Kredi Faiz Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bankalar özel, kurumsal ve ticari sektörlerde kredi verirler. Banka yönergelerine ve kişilerin kredi değerliliğine göre ödünç alınabilecek krediler onaylanmaktadır. Yatırım yapmak, ev veya araba satın almak veya ihtiyaçlarınızı karşılamak için nakit ihtiyacınız olduğunda krediler çekilebilir. Bireysel kredilere baktığımızda tüketici kredileri, konut kredileri ve taşıt kredileri var. Peki kredi çekmek istiyorsanız kredi faizini nasıl hesaplarsınız, formülü nedir? Şimdi bu formüle ve nasıl hesaplandığına daha yakından bakalım. Özel banka tekliflerini kontrol edin, kredi türlerini kontrol edin ve onlarca banka teklifine tek bir platform üzerinden erişin.

Bu Yazıda Neler Var?

Kredi Faiz Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bankacılık ve kredi işlemleri her geçen gün artmaktadır. Banka faiz oranları, kişisel kredi değerliliği ve kredi türü, kredi miktarını ve geri ödemeniz gereken tutarı etkiler. Kredi faizi nasıl hesaplanır? Krediye ilişkin faiz gideri, her taksit döneminde kalan bakiyeye faiz tahakkuk ettirilerek hesaplanır. Kalan anaparanın kredi faiziyle çarpımı ipotek artı BSMV, KKDF gibi vergilerdir. Bir taksit planıyla, ne kadar borcunuz olduğunu belirlemek için aylık taksitler belirlersiniz ve ardından taksitleri faiz ve vergiler düşüldükten sonra geri ödersiniz. Kredi çekecekseniz ve kredinin faiz hesaplama formülünü merak ediyorsanız gelin gelin yakından inceleyelim.

Faiz Hesaplama Formülü Nedir?

Nakit ihtiyacınız varsa, bankanız aracılığıyla ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi veya ipotek alabilirsiniz. İhtiyaç kredileri için kredi faiz oranı formülü, kredi tutarına ve vadesine göre belirlenir. Kredi ödemeleri anapara sıfırlanana kadar devam eder, her ödeme sonunda anapara ile faiz çarpılır. Taşıt kredisi faiz oranı hesaplanırken faiz oranı aracın kilometresine, kredinin miktarına ve vadesine göre değişmektedir.

İhtiyaç kredisinde yer alan ipotek faiz oranı hesaplanırken ihtiyaç kredisinde olduğu gibi her taksit döneminden sonra anaparaya faiz uygulanır. Aylık ödeme sabittir ve anapara tutarı ile faiz oranı çarpılarak hesaplanır. Konut kredilerinde vade ve kredi tutarı faiz oranını etkiler.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir