Kredi Başvurusunda Nelere Dikkat Edilir?

  • Kredi hesaplama aracı ; sadece hangi bankanın ne kadar kredi faiz oranı veya kredi dosya masrafı uygulamalarını sunduğunu bilmek açısından değil, kullanıcıların bütçeleri ile bunları kıyaslamak açısından oldukça önem arz etmektedir. O sebeple kredi başvurusu gerçekleştirirken öncelikli olarak kullanıcıların kendi bütçelerini oluşturmaları gerekir. Kredi vadesi süresince kişilerin bütçelerinde bulunan giriş ve çıkışları ortalama bir şekilde belirlemeleri ve buna uyacak şekilde kredi taksit hesaplama ve sıralamalarına oluşturmaları gerekir.
  • Kredi dosya masrafı ; özellikle de tüketicilerin kredi kullanırken dikkat etmesi gereken hususların başında gelmektedir. Bankalar, bazen faiz oranlarını çok düşük bir seviyede tutabilmektedir. Ancak değişik adlar altında kullanıcılardan çeşitli masrafları muhakkak keser. Bazen de masrafı ortadan kaldırır. Fakat yine de faiz oranlarını yükseltmeyi planlar. Bir şekilde kullanıcılara kredinin maliyeti olacağı için çeşitli hesaplamaları yaparken bütün bu faktörleri göz önüne alarak yapmak kullanıcılar açısından daha da avantaj sağlayacaktır.
  • Kredi yapılandırma işlemleri ; ile ilgili olarak kullanıcıların istekleri mevcut ise online bir şekilde kredi başvurusu yeterli bulunmayacaktır. Kredi yapılandırma isteği, banka görevlisine doğrudan iletilmelidir. Kullanılan kredi ile ilgili yeni bir kredi başvurusu gibi algılanıp buna göre işlemlerin yerine getirilmesi gibi bir problemin ortaya çıkmaması amaçlanmaktadır.

Bu Yazıda Neler Var?

Kredi Kullanmak Amacıyla Kredi Notunun Kaç Olması Gerekir?

 

Başta Bankacılık düzenleme ve Denetleme Kurumu olmak üzere Türkiye’de yasal bir şekilde faaliyet gösteren bütün bankaların kredi notu 1 ile 1900 arasındadır.

1, burada en riskli rakamı oluştururken 1900, buradaki en iyi puanlama aracı olarak bilinir. Bankaların çeşitli değerlendirmelerine göre değişiklik göstermekle beraber aslında tüketicilerin kredi notlarını olumlu ya da olumsuz bir şekilde etkileyen çeşitli hususlar mevcuttur. Bu hususların başında öncelikli olarak tüketicilerin daha önce farklı ya da aynı bankadan çekmiş oldukları krediyi geri ödemedeki sadakatları ve sağlamlıkları göz önünde bulundurulmaktadır.

Kredi Kullanmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

  • Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarının Türkiye’de yasal bir şekilde faaliyet göstermekte olan bankalar ya da diğer finansal kuruluşlardan Kredi çekebilmeleri amacıyla 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekir.
  • Bankalar ile kredi veya kredi kartı uygulamalarını düzgün bir şekilde olması gerekir. 
  • Eşin rızasının yazılı bir şekilde bankaya iletilmesi gerekir.
  • İhtiyaç kredilerine 36 ay ya da taşıt kredilerinde ise 60 ay gibi bir talepte bulunması gerekir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir