ininal Kart Nedir? | Nasıl Alınır? | Nasıl Para Yüklenir? | Hesap/İşlem Ücreti

Bu Yazıda Neler Var?

ininal Kart Nedir?

ininal Kart ilk olarak 2017 yılında Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından onay alarak faaliyetlerine başlamış bir ön ödemeli kart veren platformdur. Günümüz bankacılığına yeni bir soluk kazandıran ininal, sahip olduğu müşteri kitlesini de günden güne büyütmeye devam ediyor. Hemen hemen bütün bankalarla anlaşması bulunan ininal, bu yönüyle de müşterilerinin para işlerini olabildiğince kolay halletmesine olanak sağlıyor. Şu anda Türkiye genelinde yüz binlerce kullananı olan ininal, şirket olarak özellikle bankacılık konusundaki yatırımlarının devam edeceğini belirtiyor. 5₺ gibi çok uygun fiyata temin edilen ininal kart ile 13 yaş üstü her kesime hitap eden kuruluş, bizlerin bankacılık ile uğraşmadan her yerden kartla alışveriş yapmamızı sağlıyor.

ininal Kartı Nereden Alabilirim?

Bu sorunun cevabını vermeden önce şunu belirtmeliyiz ki günümüzde en kolay temin edilen banka hesap kartı ininal kart. Şayet neden diye soruyorsanız da cevabı çok basit. Zira ininal, bankaların klasik uyguladığı protokolleri hiçbir şekilde müşterilerine uygulamıyor ve hiçbir şart da koşmuyor. Şayet 13 yaşından büyükseniz size en yakın PTT, TeknoSA, D&R, Kipa, Macrocenter, Vatan Bilgisayar, Tvek ve Kim Marketleri’nden 5₺ karşılığında temin edebilirsiniz. Lakin tabii kartınızı aktif olarak kullanabilmek için ininal’ın resmi internet sitesinden üye olup kartınızı kişiselleştirmeniz gerekiyor. Bir de dipnot olarak ekleyelim kartı alırken 10₺, 25₺, 35₺ ve 50₺ bakiyelerden birisini de yüklemeniz gerekiyor. Yani 5₺ kart ücreti ve 10₺ de bakiye dersek ininal kartı almaya giderken yanınızda en az 15₺ olması gerekiyor.

ininal Kart Nasıl Kişiselleştirilir?

Aslında ininal müşterilerinin en çok merak ettiği ve takıldığı nokta da bu; kart kişileştirme işlemi. Öncelikle merak edenler için söyleyelim kart kişileştirmesi yapmanız zorunlu. Şayet kartınızı aylık 750₺ ve yıllık da 9.000₺ yatırma limitli olarak kullanmak istiyorsanız buna mecbursunuz. Lakin merak etmeyin kart kişileştirme işlemi de sisteme üye olmak kadar kolay ve hızlı. ininal kartınızı kişileştirmeniz için iki farklı yol var. Birinci yol ininal’ın resmi internet sitesinden geçiyor.

Üye olduğunuz bilgilerinizle hesabınıza giriş yaptıktan sonra sol menüde bulunan “Kart Ekle” sekmesine tıklayarak devam ediniz. Ardından 5₺ aldığınız kartın önündeki numarasını, son kullanma tarihini ve arka yüzündeki CVC2 kodunu girerek “Kartımı Kişileştir” butonuna tıklıyoruz ve işlemi tamamlıyoruz. Diğer seçenek ise ininal Android ve iOS cihazları için hizmete sunduğu ininal Cüzdan uygulaması. Uygulamayı indirdikten ve hesabınıza giriş yaptıktan aynı şekilde “Kart Ekle” sekmesine tıklıyoruz. Ardından telefonumuzun kamerası açılıyor ve kartımızın arkasında yer alan ufak barkod kısmını kameraya gösteriyoruz. Kısa süreli taramadan sonra kartınız hesabınıza eklenmiş oluyor.

ininal Karta Para Yükleme Yöntemleri Neler?
ininal Karta Para Yükleme Yöntemleri Neler?

ininal Karta Para Yükleme Yöntemleri Neler?

Peki diyelim hem ininal kartını aldınız hem de kartınızı kişisellestirdiniz. ininal kartıma nasıl para yüklerim? ininal karta para yüklemenin birden fazla kolay yöntemi mevcut.

Kendi ininal hesabınıza TRY olarak para yatırmak.
  1. Bu yöntemlerin en başında ise TeknoSA şubeleri geliyor. TeknoSA şubesi diyoruz çünkü bankalar ve PTT şubesinden yapılan para yükleme işlemi sırasında ufak bir kesinti oluyor. Lakin TeknoSA şubelerinden yükleme yaptığınızda ininal ve TeknoSA arasında yapılan özel antlaşmadan dolayı hiçbir işlem ücreti kesintisi yaşanmıyor.
  2. Bir diğer ininal karta kolay para yükleme yöntemi ise her bankaların ATMleridir. Yani herhangi bir bankanın ATMsinden kartınızı takıp kart şifrenizi girdikten sonra paranızı yükleyebilirsiniz. Üçüncü seçenek ise kartların satışının yapıldığı yerler.
  3. Son seçenek ise hem NKolay hem de INGBank’ın mobil uygulaması ParaMara üzerinden havale gerçekleştirerek de kartınıza para yükleyebilirsiniz.
Başka hesaptan ininal hesabınıza EFT olarak para yatırılması.

Peki ininal karta başka bankadan EFT yapabilir/alabilir miyiz? Evet, tabii ki yapabilirsiniz. Lakin bunun için dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlar. İlk dikkat etmeniz gereken husus ininal şu anda sadece INGBank üzerinden EFT kabul etmekte. Yani aslında siz ininal’ın ING Bank hesabına EFT yapacaksınız. Şimdi böyle diyerek kafanızı karıştırmamak adına kısaca EFT işleminizi nasıl yapacağınızı anlatalım; Diyelim ki Enpara kullanıcısı bir arkadaşınız sizin kartınıza EFT yapacak. Bunun için internet bankacılığı üzerinden normal EFT yapacağı bölüme giriyor. Burada karşısına çıkan alanları şu şekilde doldurması gerekiyor:

ininal Karta EFT Nasıl Yapılır?
  • EFT’nin yapılacağı banka: INGBank
  • Banka kodu: 99
  • Şube: İstanbul/Genel Müdürlük
  • Şube kodu: 01
  • Alıcı Hesap No: Gönderici bu alana, sizin ininal kartınızın üzerindeki 16 haneli kart numaranızı yazması gerekiyor. Merak etmeyin kart numaranızı tamamen güvenli bir işlem. ininal bundan yana hiçbir sorunun oluşmayacağını belirtiyor.
  • Alıcı Ad Soyad: ininal kart sahibinin yani sizin ad ve soyadınız.

Bu sayede arkadaşınız EFT yaparak sizin ininal kartınıza para gönderebilir. Yalnız aklınızda bulunması gereken iki önemli madde var. İlki EFT yaparken tek seferde en fazla 300₺ gönderilmekte. İkinci madde ise ininal kartınızla ilgili maalesef şu anlık para çekimi yapamıyorsunuz. Yani arkadaşınız kartınıza EFT yapsa dahi bu parayı nakit olarak çekemeyecek sadece karttan kullanabileceksiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir