İnternet Bankacılığı Nedir? Nasıl Açılır?

İnternet bankacılığı günlük hayatın önemli parçalarından bir tanesi haline geldi. Bankalarda uzun sıralar beklemek yerine nerede olursanız olun hemen hemen tüm bankacılık işlemlerimizi internet bankacılığı sayesinde anında gerçekleştirebilir olduk.

İnternet bankacılığı üzerinden gerçekleştireceğiniz tüm işlemler hızlı, kolay ve güvenilir olacaktır. Bankalar böyle bir imkan sunduğu için hem kullanıcılarının rahat erişim sağlamasını hem de maliyetleri biraz daha düşürmeye çalışması ön plana sürülmektedir.

İnternet bankacılığı işlemleri kurumsal ve bireysel olarak iki farklı kolda incelenebilir. Böylece hem kurumsal kullanıcılar hem de bireysel kullanıcılar işlemlerini kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmektedir.

Bu Yazıda Neler Var?

İnternet Bankacılığını Kimler Kullanabilir?

İnternet bankacılığını, banka hesabı bulunan tüm gerçek kişiler kullanabilir. Ancak 18 yaşından küçükler için veli izni gereklidir. Bunun yanında Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) ve kurumsal düzeyde olan her firma internet bankacılığını kullanabilir.

İnternet Bankacılığının Avantajları Nelerdir?

İnternet bankacılığı üzerinden, banka şubesinde veya ATM’lerde gerçekleştireceğiniz hemen hemen tüm işlemler yapılabilmektedir. İnternet bankacılığıyla yapılan işlemler ise şunlardır:

  • Hesap bilgisi alma,
  • Vadeli veya vadesiz hesap açma,
  • Kredi Kartı borç ödeme, limit ve borç öğrenme,
  • Kredi kartı ödemeleri, fatura ödemeleri, kredi taksiti gibi ödemelere otomatik ödeme talimatı verme,
  • EFT/Havale işlemleri,
  • Banka ve kredi kartı şifresi belirleme,
  • Döviz ve altın alım satımı,
  • Çek ve senet bilgileri ödeme, çek karnesi talep etme,
  • Özel ödemeler.

İnternet Bankacılığı Özellikleri Nelerdir?

internet bankacılığı nedir

İnternet bankacılığı sayesinde cep telefonlarımızla bile bankacılık işlemleri gerçekleştirebiliyoruz. Kullanıcılar banka şubelerine gitmeden işlemlerini telefonları ile yapabiliyor. Bunun yanında bankada yapılan işlem ücretlerine oranla çok daha düşük ücretler talep ediliyor.

İşin kurumsal tarafında ise oldukça kolaylık sağlıyor. Firmalar organizasyon yapısına ve imza sürkülerine bulunan yetkilerine göre kullanıcı sahibi olabiliyor. Bunun yanında firmalar kendilerine ait internet şubesi oluşturabiliyor, bu sayede kullanıcı sayısı, yetkilendirme gibi işlemleri kolaylıkla yapabiliyor. Bunun yanında anlaşmalı firmalar istedikleri zaman birbirlerinin hesaplarını görüntüleyebilmektedir. Ayrıca detaylı olarak bankacılık işlemlerine dair rapor alınabilir.

İnternet bankacılığının hem bireysel kullanıcılar hem de kurumsal kullanıcılar için oldukça avantajlı olduğunu ifade ettik. Tüm bunun yanında bankalarında işlerini kolaylaştırmaktadır. Çünkü, bankalarda olan yoğunluk azalır ve bu sayede personellerin stresi de azalacaktır. Aynı zamanda şubeye gelen müşteriye verilen belgeler, evraklar ve iş gücünden dolayı ortaya çıkan maliyetler azalacaktır.

İnternet Bankacılığı Nasıl Açılır?

İnternet bankacılığı için hesabınızın buna izin veriyor olması gerekmektedir. Bunun için ilk olarak bankanız ile iletişime geçerek internet bankacılığı özelliğinizi açmak istediğinizi belirtmelisiniz.

Hesabınız internet bankacılığına açıldıktan sonra müşterisi olduğunuz bankanın internet sitesinden şifre almanız gerekir. Bankalar güvenliğinizi sağlamak için size bir takım sorular yöneltecektir. Bu adımları doru bir şekilde tamamlarsanız internet bankacılığı şifrenizi alabilirsiniz. Daha sonra internet bankacılığı sayfasından veya bankanızın mobil uygulamasından hesabınıza erişebilirsiniz.

Ziraat Bankasının internet bankacılığı açma işlemleri hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir