Konut Kredisinde Kefil Şartları Nedir ?

Yeni bir eve yatırım yapmak veya kirasını ödemek isteyen kullanıcıların tercih ettiği kredi türü ipotektir. BDDK’nın yeni ipotek yönetmeliği, uzun vadeli kredi sınıfına giren ipotek ile satın aldığınız evin belli bir yüzdesini ödeyerek kredi almanıza imkan tanıyor. Mortgage ödeme vadeleriniz bankanızın faiz oranı ve para politikasına göre değişiklik gösterebilir. Konut kredisi için uygunluk kriterleri gelir ve kredi itibarıdır. Kredisi düşük, geliri düşük olanlar konut kredisi kefil kullanabilir.

Bu Yazıda Neler Var?

Konut Kredisinde Kefil Gerekli Midir?

Bir ipotek, bir tür uzun vadeli, yüksek değerli kişisel kredidir. Peki konut kredisi kefiline mi ihtiyacınız var? Bankalar genellikle kefil istemezler çünkü ipotek ipotek gerektirir. Ancak, düşük kredi notu, istikrarsız istihdam veya gelir eksikliği gibi nedenlerle kefil isteyebiliriz. Bankalar, kredi vermeden önce bireyleri tarar. Kredibilite ve doğrulanabilir gelir bu kontrolde çok önemlidir. Kredisi ve geliri yeterli olan kullanıcılar teminatsız ev kredisi alabilirler.

Konut Kredisi Kefil Şartları Nelerdir?

Mortgage, evinize düşük faiz oranlarıyla uzun vadeli sahip olmanızı sağlar. Kredi taksitleri aylık gelirinizin %50’sini geçmemelidir. Bazı durumlarda kişisel gelir krediyi ödemek için yeterli olmayabilir ve kefil gerekebilir. Konut kredisi kefilinde aranan şartlar nelerdir? Herkes uzun vadeli ipotek garantisi veremez. Kefil gerekli şartları sağlamalıdır. Yeterli kredi notuna ve gelire sahip olmalıdır. Ancak genel şart kefilin aynı şehirde ikamet ediyor olmasıdır. Garantör olarak listelenen kişilerin, kefilin şartlarını içeren bir belgeyi imzalamaları gerekir ve kredi alanla aynı şekilde sistematik olarak kredinin kefili olarak listelenirler. Kredim için başka bir borçlu istiyorum. Bu nedenle, gelecekteki tüm sorumluluk Garantör için de geçerlidir.

Konut Kredisinde Kefil İstemeyen Bankalar

İpotek söz konusu olduğunda, bankalar genellikle kefil istemez. Kredibilite, ödeme alışkanlıkları, cari ödemeler, kredi kartları ve kredi kartı ödemelerinin düzenliliği, konut kredisi kefili gerektiren durumları etkilemektedir. Aynı zamanda ipotek taksitleri gelirinizin yarısını geçmemelidir. İpotek kefili istemeyen bankalar, bu şartları sağlayan kullanıcılara ipotek sunacak. Kredibilite ve gelir yeterliliği sayesinde ev banka tarafından finanse edilmektedir ve kefil gerekmemektedir.

Konut Kredisinde Kimler Kefil Olamaz?

Kullanıcının ipotek için bankanın istediği şartları taşımaması durumunda kefil gerekebilir. Peki kimler ipoteğe kefil olamaz? Kredi notu veya geliri yetersiz olan kişi kefil olamaz. Bankaya bağlı olarak, farklı eyaletlerde ikamet edenler kefil olamaz. Konut kredisi için kefilin kredi notunun yeterli olması gerekmektedir. Ancak kefilin belgelenen gelirinin düşük olması ve kredi taksitlerinin aylık gelirin %50’sini geçmesi durumunda kişi kefil olamaz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir