Konut Kredisi İpotek Kaldırma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Genel itibariyle konuya bakıldığında konut kredisi konut almak isteyen vatandaşların finansal durumlarında herhangi bir eksiklik meydana gelmesi durumunda nakit tutarlarını ve tüketicilere sağlayan bir kredi sistemi uygulaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Konut kredisinde yüklü miktarda bir meblağ söz konusu olduğu için aslında bankalar bir güvence talebinde bulunmaktadır. Böylelikle borcun ödenmemesi gibi bir durumda yaptırım uygulamak suretiyle bankanın uğrayabileceği zararın önüne geçme hedeflenir.

Bu Yazıda Neler Var?

İpotek Kaldırma Süreci Nasıl İşler?

Tüketicinin almak istediği konutun üzerinde bulunmakta olan İpoteğin kaldırılması açısından öncelikli olarak borcun tamamen ödenmesi gerekir. Borcun büyük bir bölümünün ödenmesi rahatlığı ile gerçekleştirilmeye çalışılan ipotek kaldırma işlemleri banka aracılığı ile de tapu idaresi aracılığıyla da kabul görmemektedir.

Bu nedenle öncelikli olarak borcun tamamen kapatılmış olması gerekir. Borcun bittiğinden emin olunduktan sonra bankaya gerçekleştirilen başvuru ile ipotek fek yazısı banka aracılığı ile online bir şekilde tapuya gönderilir. Önceki dönemlerde de bu işlem bankadan teslim alındıktan sonra tapuya elden bir şekilde teslim edilmek suretiyle gerçekleştirilirken son zamanlarda getirilen çeşitli düzenlemeler sonucunda banka bu işlemi artık online bir şekilde gerçekleştirmektedir.

İpoteğin Kaldırılması İçin Hangi Belgeler Gereklidir? 

 

Konut kredisinin tamamlanmasının sonrasında ipotek çok kolay bir şekilde kaldırılır. Online bir şekilde işlemlerin tamamlanması ile beraber elden gerçekleştirilen evrak teslimat işlemleri artık internet ortamından çok kolay bir şekilde tamamlanır hale geldi. Yapılan çeşitli çalışmalar sonucunda ev sahiplerinin ve ilgili kurumların da bütün işlemleri artık online sistem üzerinden tamamlanır. Borcun kapanmasının hemen sonrasında iki belgeye gereksinim duyulur.

Bunlardan birincisi bankanın tapu idaresine göndereceği borcun kapandığına dair yazı ile ipotek kaldırma harcı açısından bankaya ödenmiş olan meblağ ile fatura bilgisi. Bu iki belgenin de tapu idaresine direkt bir şekilde bankalardan ulaştırılması aslında tapu sicil tüzüğünün 88. maddesi üzerinden uygulanmaktadır.

Tapu İdaresi Ne Kadar Süre İçerisinde İpoteği Kaldırır?

Tapu idaresine ulaşan banka bilgi ve belgelerini neticesinde çok uzun süre geçmeden ipotek kaldırılır. Sürenin ortalama olarak birkaç hafta olduğunu söylemek mümkündür. Birkaç haftalık süre içerisinde tapu İdaresi kendisine ulaşan evrakları inceler, değişik bir durumun olup olmadığını araştırır ve herhangi bir pürüz kalmamış ise konut üzerinde bulunan ipoteği kaldırır.

Diğer Konut Kredisi hakkında bilgi verilen konular aşağıdadır..

https://acikkredi.com/konut-kredisi-cekeceklerin-bilmesi-gereken-6-sey/
https://acikkredi.com/konut-sigortasi-nedir/
https://acikkredi.com/konut-kredisi-ne-kadar-cekilir/
https://acikkredi.com/konut-kredisi-basvurusunda-gerekli-evraklar/

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir