KOSGEB Mülakatına Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Belli bir alanda işletme kurmak, kendi işinin patronu olmak isteyenlere devlet destekli hibeler verilmektedir. Bu hibeler genellikle KOSGEB’ten alınabilmektedir. Ancak KOSGEB’ten hibe almak için bazı şartların karşılanması önem arz etmektedir. Eğer siz de hibe almak istiyorsanız öncelikle KOSGEB mülakatını geçmeniz gerekiyor. Tabi bu mülakatı geçebilmek için bazı dikkat etmeniz gerekenler var. Mülakat için dikkat edilmesi gerekenleri yazımızdan bulabilirsiniz.

KOSGEB Mülakatına Gireceklere Öneriler

 

Kendi işletmenizi açmak için eğer maddi desteğe ihtiyacınız varsa KOSGEB bu konuda hibe destekler vermektedir. Desteği alabilmek için mülakata girmeniz, girişimcilik sertifikası almanız ve son olarak da açacağınız işyeriyle ilgili bir proje hazırlamanız gerekiyor. Hazırladığınız projenin onay alması halinde KOSGEB destekleri size verilmeye başlayacaktır. Henüz ilk aşamadıysanız ve mülakata girecekseniz aşağıdaki önerilere göz atabilirsiniz.

  • KOSGEB mülakatına giderken giyilmesi gerekenler arasında birçok seçenek yer almaktadır. Tabi ilk akla gelen erkek adaylar için takım elbisedir. Kadın adaylar ise; kumaş pantolon ya da diz altı kumaş etekleri tercih edebilirler. Böylece daha ciddi ve resmi bir tavır sergileyebilirler.
  • Mülakata giderken yanınızda sadece bilgilerinizi, projenizin zihninizdeki tasarımını ve özgüveninizi götürün. Bu zamana kadar yapılan mülakatlarda tatlı, yöresel ürünlerle mülakata gidip ekstra puan alacağını düşünenler oldu. Ancak bu adayların hiçbirisi ekstra puan alamadı.
  • Mülakata girmek için isminiz okunduğunda mülakatın yapıldığı odaya girerek uzmanla selamlaşınız. Bu esnada asıl dikkat etmeniz gereken konu; jest ve mimiklerinizdir. Kaygılı, kendine güvenmeyen ve çekinceli bir yüz ifadesi sizin eksi puan almanıza sebep olabilir. Dolayısıyla bir yandan güleryüzlü, diğer yandan kendinizden emin bir tavır sergilemeniz size avantaj sağlayacaktır.
  • Mülakat başladığında sizlere bazı sorular sorulacaktır. Sorulan sorular açacağınız işyeriyle alakalıdır. Bu sorulara emin bir şekilde cevap verin. Evet, hayır gibi kısa cevaplar açacağınız sektör hakkında pek fazla bilginiz olmadığını gösterecektir. Zaten mülakat görevlisinin her sektörün teknik detaylarını bilmesi mümkün değildir. Siz bildiğiniz teknik detayları anlatırsanız yapacağınız atılım için hakim olduğunuzu kanıtlarsınız.
  • Son olarak mülakat esnasında gireceğiniz sektör hakkında maddi, teknik araştırmalar yaptığınızı, açmak istediğiniz işyerinde kararlı olduğunuzu ve başka bir işin aklınızda bulunmadığını ifade etmeniz önemlidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir