Ödeme

Gelir İdaresi Başkanlığı sitesi üzerinden kredi kartı ile ehliyet harcı ödeme işlemi gerçekleştirmek için öncelikle resmî web sitesine gitmek gereklidir. Açılan sayfada bulunan “Harç ve Değerli Kâğıt Ödeme” butonuna tıklanır ve “Sürücü Belgesi Harcı” seçeneği seçildikten sonra sizden ehliyet bilgilerinizin istendiği bir sayfa ekrana gelir. Gelen sayfada istenen bilgilerin tamamı eksiksiz ve doğru şekilde doldurulmalıdır. Bilgilerin tamamı doldurulduktan sonra kredi kartı bilgilerinin istendiği bir ekran gelecektir. Gelen ekranda istenen kredi kartı bilgileri doldurulur ve daha sonra “Öde” butonuna tıklanır. Eğer kartınızda yeterli bakiye varsa kredi kartı ile ehliyet harcı ödeme işlemi hemen tamamlanacaktır. Daha sonra isteğe bağlı olarak işlem dekontunun belirlenen mail adresine gönderilmesi talep edilebilir.

Banka İnternet Şubesi Üzerinden Ehliyet Harcı Ödeme

Banka internet şubesi üzerinden ehliyet harcı ödeme işlemi için belirli bankalarla çalışılması gerekmektedir. Bu bankalar Ziraat Bankası, Denizbank, Garanti Bankası ve Türkiye Halk Bankası’dır. İnternet şubesi kullanarak ehliyet harcı ödeme için öncelikle işlem yapılacak bankanın resmi internet şube sayfasına gidilmesi gerekmektedir. Bankaya göre değişkenlik gösterebilen “Ödemeler/Fatura” Ödemeleri seçilir. “Diğer Ödemeler” seçeneği seçildikten sonra “Sürücü Belgesi Tahsilatı” seçeneği seçilir ve açılan sayfada ehliyet bilgilerinizi tam ve eksiksiz şekilde girmeniz beklenir. Bilgiler eksiksiz bir şekilde işaretli alanlara doldurulduktan sonra “Öde” ya da “Tamam” butonuna tıklanarak banka internet şubesi üzerinden ehliyet harcı ödeme işlemi tamamlanır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir