Konut Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?

Konut sigortası isteğe bağlı olarak yapılan sigorta türlerinden bir tanesidir. Konut sigortaları her ne kadar zorunlu olmasa bile oldukça önemli bir sigorta türüdür. Çünkü, eve hırsız girmesi, yangın, su baskını gibi durumlarda konut sigortası devreye girmektedir. Bu gibi durumlarda konut sigortasına sahip olan kişilerin masrafını sigorta şirketi karşılamaktadır.

Konut sigortası her eve yaptırılabilmektedir. Genellikle konut kredisi ile alınan evlere kredi veren bankalar, kredi boyunca konut sigortası yaparak müşterileri güvence altına almaktadır. Yine de karar tamamen kişiye bağlıdır.

Bu Yazıda Neler Var?

Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortasını biraz daha detaylı bir şekilde açıklamak gerekirse olası bir doğal afet, yangın, su baskını ve hırsızlık gibi durumlarda sizi güvence altına alan sistemdir. Böyle bir durumda karşılaştığınız zaman oluşan zararı sizin yerinize karşılamaktadır.

Evinizden uzaklaştığınızda, konut sigortasına sahip olmuş olmanız sizi daha güvende hissettirecektir. Konut sigortası, aylık taksitler ile satın alınabilir. Konut sigortalarının geçerlilik süresi 1 senedir. Eğer uzatmak isterseniz her sene yenilenebilir. Yenileme işlemini aynı sigorta şirketinden yapıyorsanız indirim söz konusu olabilir.

Saydığımız durumlarda evinizde en çok hasarı görecek olan eşyalardır. Dolayısıyla konut sigortanızın poliçesine eşyalarınızı dahil etmenizi tavsiye ederiz. Böylece az bir fark vererek eşyalarınızı da güvence altına alabilirsiniz.

Konut sigortası yaptırmak için ev sahibi olmanıza gerek yoktur. Eğer kiracıysanız eşyalarınızı sigortalattırabilirsiniz bu duruma eşya teminatı adı verilmektedir. Böylece eşyalarınızı koruma altına alarak muhtemel zararınızı en aza indirgemiş olursunuz.

Konut Sigortası Neleri Kapsar?

konut sigortası nedir

Sigorta teminatları şirketten şirkete farklılık gösterebilir. Ancak ana teminatlar tüm sigorta şirketleri tarafından yaptırılmalıdır. Ana teminat ise; yangın, yıldırım ve infilakın neden olduğu zararları güvence altına almasıdır.

Konut Sigortası Ek Teminatlar

Ek teminatlar kişinin kendisine bağlı olmakla beraber, daha fazla riski güvence altına almayı sağlar. Bunlar;

 • Grev, lokavt, kargaşalık, halk hareketleri ve kötü niyetli hareketler: Bahsi geçen durumlarda oluşabilecek zararı güvence altına alır. Her hasarda hasar bedelinin %5’i kadar muafiyet uygulanır.
 • Sel/Su Baskını: Sigortalanmış olan konutun çevresinde yer alan nehir, çay, dere ve kanalların taşmasıyla oluşabilecek sel durumunda zararı karşılar.
 • Cam Kırılması: Bu teminat ise sabit ve dik duran cam ve aynaların kırılması sonucunda oluşan zararı güvence altına alır.
 • Ferdi Kaza: Sigortalı konutun, poliçe kapsamında gerçekleşecek bir kaza sonucunda vefat etmesiyle lehdarına sürekli olarak, sakat kalması halinde kendisine belirtilen kurallar dahilinde tazminat ödenir.
 • Hırsızlık: Hırsızlık durumunda çalınan eşyaların güvencesini sağlar.
 • Yardım Hizmeti: Su tesisatı, elektrik, çilingir, cam ve benzeri tamir işleri ile acil servis ve irtibat hizmeteri verilmesini sağlar.
 • Deprem ve Yanardağ Püskürmesi: Bu durumlarda oluşabilecek zararlar sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. Deprem durumunda ilk olarak DASK limiti dahilinde ödeme yapılır. DASK poliçesinin karşılamadığı kısmı konut sigortası tarafından isteğe bağlı olarak alınabilir.
 • Dahili Su: Su tesisatının patlaması, taşması, sızması, tıkanması, kırılması ve donması sonucunda oluşan zararları ve muslukların açık unutulması gibi durumlarda oluşan zararları karşılar.
 • Erezyon: Konut sigortasına sahip olan bölgede toprak kayması, yer çökmesi gibi durumlar yaşandığında oluşan hasar sigorta firması tarafından ödenir.
 • Araç Çarpması: Hava ve kara araçlarının konuta çarpması sonucunda oluşan hasarı karşılar.
 • Kar Ağırlığı: Çatı üzerinde biriken karın, ağırlık sebebiyle çatıya ve bina içindeki eşyalara zarar vermesi durumunda oluşan zararı karşılar.
 • Enkaz Kaldırma: Hasar sonucunda meydana gelen yıkıntının taşınma masraflarını karşılar.
 • Alternatif İkametgah Değişikliği: Bir hasar sonucunda evin kullanılamaz olmasıyla geçici olarak yaşanılacak yerdeki masrafların ödenmesi.

Diğer sigortalar için buraya tıklayabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir