Konut Kredisi Ne Kadar Çekilir? Onaylanması Kaç Gün Sürer?

Konut kredisi alınırken bankalar kefil istemek yerine satın alacağınız evi ipotek etmektedir. Bankalar kredi verirken kredi alacak kişinin banka hareketlerine ve kredi notunu inceler. Bunun sonucunda taksit sorunu yaşamayacağını düşündüğü kişilere kredi vermeyi onaylar.

Konut kredisi alacaksanız evin fiyatının tamamı kadar kredi verilmemektedir. Eğer alacağınız ev krediye uygunsa evin bedelinin %20 kadarını peşin olarak ödemeniz gerekmektedir. Geri kalan kısmına ise kredi vermektedir. Bu kredi iki şekilde verilir. Birincisi sabit faiz oranı, ikincisi ise değişken faiz oranıdır. Türkiye’de verilen krediler genellikle sabit faiz üzerinden verilmektedir. Yani, vade bitene kadar ödenecek taksitlerin tutarı aynı olacaktır.

Bu Yazıda Neler Var?

Konut Fiyatının Ne Kadarı İçin Kredi Çekilebilir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bankalar konutlara kredi verirken evin tamamının fiyatı kadar kredi vermemektedir. Kredi çekebilmek için belli bir oranda peşinat ödemeniz gerekir. Bu oran ise çekeceğiniz kredinin miktarına göre belirlenmektedir.

Öncelikle banka tarafından satın alınacak eve eksper gönderilir. Eksper evin incelemesini yapar ve buna göre fiyat biçer. Eksper yapan kişinin biçtiği fiyat ile satıcının sunduğu fiyat aynı olmayabilir. Bu durumda banka kredi verirken satıcının değil eksperin verdiği fiyatı baz alacaktır. Daha sonra bu fiyata göre kredi oranı hesaplayacaktır.

Banka eksperin belirlediği fiyatın %80’i kadar kredi vermektedir. Geri kalan %20’lik kısım ise evi alacak kişi tarafından peşin olarak ödenmelidir. Örneğin; eksperin ev için uygun gördüğü rakam 200 bin lira ise banka 160 bin lira kredi verecektir.

Bazı bankalar konut kredisine yüksek faiz uygulamaktadır. Faiz oranlarının yüksek olması sebebiyle ev almak isteyenler evin tamamı kadar kredi veren banka arayışına giriyor veya yüksek fiyat çıkartan ekspertiz arayışına çıkıyor. Ancak bu konuda usulsüzlük yapmak mümkün değildir. Çünkü eksper yapacak olan kişi bankalardan bağımsız çalışmaktadır. Her ne kadar siz satıcıyla aranızda yüksek fiyata anlaşmış olsanız bile eve bakmak için eksper gelecektir. Gelen eksper evin konumu, kullanılan eşyaların kalitesi gibi detayları inceleyerek net bir rakam verecektir. Yani bu durumda fiyatta herhangi bir oynama olmayacaktır.

Konut Kredisi Kaç Günde Çıkar?

konut kredisi

Bu süre bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. Genellikle bankalar konut kredisi almak isteyen müşterilerine olabildiğince hızlı yanıt vermeye çalışırlar. Daha sonra olumlu veya olumsuz bir sonuç sunarlar. Bankadan konut kredisi almak temel olarak 3 aşamadan oluşmaktadır. Bunlar;

  1. Bankanın ön onayı, kredi başvurusunu kabul etmesi 
  2. Eksperin konut için fiyat belirlemesi ve krediye uygun olup olmadığını tespit etmesi
  3. Bankanın krediyi onaylaması

İlk olarak bankaya yaptığınız başvuru onaylandıktan sonra 1-2 gün içerisinde evin incelemesini yapacak olan eksper görevlendirilir. Daha sonra eksper evin detaylı incelemesini yaparak evin krediye uygun olup olmadığını araştırır. Bu süre bulunduğunuz şehre göre farklılık gösterebilir. Genellikle 3 gün içerisinde tamamlanmaktadır.

Tüm bu işlemlerden sonra eksper tarafından hazırlanan rapor bankaya sunulur. Bu rapor bankada incelenir ve evin krediye uygun olup olmadığına karar verir. Bunun sonucunda müşteriye olumlu veya olumsuz bir sonuç verilmektedir.

Bazı bankalar evi ipotek etmek yerine kefil de isteyebilmektedir. Eğer kefil istenirse bu durumda kefil olacak kişinin gelir durumu da incelenecektir. Daha sonra uygun görülürse kefil olarak görülecektir. Tüm saydığımız bu işlemler ise ortalama olarak 5-6 gün kadar sürmektedir. 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir