Kara Liste Nedir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Bu yazımızda kredi ve kredi kartı başvuruları, kara liste nedir hakkında sıkça sorulan soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Kredi başvurularında merkezi bir rol oynayan kara listeler, ihtiyaç sahiplerinin canını sıkabilir. Bu bizi doğrudan kara listeden nasıl çıkaracağımız sorusuna getiriyor. Zamanında kara listeye alınırsanız, bazı planlarınızı ertelemek zorunda kalabilirsiniz.Kredi kartı bloke listeleri ve diğer tüm kredi türleri için bloke listelerinin önemi ile ilgili yazımıza bakın lütfen.

Bu Yazıda Neler Var?

Kara Liste Nedir?

Kredi kartı veya kredi başvurusu yapan kişilerden yapılan tüm işlemler banka tarafından kayıt altına alınmaktadır. Kredi kayıtları, kredi işlemleri, ödemeler ve gecikmelerin eksiksiz kayıtlarını tutmaktan sorumludur. Kredi ödemelerinde birden çok gecikme veya temerrüt varsa kara liste oranı yüksektir.

Kredi kartı kara liste işlemleri, ödeme gecikmiş ve gözden kaçmış olsa dahi işleme alınır. Bu nedenle, son ödeme tarihinden itibaren 90 gün içinde ödeme yapılmaması durumunda dava açılabilir. Bu işlemler dikkate alınmadığı takdirde icra ve icra ilamı da verilebilir. Bu süreçte ödeme yapsanız dahi kredi notunuz direkt olarak düşürülecektir. Kredi notunuzu düşürürseniz kara listeye de alınırsınız.

Kara Listeye Girilmesi Halinde Yaşanacak Durumlar

Kara liste nedir sorusunun en iyi cevaplarından biri kara listeye alındıktan sonraki süreci anlatmaktır. Bir kişi kredi veya kredi kartı borcu nedeniyle kara listeye alınırsa bu durum ileriye yansıyacaktır. Listede yer aldıysanız kredi notunuzun oldukça düşük olduğu dikkat çekiyor. Bu durumda bir süre kredi ya da kredi kartı başvurusu yapamayacaksınız.

Kara listeden çıkana kadar kredileriniz askıya alınır ve bankanızın güveni sarsılır. Bu süreç beş yıla kadar sürebilir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeye alınmış bir kişinin listeden çıkarılması için de yapılması gereken bazı adımlar olabilir. Ancak bir süre beklemeniz gerekebilir. Bu süre bankanın inisiyatifine göre değişiklik gösterebilir. Ancak ortalama vadenin 5 yıl olduğu varsayılmaktadır.

Kara listeden nasıl çıkılacağı sorulduğunda, cevap mahkemeye ödeme yapmak ve bir süre beklemek olabilir. Ödeme yaptıktan sonra borcunuz olmadığını gösteren resmi bir belge alarak da listeden çıkabilirsiniz. Tamamen kara listeye alınmış olsanız bile bankalar kredi geçmişinizi görebilir. Bu, gelecekte marj ticareti açarken sorunlara neden olabilir. Bu durumda en iyi tavsiye, kara listeye alınmadan ödeme yapmaktır.

Listeden Çıktıktan Sonra Yapılacaklar

Kara liste nedir sorusuna yukarıda gerekli cevabı verdik. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız listeden çıktıktan sonraki sürecinize dikkat etmelisiniz. Kredi kartı veya kredi borcunuzu tahsil etmeye çalışıyorsanız, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var. Size en uygun banka ile çalışmak önemlidir.

Maaşınız sabit ise maaşınızın yattığı bankayı kullanarak kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Kredi geçmişiniz kara listede ama maaş çekiniz o bankaya garanti veriyor. Kredi notunun daha da artması, gelecekteki kredi değerliliği üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir