İş Fikri: Yeni Nesil Lokmacı Açmak

Aslına bakılırsa lokma tatlısı eski zamanlardan beri çok bilinen ve çok tüketilen tatlılardan bir tanesiydi. Un, tuz ve maya ile hazırlanan lokma tatlısının içerisine krema ve çikolata eklenmesiyle beraber ortaya yeni nesil lokma tatlısı çıktı.

Özellikle sosyal medyanın yardımıyla beraber bu yeni nesil lokma tatlısı çok fazla rağbet gördü ve kısa süre içerisinde popülerlik kazandı. Bu popülerlik ile beraber lokmacıların sayısı da bir anda artmaya başladı.

Bu Yazıda Neler Var?

Yeni Nesil Lokmacı Nasıl Açılır?

Yeni nesil lokmacılar son dönemlerin en iyi iş fikirlerinden bir tanesi haline geldi. Başlangıçta çok fazla bir sermayeye ihtiyaç duymadan lokmacı açabilirsiniz. Yeni nesil lokmacıların sayısının artmasındaki en büyük sebep ise lokma satışlarının artması ve kâr marjının yüksek olması oldu.

Yeni Nesil Lokmacı Nerede Açılır?

Bir lokmacı açmak istiyorsanız ilk önce en az 30 metrekare büyüklüğünde bir dükkana ihtiyacınız olacaktır. Bu dükkanı kiralayabilirsiniz veya satın alabilirsiniz. Daha sonra bu dükkanı lokmacı için uygun bir hale getirmeniz gerekiyor. Burada en önemli noktalardan bir tanesi dükkanınızın işlek bir yerde olması olacaktır. Bir AVM içerisinde, işlek bir cadde üzerinde,yürüyüş yollarında lokmacı açabilirsiniz. Genelde en kârlı konumlar AVMler olarak biliniyor.

Yeni Nesil Lokmacı Açmak İçin Neler Gerekli?

yeni nesil lokmacı açmak

Dükkanınızı açacağınız konumu ve dükkanınızı bulduktan sonra lokmacı açmak için gerekli olan malzemeleri almanız gerekecektir. Bu malzemelerin genel bir listesini yapmak gerekirse;

 • Yeni Nesil Lokma Tezgahı
 • Lokma Dolgu Pompası
 • Lokma Kızartma Ocağı
 • Malzemeler için dondurucu – buzdolabı
 • Dükkanın büyüklüğüne göre masa – sandalyeler
 • Mutfak malzemeleri
 • Ve özellikle şık servis tabakları

şeklinde sıralanabilir.

Yeni Nesil Lokmacı Açmanın Maliyeti Nedir?

Yukarıdaki saydığımız malzemeler sizin için en çok masraf yapacağınız kısım olacaktır. Bir lokmacı açmak istiyorsanız ortalama 40 bin lira gibi bir sermayeye sahip olmanız gerekiyor. Tabi ki bu sermayenin içerisine dükkanınızın dekorasyonu dahil değil. Bütçenize göre dükkanınızı istediğiniz şekilde dizayn edebilirsiniz, burası tamamen size kalmış bir kısım olacaktır.

Yeni Nesil Lokma Ustası

Bu sektör henüz yeni bir dal olduğu için sırf bu iş için çalışan bir usta bulmanız oldukça zor olacaktır. Ancak eski zamanlardan beri çalışan bir tatlı ustası kısa süreli denemeler yaparak doğru kıvamı ve tadı elde edecektir. Bununla beraber YouTube gibi platformlarda hem yabancı hem de yerli kişiler tarafından hazırlanmış olan lokma tarifi bulunuyor. Dolayısıyla usta konusunda büyük bir sıkıntınız olmayacaktır.

Yeni Nesil Lokmacılarda Bayilikler

Çok hızlı bir şekilde büyüyen lokma sektöründe bayilik veren firmalar da yer almaktadır. Bu firmalardan bazıları;

 • Lokmada
 • Lokmajest
 • Choco Lokk
 • Lokmanya
 • Büyük Lokma Ye
 • Lokmachi
 • Lokmacho
 • Lokmamma

firmalarıdır. Bu firmaların bayilik bedelleri ise 10 bin ile 200 bin lira arasında değişiklik göstermektedir. Bu firmaların kâr marjları ise hemen hemen aynıdır. Ayrıca lokma sektörü henüz daha yeni olduğu için bayilik veren firmalar sektördeki payını arttırmak için esnek davranmaktadır.

Yeni Nesil Lokmacılar Ne Kadar Kazandırıyor?

Lokmacıların sattığı lokmalardaki kar marjı ortalama olarak %55 seviyesindedir. Ortalama bir düzeyde iş yapan bir lokmacının aylık geliri 14 bin ile 25 lira arasında değişebilmektedir. Kira, malzeme, personel gibi giderleri bir kenara koyduğumuz zaman bir lokmacı için aylık ortalama 10 bin lira kazanıyor diyebiliriz. Ancak unutmayın ki ortalama derece de iş yapabilmek için büyük bir çabaya ihtiyacınız olacaktır. Aynı zamanda ufak reklamlarla ve doğru dekorasyonlarla müşterilerinizin ilgisini çekebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir