Konut Kredisi Başvurusunda Gerekli Evraklar ve Belgeler Nelerdir?

Eğer bir birikimiz yoksa ve ev almak istiyorsanız, ya da ev hayali kuruyorsanız çözümü çoğu kişinin başvurduğu yollardan birisi olan konut kredisi çekmektir. Konut kredisi başvurusunda gerekli evraklar ile birlikte bankalara müracaat edip ev sahibi olabilirsiniz. Konut kredisi istediğiniz evin belli bir miktarını 120 aya kadar taksit seçenekleriyle veren kredi çeşididir. Kredi tutarı bankadan bankaya değişmekle beraber bankalar evin değerinin en az %70’ini karşılamaktadır. Konut kredisi ile ev almak isteyen tüketicilerin izlemesi gereken yollar ve tamamlaması gereken evraklar vardır. Bu evrakların tamamlanması halinde konut kredisine başvurulmaktadır. Bankalar tarafından konut kredisi başvurusu yapacak kişilerden bazı evrak ve belgeler isteniyor. İstenen başvuru evraklarının eksiksiz bir şekilde verilmesi konut kredinizin hızlı onayı için önem taşıyor.

Konut kredisi için istenen evraklar arasında en önemli evrak olarak gelen gelir belgesi krediye başvuran kişinin aylık maddi gelirini belgeleyerek bankaların ödeme planı oluşturmasına yardımcı olmaktır. Emekli iseniz maaş bordrosu yine çalışansanız iş yerinden alacağınız maaş belgesi, serbest meslek sahibi iseniz, gelirlerinizi belgeleyecek evrakları sunmanız gerekmektedir. Gelir belgesi konut kredisi alabilmek için en önemli maddelerden biridir.

Bu Yazıda Neler Var?

Konut Kredisi Başvurusunda Gerekli Evraklar

Konut kredisi başvurusu yaparken kimlik bilgileriniz ve satın alınacak ev ile ilgili bazı evraklar isteniyor. Bu belgeler ile en yakın konut kredisi veren bankalarda başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Konut kredisi başvuru sonucu hangi bankada işlem yaptıysanız en kısa süre içerisinde size bildirilecektir.

Kimlik Fotokopisi ve Aslı

Kredi için başvururken yanınızda bulunması gereken belgelerden bir tanesi de kimlik fotokopisi ve aslıdır.

Ev Tapusu

Konut kredisi başvurusunda gerekli evraklar arasında bir de satın alınacak evin tapusu, bankanın kredi vermek üzere evin tapusunu görmek istemektedir, banka evin tapusuna istinaden, eksper hesaplaması yaptıracak ve evin krediye uygun olup olmadığını, belirleyecektir. Yukarıda belirtildiği gibi satın alınmak istenilen eve ne kadar kredi çıkacağı eksper raporundan sonra belli olmaktadır.

Eksper Raporu

Bu evrak tüketici tarafından verilmemektedir, fakat tüketici tarafından tutulan bir eksper tarafından bankaya sunulan rapordur. Bu rapor evin krediye uygun olup olmadığı ve değerinin belirlendiği rapordur.

Konut Kredisi Başvuru Formu 

Sahip olmak istediğimiz ev için başvururken bankanın bizden istediği kredi başvuru formunu eksiksiz ve hatalı bilgi olmadan doldurmalı bankaya teslim etmelisiniz bu belge ile konut kredisi için gereken evrakları sizlere listeledik.

Konut Kredisi Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Kredi başvurusu yaptığınızda banka tarafından yapılan ön incelemede kredi notunuz ve tüm istenilen evraklar kontrol edilerek ekspertiz ve sonrasında onay sürecine geçilir. Konut kredisi işlemlerinin sonuçlanma süresi ise bankadan bankaya değişiyor ancak ortalama 2-15 gün arasında konut kredisi onaylanır.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir