Katılım Bankası Nedir? Katılım Bankaları Hangileridir?

Katılım bankası, öbür bilinen ismiyle faizsiz bankacılık; alıcılardan bir araya gelen fonlar, firmaların muhtelif projelerine fon sağlanarak kullanılır. Bilinen bankacılık sisteminden ayrı olarak kullanılmasının nedeni, yatırım yapılan işin faiz getirisinin olmamasıdır. Ülkemizde faizsiz kredi anlayışıyla hizmet veren 5 tane banka bulunmaktadır. Katılım bankası nedir ve faizsiz bankacılık anlayışına sahip bankalar hangileridir gibi sorularınızın cevapları yazımızda…

Bu Yazıda Neler Var?

Katılım bankası nedir?

Katılım bankası yurttaşlara İslami usule uygun bir biçimde kredi imkânı sunan bankalara denilmektedir. Ülkemizde katılım bankaları bireye ve devlete ait olmak üzere iki kulvarda yer almaktadır. Bu bankaların yurttaşlara sağlamış oldukları finansmandaki usulden harici hepsi bire bir değişik bankalar ile aynı ilkeyle faaliyet göstermektedir. Peki katılım bankası caiz kredi olanağını nasıl sunar.

Katılım bankasını temsil eden görsel

Caiz kredi olanaklarını katılım bankaları nasıl sunar

Bir kredinin caiz olabilmesi için usul çok ehemmiyetlidir. Caiz kredi için usulün din hocalarımızın da onayladığı biçimde verilmesi gerekmektedir. Ama ev olsun ama araba veya ihtiyaç kredisi kesinlikle alınan paranın caiz olabilmesi için alınacak olan mülkün banka yetkilisi tarafından alınması ve mülkü almak isteyen yurttaşa bankanın karını koyarak vadeli bir biçimde satması gerekmektedir. Bu gidişatta en büyük kasvet maddi ihtiyaç yaşayanlar için geçerlidir. Eğer her hangi bir mülk almayacak ve nakit paraya ihtiyacınız varsa bunun İslami usule uygun olması için bir mülkü alıp (altın, cep telefonu vb.) dilerseniz sonra o mülkü satmanız gerekmektedir. Bunun haricinde tüm kredi kullanmaları caiz değildir.

Katılım bankaları hangileridir?

Faizsiz katılım bankaları olarak da bilenen bu bankalar yazımızın başında da belirttiğimiz gibi özel sermayeli bankalar ve kamu sermayeli bankalar olarak iki biçimde yer almaktadır. Ülkemizde yer alan katlım bankaları sırayla;

  1. Vakıf Katılım 
  2. Ziraat Katılım
  3. Türkiye Finans
  4. Kuveyt Türk
  5. Albaraka Türk

Faizsiz kredi başvurusu için istenilen evraklar

Müracaat yaptığınız finansman eğer ev kredisi ise sizden müracaat formu, popülasyon hürriyet evrakı, kazancınızı gösteren her hangi bir bordro veya doküman, tapu, ödenmiş fatura ve gerek duyulursa iki adet kefil istenilmektedir. Finansman eğer vasıta ise bu defa alınacak olan taşıtın ruhsatı arz edilmektedir. Beyaz eşya veya mobilya ise kredi kullanacak olan kişilerden alacağı ürünlere ait faturaların olması şartı aranmaktadır.


Bu ve bunun gibi bankacılık işlemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Açık Kredi’de kalmaya devam edin. Banka, ekonomi, kredi ve daha birçok içerik hakkında bilgi Açık Kredi’de.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir