Kredi Kartı Ekstresi Nedir? Nasıl İncelenir?

Kredi kartı ekstresi, kredi kartınızla dönem içerisinde yaptığınız işlemlerin tamamını kapsayan dökümandır. Ekstreler bankanız tarafından hazırlanır ve bu ekstreler sayesinde dönem içerisinde yaptığınız alışverişleri ve ödemeleri görebilirsiniz. Ayrıca ekstrelerin içerisinde toplam borç, ödenmesi gereken tutar, asgari tutar ve alışveriş tarihleri de yer almaktadır.

Bu Yazıda Neler Var?

Kredi Kartı Ekstresi Ne Zaman Kesilir?

Kredi kartı ekstreleriniz son ödeme tarihinizden on gün önce kesilmektedir. Eğer hesap kesim tarihinizden sonraki gün tatil olursa o ay içerisindeki hesap kesim tarihiniz tatilin son günü olacaktır.

Kredi kartlarındaki hesap kesim tarihleri kart sahipleri tarafından belirlenebilir. Hesap kesim tarihinizi değiştirme işleminizi internet bankacılığı üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Hesap kesim tarihiniz ekstreniz üzerinde yer alacaktır.

Kredi Kartı Ekstresi Nasıl İncelenir?

Kredi kartı ekstrelerini internet bankacılığı üzerinden kolaylıkla görebilirsiniz. Eğer bir internet bankacılığına sahip değilseniz, internet bankacılığı hesabı oluşturmanızı tavsiye ederiz. Yine de internet hesabı kullanmak istemiyorsanız telefon bankacılığı aracılığıyla da ekstre inceleme imkanı sunulmaktadır. Ayrıca eğer talep ederseniz posta yoluyla adresinize ekstre yollanabilmektedir.

Şimdi kredi kartı ekstresinin içeriklerini ve bu içeriklerin ne anlama geldiğini açıklayalım. Böylece ekstrenizi nasıl daha detaylı inceleyebileceğinizi biraz daha anlayabilirsiniz.

Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir?

kredi kartı ekstresi nedir

Kredi kartı dönem borcu, hesap kesim tarihinizden itibaren ekstrenizin düzenleneceği tarihe kadar olan taksitlendirme, harcamalar, işlem masrafları, faizler ve eğer varsa bir dönem önceki borçların yer alan kredi kartı borçlarını kapsamaktadır.

Kredi kartı dönem borçlarınızı düzenli olarak ödemeniz oldukça önemlidir. Aksi halde kredi notunuz gerileyecektir. Dolayısıyla bankalardan kredi alma ihtimaliniz de düşecektir. Bununla beraber dönem borçlarını ödemediğiniz için toplam borcunuz üzerine faiz gelecektir. Dolayısıyla borcunuz giderek artacaktır. Dönem borcu hesaplanırken şu unsurlar dahil edilir:

  1. Taksitli harcamalar,
  2. Hesap kesim tarihinden önce yapılan alışverişler,
  3. Alışveriş faizi,
  4. Varsa gecikme faizleri,
  5. Varsa geçmiş dönemde ödenmemiş borçlar,
  6. Kredi kartı limiti aşıldıysa, limit aşım ücreti.

Kredi Kartı Borcu ile Dönem Ekstresi Farkı Nedir?

Kredi kartı borcu toplam borcunuzu kapsayan bir durumdur. Dönem ekstreniz ise o dönem içerisinde yaptığınız ödemelerin yer aldığı belgedir. İki terim arasındaki en temel fark budur.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Asgari ödeme tutarı dönem borcunuzun son ödeme tarihine kadar ödenmesi gereken tutardır. Kanun gereği kredi kartı kullanıcıları bu tutarı son ödeme tarihine kadar bankaya ödemelidir. Eğer bu tutarı 2-3 ay kadar ödemezseniz banka sizinle iletişim kurarak minimum tutarı ödemenizi talep edecektir. Bunun üzerine size son ödeme tarihi verir ve bu tarihe kadar ödemenizi gerçekleştirmezseniz kredi notunuzun düşeceği belirtilir. Eğer buna rağmen ödeme gerçekleştirmiyorsanız birkaç ay içerisinde evinize tebligat gelecektir.

Bu süreçten geçtiğiniz zaman ödeyeceğiniz borç miktarı da artacaktır. Çünkü borcunuzun üzerine faiz eklenecektir. En çok faiz oranına sahip olan ödemeler ise kartı ödemelerinde gecikmeler, borç ödememe gibi durumlardır. Kredi kartı kullananların düzenli olarak dönem borcunu ödemesi gerekmektedir. Sadece asgari ödeme tutarını ödeyerek borcunuzun bitirmeniz oldukça zor olacaktır çünkü borcunuza sürekli faiz işlenecektir.

Kredi Kartı Ekstre Ertelemesi Nedir?

Bankalara talep oluşturduğunuz taktirde size kredi kartı ekstresi erteleme imkanı sunabilir. Tahmin edeceğiniz üzere bu erteleme işlemi için faiz uygulanacaktır.

Kredi kartı ekstre erteleme hakkında detaylı bilgi almak için, Kredi Kartı Ekstre Erteleme Nedir? Ekstre Atlama Mantıklı Mı? isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir