Kırtasiye Dükkanı Açmak Karlı Mı? Kırtasiye İşletmesi Bilinmesi Gerekenler

Ülkemizde öğrenci sayısının fazla olması nedeni ile kırtasiye işletmeciliği geniş müşteri potansiyeline sahip iş kolları arasında yer alır. Özellikle okulların ya da devlet dairesi gibi kurumların yakınlarına açılan kırtasiye dükkanları büyük oranda karlı işletmeler haline gelir. Kırtasiyelerde işletme sahiplerinin kağıt, kalem, defter, silgi, dosya ve benzeri temel malzemeler dışında hediyelik eşyalar satışı yapması ya da fotokopi çekimi gibi hizmetler vermesi de karlılığın artırılma yöntemleri arasında yer alır. Ayrıca kırtasiye dükkanı açmak için ciddi bir sektörel deneyime ya da çok yüksek rakamlar ayrılması gereken dekorasyon masraflarına da gerek duyulmaz. Doğru lokasyonda doğru ürünleri uygun fiyatlar ile müşterilere ulaştırabilmek tatmin edici bir kazanç sağlamak için fazlasıyla yeterlidir.

Bu Yazıda Neler Var?

Kırtasiye Dükkanı Açılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle açılacak olan işletmenin öğrencilerin, gençlerin, okul ve ofislerin bol olduğu yerde konumlandırılması tercih sebebidir. Eğer girişimcinin kendine ait bu iş için kullanabileceği bir mülkü bulunmuyorsa dükkan konumuna ve kirasının girişimcinin şartlarına uygunluğuna karar vermek en önemli aşamadır. Ayrıca civarda bulunan başka kırtasiye dükkanlarının ve bu işletmelerin iş potansiyelinin doğru analiz edilmesi de önemlidir. Eğer hedefinizi, sermayenizi ve potansiyel müşteri kitlenizi doğru analiz ederseniz başarıyı yakalamanın çok da zor olmadığını fark edersiniz.

Kırtasiye dükkanlarında müşteriyi yormayacak, istediği ürünleri kolayca bulabileceği kullanışlı ve sade dekorasyonlar tercih edilmelidir. Eğer kırtasiye ürünleri dışında farklı tür ürünlere yer verilecek ise bu ürünleri sergilemek için cam dolaplar gibi özel bir dizayn kullanılabilir. Kullanışlı ve modern bir dizayn ile dükkan olduğundan daha büyük ve ferah gösterilebilir.

Kırtasiye dükkanı açmak için olmazsa olmazlardan biri de iyi bir tedarikçi edinmektir. Bu konuda girişimcilerin karşısına toptancılık yapan e-ticaret siteleri de dahil olmak üzere pek çok farklı alternatif çıksa da sağlam ve daimi bir tedarikçiyi daha işin başında edinmek tüm süreçlerin daha sıkıntısız atlatılmasını sağlayacaktır. En uygun fiyatı ve en hızlı teslimatı sağlayan toptancıyı bulabilmek doğrudan iş sürecini etkilediğinden büyük önem taşır. Kırtasiye dükkanınızı açtınız peki bir sonraki adım olarak bir e-ticaret sitesi açıp işinizi desteklemeye ne dersiniz? Açılan bir e-ticaret sitesi hem bu alanda az da olsa bir uzmanlık hem de kargolama işleri gibi ek özellikler ve sorumluluklar gerektirebilir. Ama iyi bir organizasyon ve gerektiğinde yardım almak bu işin de üstesinden kolaylıkla gelmenizi sağlayacaktır.

Kırtasiye Dükkanı Açmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Kırtasiye işletmesinin açılacağı dükkan belirlendikten sonra resmi olarak kırtasiyenin açılabilmesi için bazı belgeler alınmalıdır. Bu belgelerin temin edilmesi işletmenin resmi kurulumunun tamamlanabilmesi ve ilerleyen dönemlerde herhangi bir yasal sorun ile karşılaşılmaması açısından çok önemlidir. İtfaiyeden alınacak Yangın Tedbir Raporu, Belediye’den alınacak olan işletme ruhsatı, reklam kaydı ve vergi borcu yoktur yazısı bu belgeler arasındadır. Ayrıca dükkan kira ise mülk sahibi ile kira sözleşmesi yapılmalıdır. Bunların dışında Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’na esnaf kaydının yapılması ve Vergi Dairesi’nden vergi levhasının çıkartılması gereklidir. İş yerinin açılacağı yer pasaj ya da İşhanı ise yönetim muvafakati alınmalıdır. Ayrıca iş yerinin planını ve metrekaresini gösteren kroki gibi belgeler tamamlanarak işletme ruhsatı için başvurulabilir.

Kırtasiye Dükkanı Açmanın Maliyeti Ne Kadar?

Ortalama bir kırtasiye dükkanı açabilmek için ortalama 50.000 TL sermayeye ihtiyaç vardır. Kırtasiye dükkanları ortalama %20 kar marjına sahip olsa da iş hacmi yüksek olduğundan yüksek karlılığa sahiptir. Yaklaşık 50 metrekare bir dükkan bu iş için yeterlidir. Başlangıçta alınacak bir bilgisayar, fotokopi makinesi, printer, scanner ve dükkanda satılacak malzemeler başlangıçtaki maliyeti oluşturur. Bunun dışında dükkan kira ise aylık kira bedeli ve faturalar da aylık giderlerdendir.

Başlangıçta piyasada tutunup müşteri edinmek biraz zaman alabileceğinden ilk birkaç aylık giderleri karşılayabilecek birikim ile bu işe girmek önerilir. Yer tespiti, dekorasyon, ürün araştırması, sermaye analizi ve toptancı görüşmelerini gerçekleştirmek en doğru lokasyonu seçmek ve işletmenin girişimciye ne kadara mal olacağını doğru bir şekilde tespit etmek için hayati önemdedir.

Kırtasiye Dükkanı Açmanın Aşamaları Nelerdir?

Öncelikle kırtasiye dükkanı açmak için doğru bir fizibilite çalışması ile doğru lokasyon seçilmelidir. Girişimci iyi bir iş planı yaptığı takdirde işi nasıl kuracağı, satış ve pazarlama faaliyetleri konusunda hazırlı olacaktır. Yer seçildikten sonra resmi başvurular yapılıp gerekli belgeler tamamlanır. İşletme adına bir banka hesabı açılır. Böylelikle işletmenin gelir gider dengesi girişimci tarafından kontrol altında tutulabilir. İşyeri olası risklere karşı muhakkak sigortalanmalıdır. İşyeri adına bir web sitesi ve sosyal medya hesapları açılarak markalaşma adına ilk adımlar atılır. Kendine has tarzı olan işletmeler için rakipleri arasında fark yaratmak çok daha kolaydır.

Kırtasiye İşletmeciliğinin Püf Noktaları Nelerdir?

Her iş alanında olduğu gibi kırtasiye dükkanı açmak alanında yatırım yapmadan önce de işin artıları ve eksileri iyi değerlendirilmelidir. Yapılan doğru analizler planlı ve gerçek hedeflere sahip olmayı sağlayarak başarılı bir işletmenin yolunu açabilir. Kırtasiye dükkanınızı açtıktan sonra müşterilerden gelen talepleri dikkate almak çok önemlidir. İşletmede satılmayan ancak müşterilerin sıklıkla sorduğu ürünlerin satışa sunulması geliri artırabilir.

Yeni trendleri ve piyasaya yeni çıkan ürünleri takip etmek hem ürün yelpazesini hem de hitap edilen müşteri kitlesini genişletir. Ciltleme veya grafik tasarım gibi hizmetler sunularak düğünler ya da farklı etkinlikler ile ilgili çalışma alanı da oluşturulabilir. Özellikle okulların açıldığı dönemlerde ve eğitim yılı boyunca hem öğrencilerin hem de velilerin kolaylıkla ulaşabileceği bir yerde olmak ve taleplerini karşılayabilmek çok önemlidir. Kırtasiye dükkanlarında satışa sunulan ürünler artık yalnızca kırtasiye malzemeleri ile sınırlı kalmıyor. Ofis malzemeleri ve aksesuarları ile küçük hediyelik eşyalar da kırtasiye dükkanlarında satılan ürün yelpazesinde yer alıyor.

Açılış esnasında çocuklar için yüz boyama gibi eğlenceli etkinlikler içeren bir planlama yapılabilir ve el ilanları dağıtılarak potansiyel müşteriler açılışa davet edilebilir. Bu esnada ailelerin e-mail adresleri alınarak işletmede yapılan etkinlik ve kampanyalar ile ilgili bir bilgilendirme sistemi kurulabilir. Ayrıca üzerinde işletmenin isminin ve logosunun yer aldığı promosyon ürünleri dağıtılabilir. Belki de en önemli nokta ise müşteriler ile kurulacak iletişimdir. Gelen müşteriler ile sıcak bir iletişim kurulması, müşterilerin dinlenerek ne istediklerinin doğru bir şekilde anlaşılması, hızlı ve kaliteli bir hizmet sunulması yeni açılan işletmenin kısa sürede sadık bir müşteri kitlesi edinmesini sağlayabilir.

Ticari hayatta yer alırken bağımsız bir işletme açmayı tercih etmek tüm sorumluluk ve riskleri girişimcinin tek başına üstlenmesine neden olur. Bu nedenle dilerseniz siz de kırtasiye bayiliği veren firmalar ile iletişime geçebilir alternatifleriniz arasında bulunun kırtasiye bayilik alma opsiyonunu da değerlendirdikten sonra sizin için en doğru yatırım kararını verebilirsiniz. Ayrıca kırtasiye açmak isteyen girişimciler KOSGEB’in de desteklediği bu sektöre yatırım yapabilmek için KOSGEB hibe ve kredilerinden yararlanmayı da tercih edebilirler.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir