Kredi Erken Ödeme Nedir? | Cezası Var Mı? | Yasal Mı? | 2023

Günümüzde finansal işlemlerimizin çoğunu halletmek üzere başvurduğumuz bankalar hem konut, varsa veya araç kredisi gibi durumlarda hem de ihtiyaç kredisi gibi durumlarda size finansal destek sağlamaktadır. Ancak bankaların bu desteklerini sağlarken aynı zamanda belli faiz oranları da bulunmaktadır. Özellikle son yıllarda pek çok bireyin takıldığı kredi erken ödeme cezası nedir? birçok bireyi ilgilendirmektedir.

Bankalara konut kredisi başvurusu yaptığınız bankalar size bu krediyi verirken evi ipotek etme karşılığında faiz ile kredi vermektedir. Tüm faiz oranlarını ve ödeme planlarını, tahsilat işlemlerini ve programlarını buna göre ayarlayan bankalara erken ödeme yaptığınız zaman bankanın bütün programlarında bir değişiklik meydana geleceği için bankalar sizden kredi erken ödeme cezası talep etmektedir.

Bu Yazıda Neler Var?

Kredi Erken Ödeme Cezası Yasal Mı?

Kredi erken ödeme cezası uygulaması 2018 yılına kadar geçerliydi. 28 Mayıs 2018 yılında yürürlüğe girmiş olan yeni yasa ile tüketicilere uygulanan bu erken kredi ödeme cezası yürürlükten kaldırılmıştır. Tüketici Kanunları’nın, dosya masrafı ve yeniden yapılandırma ile ilgili bölümlerinin almış olduğu karar sonucunda bütün bankalar %2 veya %1 kadar uygulanan bu cezayı kaldırmışlardır. Buna bağlı olarak da 2018 yılından bu yana bireylerin çektikleri kredilerde erken ödeme cezası uygulanmamaktadır; bununla birlikte 2018 tarihine kadar kredi erken ödeme cezası uygulanan bireylere ise yeni tasarlanan yasa umut ışığı olmayı başarmıştır. Bu bireyler ise bankalardan eskiden ödedikleri erken ödeme cezasının karşılığında daha indirimli faiz oranlarıyla işlem yapabilmektedirler.

Ceza Ödemeden Kredi Erken Kapatma

2018 yılına kadar bu cezanın uygulandığı bireylere artık bankalar en geç 7 gün içerisinde ödemeleri koşulu ile tamamen faizsiz ve koşulsuz kredi imkanı da sağlamaktadır. Artık tasarlanan yeni yasa ile hem kredi erken ödeme cezasından kurtulmuş hem de faiz indirimi yakalamış oluyorsunuz. Aynı zamanda kullanmadığınız bir parayı da ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Ancak burada bir diğer nokta ise 28 Mayıs 2018 tarihinden önce konut kredisi kullanan kişilerin; erken ödemeleri ile birlikte kapatma bedeli adı altında yaklaşık %2 kadar bir bedel ödemesi gerekecektir. Bunun sebebi ise bu cezanın kredi talep eden birey tarafından kabul edilmiş olmasıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir