Kara Liste Affı Ne Zaman Çıkacak? | Kara Liste Affı 2019

Hemen hemen hepimiz kredi kartı kullanıyor, zor durumlarda bankalardan kredi kullanabiliyoruz. Bazı durumlarda da maalesef bankaya olan taksitlerimizi ödeyemediğimiz için kara liste adı verilen bir listeye giriyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından kontrol edilen bu liste, bankalara borcunu ödeyemeyen kişilerin isimleriyle dolu. Şayet borçlunun adı bir kere bu listeye girdiyse borçlarını ödeyene kadar ve 5 yıllık kara liste affına kadar hiçbir bankayla çalışamıyor.

Bu Yazıda Neler Var?

Kara Liste Affı Nedir?

Kara liste affı yani banka sicil affı, bankalara borcunuz dahi olsa ve hatta bu borçları düzenli ödeyememiş olsanız bile size bir af sağlar. Hükümet tarafından sağlanan bu genel af sayesinde adını kara listeye yazdırmışların ismi listeden silinir ve tekrar bankalarla çalışabilmelerine imkan sağlanır. Hemen hemen her sene bir kere çıkarılan kara liste affı, bankalarla sorun yaşayan vatandaşlar için bir çıkış kapısı görevi görüyor. Lakin tabii ki bu affın da getirdiği bazı şartlar mevcut. Şayet kara liste affından faydalanmak isterseniz bankaya olan borcunuzu en geç 6 ay içerisinde ödemeniz gerekiyor. Eğer bu süre içerisinde ödemezseniz affınız kalkıyor ve isminiz tekrar kara listeye giriyor. Ayrıca şu anki borcunuzdan önce de kara listeye girdiyseniz onun üzerinden de ne az 5 yıl geçmiş olması gerekiyor.

Kara Liste Affı Bu Sene Çıkacak mı?

Sicil affının bu sene de çıkarılacağı ve binlerce banka mağduru vatandaşın bu hakkı kullanacağı tahmin ediliyor. Özellikle 31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesi hükümetin seçim vaadi olarak kullanacağı düşünülen kara liste affına Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na bağlı ülkemizde faaliyet gösteren bütün bankalar uymak zorunda. Ayrıca bankaların müşterilerine borçlarının 6 ay içerisinde ödenmesi için kolaylıklar sağlaması da zorunlu.

Kara Liste Affı Başvurusu Nereye Yapılır?

Belirli dönemlerde meclise gelerek vatandaşa kolaylıklar sağlayan sicil affı yasasının bu sene de geleceğine kesin gözüyle bakıldığını söylemiştik. Yerel seçimlerden önce gelmesi beklenen kara liste affından faydalanmak için borçlu olduğunuz bankaya başvuru yapmanız gerekmekte. Ama yukarıda da söylediğimiz gibi X bankasından ve Y bankasından kara listeye girdiyseniz X bankasına olan borcunuzu ödemeniz üstünden en az 5 sene geçmesi gerekiyor. Sadece bu şekilde Y bankasına olan borcunuz için aftan faydalanabilirsiniz.

Kara Liste Affından Kimler Yararlanabilir?

Hükümet tarafından meclise getirilen sicil temizleme yasasından sadece tüzel ve gerçek kişiler faydalanabiliyorlar. Hem kurumsal şirketlerin hem de vatandaşların merakla beklediği kara liste affından bu sene 3 milyona yakın şirketin ve 12 milyondan fazla vatandaşın da faydalanacağı tahmin ediliyor. Özellikle maddi durumu kötü olan ama bankayla arası bozuk olduğu için de kredi kullanamayan vatandaşlar bu yasa için gün sayıyorlar.

Kara Liste Affından Sonra Kredi Çekilebilir mi?

Kara liste affından faydalanan vatandaşlar bütün bankalardan kredi çekebiliyorlar. Ama sicil affı sadece vatandaşların ismini kara listeden temizliyor, kredi notun etki etmiyor. Her ne kadar sicil affından faydalanmış olsanız da kredi notunuz yetersiz ise maalesef yine hiçbir bankadan kredi kullanamazsınız. Önce kredi notunuzu yükseltmeniz gerekiyor ki bu da 4-5 aylık düzenli ödemeniz sonucunda gerçekleşecek bir olaydır.

Kara Liste Affından Faizler Etkileniyor mu?

Kara liste affından sonra faizler de etkilenmiyor. Şayet kara liste affından faydalanmış olsanız dahi borcunuzu ödemek zorunda olduğunuz 6 ay boyunca borcunuza faiz uygulaması devam edecektir. Hükümet ile bankalar arasında yapılan antlaşmaya göre bankalar vatandaşlara yardımcı olacaklarını ama hükümetin de faizlere karışmayacağını istemişlerdi. Çıkacak af yasası sadece sizin banka sicilinizi temizleyecektir. Kredi kartı veya kredi borcu faizleriniz bankanız tarafından uygulanmaya devam edecektir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir