Kredi Çekmek Kaç Gün Sürer?

Kişilerin ya da kurumların acil nakit ve gereksinimlerini karşılamada banka kredileri en büyük nimetlerden birisi olarak bilinir. Eğer ki nakit problemi yaşıyorsanız hiç endişe duyulmamalıdır ki kişilerin akıllarına gelen ilk kurum bankalar olmaktadır. Bankalara yapılacak kredi başvurularının birden çok başvuru alternatifi bulunmaktadır. Özellikle de ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi başta olmak üzere çeşitli gruplara ayrılan bu krediler gereksinimlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Konut almayı planlıyorlarsa kişilerin ilgili krediyi, taşıt almak istiyorlarsa ilgili krediyi ya da normal bir nakit gereksinimleri varsa da ihtiyaç kredilerine başvuru yapabilirler.

Bütün bu anlatılanlar harika. Peki, kredi çekmek kaç gün sürer? Anında kredi alabilmek amacıyla neler yapılmalıdır? İşte bütün bu soruların yanıtları ve çok daha fazlası bu makalede sizler için derlendi.

Genel itibarıyla kredi başvurusu sonuçlanma süreci 1 hafta Yani kredi kayıt bürosu puanı ve değişik banka borçlanmalarına bağlı bir şekilde aynı gün sonuç verebilmektedir. Kkb puanı düşük ya da başka bir banka aracılığı ile borçlanma gibi bir durum söz konusu ise başvuru sonuçlanması 2 ile 3 iş günü içerisinde sonuç vermektedir. Çekilebilecek meblağdan fazla bir tutarda kredi başvurusu yapılıyorsa bu kredinin onaylanma süresi daha hızlı olacaktır. Bankalar bu limite onayı vermeyeceği için aslında anında ret kararı vererek krediyi kullanmak isteyen kişiye cevap verilebilir.

Kredi Çekmek İçin Ne Kadar Sürer?

Genel itibariyle konuya bakıldığında kredi kayıt bürosu, bankalar aracılığı ile gerçekleştirilecek her türlü bilgi-belge alışverişlerini sağlamak amacıyla müşterilere ait kredi bilgilerini paylaşmak maksadıyla kurulmuştur. Bu bankalardan yapılacağı kredi başvurularının kesin bir şekilde onay verilecek anlamı çıkmamaktadır. Çünkü kredi kayıt bürosu, baştan sona kadar bağımsız bir şekilde faaliyet gösteren tarafsız bir kuruluş olma özelliğini taşımaktadır. Kullanıcıların bankalar arasında bulunan sicillerini ortaya çıkarıp Bankacılık düzenleme ve Denetleme Kurulu onayla bütün bankalar ile bilgiler paylaşılmaktadır. Yani herhangi bir X bankasından yapılacak bir başvuru esnasında yine KKB kanalı ile yapılacak durumunun uygun olması durumunda aynı gün içerisinde kredi çekmek mümkün olmaktadır.

Kredi Notu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi başvurusu yaptırılacağı sırada banka elemanları online bir şekilde sistem üzerinden kredi notunun sorgulaması işlemini gerçekleştirebilir. Ancak daha öncesinde bunun için kullanıcıdan yazılı bir onay formu alması gerekebilir. Öncelikli olarak bankaların kendi internet uygulamaları üzerinden almış oldukları bireysel bankacılık şifreleri ile cüzi bir rakam karşılığı kredi kullanmak isteyen bireylerin kendileri de bu sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir