Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz?

Kredi başvurusu bankaların detaylı bir şekilde ele aldığı bir konudur. Hangi bankadan başvurmuş olursanız olun tüm kredi, kredi kartı ödemeleri ve fatura ödemeleri gibi yaptığınız tüm işlemleri kaydeden sistem incelenir ve krediye uygun olup olmadığınıza karar verilir.

Başvurular reddedildiğinde kişiye ayrıntılı bir neden sunulmadığında zihinlerde birçok soru işareti kalır. Ancak kredi başvurusu onaylanmamasının belli nedenleri vardır. Her bankada belli farklılıklar olsa da temel de hepsi aynı noktalara dikkat eder.

Bu Yazıda Neler Var?

Kredi Çıkmıyor Ne Yapmalıyım?

  • Ödemelerinizi Yapın

 Bankaların ilk olarak dikkat ettiği nokta herhangi bir borcunuzun veya ödenmemiş bir faturanızın olup olmadığıdır. Bütün borçlarınızı yatırdığınızdan ya da büyük bir bölümünü düzenli bir şekilde ödediğinizden emin olun. Aynı zamanda kredi kartı ekstrelerinizi her ay geciktirmemeye de özen gösterin borçlarınıza sadakat olmanız noktasında bankalar çok hassastır.

  • Kamu Borcu

Devlete karşı ödemekle yükümlü olduğunuz vergi, sigorta ve trafik cezaları gibi borçların birikmesi de kredi başvurusu onayı alamamanıza neden olur. Hâlihazırda vadesi geçmiş bir borcunuz varsa ilk olarak onu ödemeye başlayın

  • Sigortanız Olsun

 Kredi başvurusu yaptığınız süre içerisinde sigortalı çalıştığınızı belgelemeniz lazım. Limit olarak en az 6 aydır çalışıyor olmanız kredi onayı almanız için yeterli bir süredir.

  • Kendi Bankanıza Başvurun

Anında kredi almak istiyorsanız yapılacak en doğru şey maaşınızı aldığınız bankanıza gitmek olacak. İster çalışan ister emekli olun kredi başvurularınız hemen onaylanıyor.

  • Kefil Bulun

 Gelir yetersizliğiniz ya da borç durumlarınız bankaları tatmin etmiyor ise maddi durumu ve güvencesi sizden daha iyi olan birisini kefil olarak gösterin. Ancak bulduğunuz kefilin de ayrıntılı incelemeye tâbi tutulduğunu unutmayın. Bu yüzden kara listeye alınmamış ve kredi notu yüksek kişileri seçmenizde fayda var.

  • Birden Fazla Başvuru

”Çok başvuru yaptığım için kredi alamıyorum” diyen insanların sayısı epey fazladır. Çünkü aynı anda birçok bankaya kredi başvurusu yapmanız hepsi tarafından reddedilmenizi neden olur üstelik güvensizlik oluşturacağından kredi notu etkilenir. Bankaların adı ve yöntemleri birbirinden farklılık gösterse de kullandıkları sistem ortaktır. Hangi bankaya ne zaman ve ne kadar kredi başvurusu yaptığınız otomatik görünür. Kredi talebinizin reddedilmesinin ardından birkaç gün bekleyip başka bir bankaya başvurmayı deneyin.

  • Kara Listeye Dikkat

 Ödenmemiş borçlarınızdan dolayı hakkınızda yasal işlem başlatıldıysa bankaların kara listesine girerseniz. Bu da kredi başvurusu yaptığınız zaman sizin üzerinizde olumsuz bir etki oluşmasına neden olur. Bankalar geri ödemeyeceğini düşündükleri kişilere kredi vermekten kaçınır. Bu yüzden borçlarınız için en kısa zamanda yapılandırmaya giderek, taksitlerinizi yatırmaya başlayın. Kara listedeki durumunuzu araştırmak için e-devlet ve findeks üzerinden risk raporu başvurusu yapabilir ve bankaların kredi vermemesinin nedenlerini öğrenebilirsiniz.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir