İş Fikri: Çay Ocağı Açmak

Eğer kısa sürede kâr elde edebileceğiniz ve küçük bir bütçe ile kuracağınız bir iş arıyorsanız, çay ocağı açmak sizin için en iyi seçeneklerden bir tanesi olabilir.

Çay ocağı açmanın en büyük avantajı bu iş için önemli yeteneklere ihtiyacınızın olmamasıdır. Yani çay ocağı kurduktan sonra hiç deneyiminiz olmasa bile 1-2 hafta içerisinde işi öğreneceksinizdir. Çay ülkemizde en sevilen içeceklerden bir tanesi olduğu için müşteri kitleniz de oldukça geniş olacaktır.

Anadolu bölgesinde çok meşhur olan çay ocakları bölgedeki hemen hemen her sokakta yer almaktadır. Kimi çay ocakları küçük bir dükkan içerisinde yer alırken, kimleri de büyük bir yere sahiptir. Ayrıca batı illerinde ise modern çay dükkanlarının sayısı da artmaktadır. Bu çay ocakları oldukça ilgi görmektedir.

Bu Yazıda Neler Var?

Çay Ocağı Nasıl Açılır?

Bir çay ocağı açmak istiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken işle bir yerden dükkan kiralamak veya satın almak olacaktır. Dükkanınızı seçtiyseniz daha sonra bulunduğunuz ilin belediye binasına giderek buradan dükkanınızın ruhsatınızı çıkartmak için ihtiyacınız olan belgeleri edinmeniz gerekiyor. Bu ruhsatı temin etmeniz yaklaşık olarak bin lira civarında bir masraf çıkartacaktır.

Ruhsat işlemlerinizi tamamladıktan sonra bulunduğunuz ilin vergi dairesine giderek vergi levhanızı çıkartmalısınız. Vergi levhası çıkartma işlemi ise ortalama olarak 800 lira gibi bir rakama tekabül edecektir.

Çay Ocağı Açmak İçin Gerekli Malzemeler

Eğer gerekli belgelerinizi tamamladıysanız, artık dükkanınıza gerekli olan malzemeleri alabilirsiniz. Ortalama bir çay ocağı için temel olarak ihtiyacınız olacak malzemeler;

 • 10 adet masa takımı
 • 40 adet sandalye
 • Çay ocağı
 • Mutfak gereçleri
 • Haftalık çay ve şeker stoğu

şeklinde listelenebilir. Bunun yanında çay ocaklarında genellikle televizyon da bulunmaktadır. Ayrıca duvarlarınız için dekoratif tablolara yer verebilirsiniz ve mekanınıza güzel bir ışıklandırma dekorasyonu yapabilirsiniz.

Çay Ocağı Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gereklidir?

çay ocağı açmak

Yukarıdaki malzemeleri baz alırsak bir çay ocağı açmak için ortalama olarak 15 bin lira gibi bir sermayeye sahip olmanız gerekiyor. Burada alacağınız ürünlerin kalitesi yapacağınız masraf ile eşdeğer olacaktır. Yani çok kaliteli ve büyük bir televizyon tercih ederseniz yapacağınız masraf daha da artabilir. Burada bütçeniz dahilinde malzemelerin kalitesine karar vermelisiniz. Karar verirken bu malzemeleri bir kere satın alacağınızı da unutmayın.

Eğer daha az bir bütçeniz var ise pasajlarda çay ocağı açmayı düşünebilirsiniz. Eğer pasajda bir çay ocağı açacaksanız ihtiyacınız olan malzemelerin kalitesi daha düşük olabilir ve dükkanınız bir nebze daha küçük olabilir. Yine de içerisinde televizyon bulunan bir çay ocağı açmak ortalama olarak 10 bin lira civarında bir bütçe isteyecektir.

Çay Ocağı Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Çay ocağı açmak istiyorsanız dükkanınızın dekorasyonu da oldukça önemlidir ve bu noktada pek çok etken bulunmaktadır. Örneğin, çay ocağı açtığınız konum, müşteri portföyünüz, dükkanınızın büyüklüğü gibi durumlar dekorasyonunuza etki edecektir. Örneğin bir pasajda çay ocağı açacaksanız dekorasyonunuzu abartmanıza gerek kalmayacaktır. Hatta belki sadece güzel bir ışıklandırma ile dekorasyon sorununu da çözebilirsiniz.

Çay ocağınızın dekorasyonuna karar vermeden önce bulunduğunuz ildeki çay ocaklarına müşteri gibi ziyaret edip hoşunuza giden güzel fikirleri kendi dükkanınıza uyarlayabilirsiniz. Dükkanınızın güzel bir dekorasyona sahip olması müşteri kitlenizi olumlu yönde etkileyecektir.

Çay Ocağı Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

çay ocağı açmak

 • Personellerinizi iyi seçmelisiniz. Daha önceden çay ocağında çalışmış olan personeller müşterilerin ne istediğini daha iyi kestirebilir. Ayrıca ortalama büyüklükteki bir çay ocağı için en az iki personele ihtiyacınız olacaktır.
 • Çayınızın kalitesinden ödün vermeyin. Çünkü; sadece çay üzerine kurulmuş olan bir mekanda müşterileriniz sizden kaliteli çay bekleyecektir. Ucuz çay kullanmanız size kısa vadede para kazandırıyor gibi görünse bile uzun vadede müşteri kaybettirecektir.
 • Mekanınızda muhakkak lavabo bulunmalıdır.
 • Çay ocaklarını tercih eden kişiler genellikle gazete okumayı ve televizyon izlemeyi tercih etmektedir. Dükkanınıza her gün en az 4 çeşit günlük gazete almayı ve televizyonunuzu daima açık tutmayı ihmal etmeyin.
 • Çay isteyen müşterileri 1-2 dakikadan fazla bekletmeyin. Eğer müşteriler uzun süre boyunca çay bekliyorsa personel sayınızı arttırarak servis hızınızı yükseltebilirsiniz.
 • Mutfağınızı sürekli olarak temiz tutun. Bazı müşteriler mutfağınızı görmek isteyebilir.
 • Çay ocağınıza yakın yerlerdeki mekanlara iletişim numaranızı vererek sipariş verebileceklerini belirtin. Ayrıca telefonla sipariş almak yerine Whatsapp gibi platformları kullanarak sipariş almanız daha hızlı olacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir